fonradar

Aynı Anda İki İş Yerinde Sigortalı Görünmek

İyi günler benim sorum;
İnşaat Muhendisi olarak 2007 den itibaren Manisa ilinde bir şirkette sigortalı çalışmaktayım. 2009 itibari ile o şirkette sigortam devam etmektedir ve saha mühendisi olarak görünmekteyim ve ben şimdi başka bir şirkette başka bir ilde çalışmaya başlıyacağım ve eski şirketimdeki sigorta devam ederken yeni çalışacağım şirkette de sigortam yatacaktır. Sorum şu iki ayrı illerde çalışmanın ve 2 ayrı yerden sigorta yatırmanın yasal bi sakıncası var mı? Bana avantajı var mıdır?

Ynt: Aynı Anda İki İş Yerinde Sigortalı Görünmek

Mesai saatleri iller arasında gidip gelinebilecek olması gibi kıstaslara göre iki yerde de sigorta olabilir. Ancak aynı saat ve günde iki ilde de çalışıyor görünmemeniz gerekir. Kısaca iki ayrı yerdede fiilen çalışabilme imkanı var ise olur.

iki ayrı yerde sigortalı olmanızın size bir faydası yok, örneğin mayıs 2009 30 gün, iki ayrı yerde görünecek, bu 30*2=60 gün olarak hesap edilmez, neden böyle bir şeye gereksinim duydunuz ki.
diğer şirkette illa da görüncekseniz sadece gelir vergisi ve damga vergisi kesilebilir maaşınızdan...

halime.d ' Alıntı:
iki ayrı yerde sigortalı olmanızın size bir faydası yok, örneğin mayıs 2009 30 gün, iki ayrı yerde görünecek, bu 30*2=60 gün olarak hesap edilmez, neden böyle bir şeye gereksinim duydunuz ki.
diğer şirkette illa da görüncekseniz sadece gelir vergisi ve damga vergisi kesilebilir maaşınızdan...

Bu pek doğru değil. Tamam szie faydası yok. Ancak sözleşmeli bile çalışsanız mutlak bordro yapılacaktır.. En iyisi 15+15 gösterin.

Gün olarak katkısı olmayabilir ancak iki ayrı yerden (tavana kadar) gösterilen prim matrahı emekli maaşının daha yüksek olamasını sağlar.

halime.d ' Alıntı:

Bu yanlış fikri nerden edindiniz? Gün açısından katkısı olmaz ama prim ve dolayısıyla emekli maaşı açısından işinize yarar. İki ücretinizin toplamı SSK tavanını aşarsa aşan kısım için maaşınızdan kesilen primleri de iade alabilirsiniz.

28 Ağustos 2008 PERŞEMBE
Resmî Gazete
Sayı : 26981

YÖNETMELİK

Sosyal Güvenlik Kurumundan:

SOSYAL SİGORTA İŞLEMLERİ YÖNETMELİĞİ
...

Prim ödeme gün sayısı ve günlük kazanç

MADDE 107 ? (1) Sigortalının bir günlük prime esas tutulacak kazancı, bir ay için prime esas tutulacak kazancının otuzda biridir.

(2) Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında olanlardan; günlük kazancın hesabına esas tutulan ay içindeki bazı günlerde çalışmamış ve çalışmadığı günler için ücret almamış sigortalının günlük kazancı, o ay için prime esas tutulan kazancının ücret aldığı gün sayısına bölünmesi suretiyle hesaplanır.

(3) Sigortalının günlük kazançları hesabına esas tutulan gün sayıları, aynı zamanda bunların prim ödeme gün sayılarıdır.

(4) Sigortalının aynı ay içinde birden fazla işyerinde çalışması hâlinde, o aydaki toplam prim ödeme gün sayısı 30 günü geçemez.

(5) Sigortalıların Kanunun 53 üncü maddesine göre belirlenen aynı sigortalılık hâline tabi olacak şekilde birden fazla işte çalışması nedeniyle Kuruma ödenen primler toplamı, bu sigortalılık hâli için belirlenen prime esas kazanç üst sınırı üzerinden hesaplanacak miktarı aşarsa, aşan kısmın tamamı, sigortalının talebi üzerine en geç talep tarihini takip eden ay içinde hissesi oranında sigortalıya defaten geri ödenir. Geri verilen primler için ayrıca, gecikme cezası ve gecikme zammı ile faiz ödenmez.

