fonradar

Aynı Dükkanda İki Farklı İş Dalında İki Ayrı Mükellef Olur mu ?

Selamlar Ben bir arkadaşım ile 30-35 mt2 bir dükkanı kiralayarak (kira ve diğer giderleri ortak ödeyerek) ayrı ayrı mal satışı yapamaktayız...kendisi tuhafiye ve deniz malzemesi (dükkanın sağ kanadında) ben ise bayan çanta kıyafet satışı yapmaktayım...kiracı ve vergi mükellefi olarak arkadaşım görünmekte...Şimdi kendisi dükkanı bırakmak istemediği için bana sen ayrı ben ayrı mükellef olalım diyor...Bana Ayvalık vergi dairesinden aynı dükkanda iki ayrı mükellef olamayacağı söylendi,kendi muhasebecimde aynı şeyi söyledi,fakat arkadaşımın vergi dairesindeki bir tanıdığı olabileceğini iddaa ediyor...bu konuda bilgi ve birikimlerinizi paylaşırsanız sevinirim...Saygılar...

Uygulamada bu tür mükellefiyetler oluyor ama bazı vergi daireleri izin vermeyebiliyor, aynı vergi dairesinin bir dönem izin verip bir dönem izin vermediği bile oldu. Tavsiyem vergi dairesine direkt başvuru yapın, olur mu diye sormayın, şansınızı deneyin, yoklama memuru geldiğinde de mümkünse iki kısmı birbirinden ayıran bir geçici bölme(dolap vs) olursa daha iyi olabilir. Ama vergi dairesine sorduysanız, olmaz dedilerse de izin vermeme ihtimalleri yüksektir. Aslında yasal olarak bir engel yok.