Aynı Ay İçinde Alım Satım

Kızıldereli

Katkı Sunan Üye
Slm Kolay gelsin
Biz İnşaat firmasıyız bir taşeron bize çalışmaya başlıyor onların konteyner ihtiyacını biz alıp onlara faturaladık çünkü ödemesini biz yapıp onların hesabından düşeceğiz şimdi aynı ay içerisinde alım yapılıp (başkasının kullanımı için) sabit kıymetin aynı ay yansıtması yapılan yani burda sadece aracıyız bu konteyneri ben 740 a alıp yansıtmasınıda 649 ile çıkma taraftarıyım yoksa illa 255 e alıp oradanmı çıkmam gerekir görüşlerinizi öğrenmek isterim
Teşekkürler

Ynt: Aynı Ay İçinde Alım Satım

sayın kızıldereli bencede 740 kırkta incelemenizde yarar var
255 e atmanıza gerek yok

Kızıldereli ' Alıntı:
Slm Kolay gelsin
Biz İnşaat firmasıyız bir taşeron bize çalışmaya başlıyor onların konteyner ihtiyacını biz alıp onlara faturaladık çünkü ödemesini biz yapıp onların hesabından düşeceğiz şimdi aynı ay içerisinde alım yapılıp (başkasının kullanımı için) sabit kıymetin aynı ay yansıtması yapılan yani burda sadece aracıyız bu konteyneri ben 740 a alıp yansıtmasınıda 649 ile çıkma taraftarıyım yoksa illa 255 e alıp oradanmı çıkmam gerekir görüşlerinizi öğrenmek isterim
Teşekkürler

Konteyner Amortismana tabi varlıklardan biridir. Eğer satılmasa idi bu soruyu sorma gereği duymayarak Maddi duran varlıklar hesaplarında takip edecektiniz. Satılmış olması duran varlık vasfını değiştirmeyecektir.

yukarıda yaptığım yorumdaki hatamı düzeltmek istiyorum
Çünkü sen konteyniri satışını yaptığın zaman yıllara sari inşaat işine girmez ve bu yüzden bu döneme ait kurum beyannamesinde göstermek zorunda kalacaksın o yüzden konteynirin maliyetini 740 da incelemen yanlış olur bu yüzden 255 atarak satışını gerçekleştirdiğinde maliyeti düşersin diğer şekillde inşaat maliyetine geçecektir. Saygılarımla