fonradar

Aynı İş Yerinde İki Pozisyonda Birden Çalışma

Herkese selamlar,
ben bir işyerinde iki bölüme birden bakıyorum.ilk işe giriş olan poziyonuma maaşım tam yatıyor fakat işe başladıktan 3 ay sonra bakmaya başladığım ikinci pozisyonla ilgili maaşım prim şeklinde ve asgari ücretten az yatıyor ve bu böyle 5 senedir devam ediyor. Sonradan yapmaya başladığım ikinci görevim için yatması gereken ücretimin en az asgari ücret olması gerekmiyormu? Eğer en az asgari ücret olması gerekiyorsa bu aradaki farkı mahkeme yoluyla alabilir miyim?
İlginiz için teşekkürler

O işyerinde çalışmanız karşılığında en az asgari ücret ödenmesi gerekir, bunun dışında 2 yada 32 farklı pozisyona bakıyor olmanız, her pozisyon için size ayrı ücret verilmesini gerektirmez.

Katılıyorum.
EK;
İlk defa işe başlarken,bir sözleşme imzaladınız,bu sözleşmede de "x"ücret belirlendi.
Daha sonra mevcut işinize ilave olarak 2ci başka bir veriliyor/öneriliyor,bu durum çalışma koşullarında sizin adınıza esaslı değişiklik olabilir ise de,önceden bu işi kabül ettiniz.
Buna mukabil işveren,yinede bu durumu gözeterek(yani iş yükünüz/sorumluluğunuzun artmış olması nedeniyle)prim adı altında + ücret veriyor.
Bu prim ücret,ikinci pozisyon hakkında verilen ayrı bir maaş değil,dediğim sebeplerden dolayı verilen ek ücrettir,zira verilmeyedebilirdi,bu takdirde siz de kabül etmez,buna karşın işveren iş sözleşmesini feshedebilirdi(tabi sonuçları ayrı bir konu)
Sonuç talep etseniz,davacı olsanızda,baktığınız ikinci pozisyon için ayrıca maaş alma hakkınız olamaz.

(iş yükünüz daha da ağırlaşmış ise,işveren ile görüşünüz,belki prim ücreti bir miktar daha artırabilir,artırmak istemiyor ise(ki istemeyebilir,takdir işvernin)