(6) Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamında bir göreve başlayanların o aya ait kıst aylıklarından sigorta primi alınır. Aybaşlarından sonra görevlerinden ayrılanların eksik aylık ve ücretlerinden o ayın tamamı için prim alınır. Tam ay çalışma hâli prim gün sayıları açısından 30 gün olarak kabul edilir.

(7) Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamında olan sigortalılardan görevden uzaklaştırılan, görevi ile ilgili olsun veya olmasın herhangi bir suçtan tutuklanan veya gözaltına alınanlardan, kanunları gereğince eksik aylığa müstahak bulunanların onbeş gün; görevlerine iade edilerek kanunlarına göre bu müddetler için sonradan tam aylığa hak kazananların ise 30 güne tamamlamak suretiyle bildirimleri yapılır.

(8) Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında olan sigortalıların aylık prim ödeme gün sayısı, ay içinde işe başlama veya işten ayrılmaları hâli hariç olmak üzere her ay için otuz gün olarak hesaplanır.

(9) Bir ay içinde tam çalışan ve buna göre ücret alan sigortalı, prim ödeme gün sayısı ayın kaç gün olduğuna bakılmaksızın 30 gün üzerinden bildirilir. Ay içinde sigortalının işe başladığı tarih ile ayın kalan günleri kadar, işyerinden ayrılan sigortalının ise çalıştığı gün sayısı kadar bildirimi yapılır.

dwrn ' Alıntı:
halime.d ' Alıntı:

Bu yanlış fikri nerden edindiniz? Gün açısından katkısı olmaz ama prim ve dolayısıyla emekli maaşı açısından işinize yarar. İki ücretinizin toplamı SSK tavanını aşarsa aşan kısım için maaşınızdan kesilen primleri de iade alabilirsiniz.

+1

T U R K O ' Alıntı:
Mesai saatleri iller arasında gidip gelinebilecek olması gibi kıstaslara göre iki yerde de sigorta olabilir. Ancak aynı saat ve günde iki ilde de çalışıyor görünmemeniz gerekir. Kısaca iki ayrı yerdede fiilen çalışabilme imkanı var ise olur.

TURKO ilk çalışmaya başladığım yerde 30 gun boyunca çalışıyor olarak görülüyorum. Yanlız bende bu söylediklerin gerçekten doğru mu diye araştırdım ama yorum yapan arkadaların verdiği yasa maddesi var sadece böle bi yazı hiç bi yerde bulamadım. Yani fiilen çalışabilme imkanından bahsedilmemiş. Sadece 30 gun üzerinden hesaplanacağı bildirilmiş... Bununla ilgili bi yasa maddesi var mı?

dwrn ' Alıntı:
halime.d ' Alıntı:

Benim ilk çalıştığım şirkkette sigorta bayağı yuksek yatıyor yani 1500-2000 YTL arası... Onun için ben çift sigortayla tabiki sınır olan 3000 YTL yi aşmıyor ama 2700-2800 civarı bi sigortam olmuş olacak. Bu yüzden emekli olduğumda emekli maşım yüksek olsun istiyorum. Düşünem doğru değil mi? Ama tek sorun şirketlerin farklı yerlerde olması ve fiilen çalışma olup olmaması???

Kurum fiilen çalışmadığınızı tesbit ederse (ki iki farklı ilde aynı gün aynı saatte çalışılamayacağını tesbit kolaydır) sigortanızı iptal edecek ve firmalara ipc kesecektir.
-/-
30/06/2009 kadar 4/a tavanı 4.329 TL 1/7/2009-31/12/2009 için 4.504,50 TL dir. Toplam kazanç bu rakamlara ulaşıncaya kadar emekli maaşınıza katkı sağlar. Aşarşa aşan kısma ait primi kurumdan geri alabilirsiniz.

sayın TURKO SGK kendisi aleyhine olan bu incelemeyi kesinlikle yapmaz. Ayrı illerdede olsa bu kurum için bir kazançtır ve diğer arkadaşların dediği gibi 30 günün üzeri dikkate alınmayıp ödenen primler toplanarak emeklilikte dikkate alınır. ve ayrıca yasanın aşağıdaki ilgili maddesini değerlendirmenizi önerebilirim.

