Aynı Adreste 2 Ayrı Mükellefiyet

Arkadaşlar kolay gelsin. Enteresan bir durumla karşı karşıyayım. Yardım ederseniz sevinirim. Bana sonradan gelen bir mükellefim var. Serbest meslek mensubu aynı zamanda da bir inşaat şirketinin yetkili müdür ve ortağı. Yani iki ayrı defter olarak işlem yapıyorum. Şirketin yapmış olduğu inşaat bitmiş tutulan yoklama fişinde şirketin irtibat adresi şirket yetkilisi olan Gelir vergisi mükellefinin iş yeri adresi olarak belirtilmiş. Şimdi şirket iç dekorasyon faaliyetine başlamak istiyor. Ancak ben şimdi zaten vergi kaydı olan (Serbest Meslek'ten dolayı) bir adrese yeni bir iş yeri açılışı (şirket için) verebilir miyim? Birde Serbest Meslek Mensubunun aynı adreste ticari faaliyet göstermesi ile ilgili bir sıkıntı olur mu? Yardımcı olur musunuz? Teşekkürler..

Normal olarak bunda herhangi bir sakınca yok ama ne olacağını vergi dairesi yoklama memurları gelince anlaşılır.

ofis içerisinde bir odayı o şirkete ayırarak halledebilirsiniz. 3 odalı ofiste 2 şirketiz, birisi 1 ay önce kuruldu ve yoklama memuru herhangi bir sorun çıkarmadı.

Aynı adreste birden fazla mükellefiyet olabilir. Yoklama memuru kira sözleşmesine bakar, birkaç resim çekip gider; açılışı onaylar.

En son sorduğunuz meslek mensubu ofisinde ticari faaliyet konusu daha önemli. Meslek yasamızda şöyle der: "Açılan işyeri, bağımsız büro şeklinde olup; başka bir serbest faaliyeti veya ticarethane ile iç içe olamaz"

Fakat Antalya Oda çok anlayışlıdır. En azından diyalog kurmadan cezai işlem yapmazlar. İyi ve anlayışlı insanlardır.

Aynı adreste birden fazla mükellefiyet olabilir. Yoklama memuru kira sözleşmesine bakar, birkaç resim çekip gider; açılışı onaylar.

En son sorduğunuz meslek mensubu ofisinde ticari faaliyet konusu daha önemli. Meslek yasamızda şöyle der: "Açılan işyeri, bağımsız büro şeklinde olup; başka bir serbest faaliyeti veya ticarethane ile iç içe olamaz"

Fakat Antalya Oda çok anlayışlıdır. En azından diyalog kurmadan cezai işlem yapmazlar. İyi ve anlayışlı insanlardır.
Serbest meslek diyince illa mali müşavir olarak algılamamalıyız.
Yoklama ve açılış ile ilgili bir problem yaşayacağınızı düşünmüyorum.