fonradar

Aynı Anda İki Sigorta?

Herkese merhaba,
Bir devlet üniversitesinde öğrenci-işçi veya kısmi zamanlı olarak çalışıyorum. Bununla alakalı olarak 'iş kazaları ve meslek hastalığı' için sigorta yapılıyor.

Sorum şu ki bir vakıf ünivetsitesinde arş.gör kadrosunu kazandım. Buraya kayıt yaptırırken yapılacak olan sigorta ile iş kazaları ve meslek hastalığı sigortası çakışır mı?

Şimdiden teşekkür ederim.

aynı dönem olursa çakışır, ancak bu çakışmanın, sgk açısından, size herhangi bir zararı olmaz

Sanırım aynı dönem olacak ama kısmi zamanlı da 5 günlük sigorta yapılıyor.

Vakıf üniversitesinde akademik personel olarak sigorta yapılacak ve bir çakışma olur da benden bu 5 günlük sigortamı iptal ettirmemi ister mi? Eğer sorun olursa birleştirme isteğinde bulunabilir miyim?

Aydınlatabilirseniz sevinirim.
Teşekkür ederim.

Size etkisi emeklilik hesabında o ay için 5+30 toplam 35 gün gözükmesine rağmen 30 gün olarak toplam gün hesabına katılır. Ödenen primler toplamı üzerinden de maaş hesabı yapılır. Eğer o ay ödenen toplam prim tavanı aşıyor ise tavanı aşan kısma ait işçi prim kısmını sgk iade alabilirsiniz. Kısaca kaç yerde sigortalı çalışırsanız çalışın her işv. sizi sigortalı göstermek zorundadır ve hiçbiri iptal edilmez. (SGK tarafından birden fazla yerde fiilen çalışmadığınız gibi bir tesbit yapılmadıkça.)

Öncelikle detaylı cevabınız için teşekkür ederim @merkür2

Aynı anda iki yerde de çalışmak istediğimden ötürü böyle bir araştırma yoluna gittim. Sgk açısından bana zararı yok ise ve yasal olarak yapabiliyorsam bunu sorun yok ama bu durumu ayrıca belirtmem ya da bir istekte bulunmam gerekiyorsa ya da hiçbir şey yapmama gerek yoksa lütfen beni bu konuda aydınlatın.

Teşekkür ederim.

Merhaba
faydası olur düşüncesiyle;
2 yerde çalışacaksınız,bu duruma ilişkin y.ö.mevzuatını diğer ifadeyle tabi olduğunuz mevzuatı bilmiyorum ama sanırım sorun olmuyor,yani ilk yerdeki mevcut durumunuz/çalışmanız devam eder iken, ikinci yerde de çalışacak olmanız sakınca doğurmuyor olmalı yada bu noktanın sorun teşkil etmediği/etmiyeceğini biliyorsunuz.

Dikkat etmeniz gereken ilk işyerinizdeki sözleşmenizde "başka bir yerde çalışamaz" vb ifade bulunmamalı. Her iki işvereninizden de diğer yerde çalışmanızda sakınca bulunmadığına dair imzalı bir yazı almanız menfaatinizedir. İleride tazminatsız çıkarma nedeni olarak gösteremezler.

Merhaba
faydası olur düşüncesiyle;
2 yerde çalışacaksınız,bu duruma ilişkin y.ö.mevzuatını diğer ifadeyle tabi olduğunuz mevzuatı bilmiyorum ama sanırım sorun olmuyor,yani ilk yerdeki mevcut durumunuz/çalışmanız devam eder iken, ikinci yerde de çalışacak olmanız sakınca doğurmuyor olmalı yada bu noktanın sorun teşkil etmediği/etmiyeceğini biliyorsunuz.

Cevabınız için teşekkür ederim.

Benim için en önemli husus yeni başlayacağım vakıf üniversitesinin benim sigorta girişimi sorunsuz yapabilmesi? Yani çakışması halinde bana ilk sigortanı sildir demeleri ihtimalinden tedirginim?

Üstad tabi olduğunuz ve olacağınız mevzuatı bilmiyorum,diiyebilirler,demiyedebilirler(mevzuata bağlı)
Diğer taraftan mevzuat yönünden sakıncası olmasa da vakıf üniversitesi tarafından ilk işyeri sorun edilebilir!bilmiyoruz,edimiyedebilir!İlk işyeri tarafından da sorun çıkarılabilir/çıkarılmayadabilir!....
(efendim mevzuat sakıncası yok diyor,gerisi hava diyenler olabilir!unutmayalım ki mevzuata aykırı olmayan hükümler geçerli ve bağlayıcıdır)
Sizin için hayırlısı olsun diyelim
iyi akşamlar

Son düzenleme:
Birisinin devlet , diğerinin vakıf adını taşımasının bir farkı yok, her ikiside 2547 sayılı kanuna tabi, birinde işçi 4/a kapsamındasınız fakat diğerinde araştırma görevlisi kadrosundan bahsediyorsunuzki bu 4/c ye karşılık gelmektedir.

aynı anda hem 4/a hem 4/c olurmu bilemiyorum?