Aynı Faturanın 2 Kez Kayda Girmesi

2006/09.Aya Ait mal faturasının iki kez kayda girdiğini farkettim bu durumda kdv için nasıl bir işlem yapmam gerekir.düzeltme beyanı yapılırmı,ve beyannamede nasıl göstermek gerekir,,

Tüm forumdaşlara kolay gelsin iyi günler

Mükerrer kayda konu edilen
-Mal Alış Faturasınımı ?
-Mal Satış Faturasınımı ? dır. Bu konuyu belirtirseniz daha sağlıklı bir cevap alırsınız.

sn.hbşükür şahsi fikrimi söylüyorum normalde yapılması gereken düzeltme beyanı vermek ama ben şahsen düzeltme beyanı vermenden yana değilim hele ki alış faturasında direk incelemeye alıyorlar defterlerini faturalarını yevmiye defterini devletimiz vergi kaçıranı sorgulayacğı yerde vergi düzelteni sorguladığından ister istemez insan içinden düzeltme vermek gelmiyor

Arkadaşlar ben bir konunun altını çizmek isterim. Sayın hb şükür düzeltme beyannamenizi korkusuzca verebilirsiniz.incelemeye alınmazsınız. Şöyle ki ;2006/9.ay kayıtlarında mal alış faturasını mükerrer olarak kayda almışsınız. şu an düzeltme verdiğinizde 191 indirilecek kdv rakamınız aşağıya inecektir.(ilk beyannameye göre) bu durumda incelemeye alınmazsınız.
Ancak şöyle olsa idi 191 ind.kdv düzeltme beyannamesinde artış gösterseydi direk incelemelik olurdunuz.Basit ama ince bir ayrıntı.

Sayın
HbŞükür
Vermiş Bulunduğunuz 2006/9 Dönem KDV Beyanında yaptığınız hatayı muhasebe kayıtlarında düzelttikten sorna ödenecek bu dönemde ödenecek KDV si çıkmıyorsa ,yani mükerer kayda konu edilen Faturadaki KDV den fazla bir sonraki döneme devir eden KDV niz varsa ,gerekli düzeltmeleri yaptıktan sonra 10 Ayda eğer beyannamenizi vermişyseniz Kasım ayında vereceğiniz Beyannamenin 30 ncu satırında bu tutarı İlave ederek beyan etmeniz halinde KDV açısından vergi ziyai olmadığından bir sorun olmayacaktır.
Geçici Vergi Beyanı ve Matrahı açısından da Faturanın tutarını dikkate alarak % 10 luk yanılma payının altında gerçekleşme olasalığını değerlendirerek karar vermeniz gerekecektir.