"(5) Sigortalıların Kanunun 53 üncü maddesine göre belirlenen aynı sigortalılık hâline tabi olacak şekilde birden fazla işte çalışması nedeniyle Kuruma ödenen primler toplamı, bu sigortalılık hâli için belirlenen prime esas kazanç üst sınırı üzerinden hesaplanacak miktarı aşarsa, aşan kısmın tamamı, sigortalının talebi üzerine en geç talep tarihini takip eden ay içinde hissesi oranında sigortalıya defaten geri ödenir. Geri verilen primler için ayrıca, gecikme cezası ve gecikme zammı ile faiz ödenmez."

Neden yapmasın? Fark edilmesi (emeklilik işlemlerinde iki farklı ilde 30 gün gözükmesi dikkat çekecektir.) ihbar vs olduğunda pek ala yapar ve iptal etmek kurumun daha çok işine gelir. Önce tıkır tıkır primleri alır bir kaç yıl sonrada sigortalılığı iptal eder ve boşa ödenen primler ile ortada kalınır.

Ortada kalır diye birşey olamaz sizin dediğiniz gibi iptal ederse fazla ödenen primleri iade edecektir. Ama yine sizden farklı olarak ben bu işin üzerine gidiceklerini hiç zannetmiyorum ve hiçbir yasa maddesindede bu konuda bir açıklama hatırlamıyorum.

Aynen bende hiçbir yasa maddesine rastlamadım... Konuyla ilgili başka bir forumda bir avukat bir şirkette çalışırken sigortası ödeniyor ayrıca başka bir şirkette danışmanlık yapabiliyor ve o şirkette de sigortası ödeniyormuş... YAni o avukat yapabiliyor. Ama ben avukat değilim inşaat mühendisiyim. Bu yüzden hala tereddüt içersindeyim. Bunu yeni başlıyacağım şirket sahibine söledim part time olarak gösteririz dedi yani 5 gun olarak gösterecekler.
Birde şöle bir durum var benim ilk çalıştığım şirket devlet işini yapıyor ve sözleşmede işin başında saha muhendisi, mimar, şantiye şefi bulundurulması zorunludur bulundurulmayan gün sayısı için ceza kesilir diyor. Yanlız benim anlamadığım ben işin başında anlaşmazlıklardan dolayı 3 aydır bulunmuyorum:) iş ilerliyor ama şirket nedense inat edip benim yerime bir başkasını alsalarda almasalarda beni yinede çalışır gösteriyor ve sigortamı kesmiyor:)(Bunun nedeni aslında, şirketler artık bu gibi işlerde belli bi kotada sigorta primi yatırmak zorunda olduğu için de olabilir) Yani babamın şirketi falan da değil:) imza yetkisi olarak sadece hakedişlerde imzamı kullanıyorum.
Ve şimdi yeni çalışacağım şirkette de kontrol muhendisi olarak imza yetkimi kullanacağım.

Bir soru daha aklıma gelmişken soruyum. Ben bir şirkette çalışmam için ikametgah adresim şirketin bulunduğu ilde mi olması lazım. Benim ikametgah adresim Manisada(ilk çalışmaya başladığım şirketin olduğu il) Şu an işe başlayacağım şirket ise başka bir ilde. BEn bu şirkette çalışmam için ikametgah adresimi bu ile mi aldırmam gerekli? Eğer aldırırsam o zmana ilk şirketten ayrılmam zorunlu hale gelecek...

İkametgahla hiç bir ilgisi yok sigortalılığın.

5510 yürürlüğe girmeden önce yapılan ve kurumca düzmece girişler olduğu tesbit edilen 4/a girişlerinin iptal edildiğini ve yasal işlem yapıldığını ne çabuk unuttunuz?

Sayın TURKO onlar çocuk yaştaki çalışanların emeklilik hesaplarıyla ilgili yapılan girişler. Bahsi geçen konu aynı konu değilki. Sonuçta orda emeklilik konusunda kurumun bir kaybı var burda böyle bir kayıp yokki.

Neden yok? Düzmece prim ödemeleri ile kurum daha fazla maaş ödemek zorunda kalmıyor mu?

İyide haybeye ödemiyorki bu maaşı karşılığında primini alıyor.

Herneyse sonuçta bu konuda bir resmi bir belge yok sizin görüşünüz bu şekilde. Umarım soru sahibi arkadaşımın başı ağrımaz.
iyi çalışmalar