fonradar

Aynı Kişiye Ait Şirketler Arası Personel Geçişi

Aynı Kişiye Ait farklı Şirketler Arası Personel Geçişi

merhaba özel sekörde A.Ş. olan bir firmada 7 yıl 11 ay dır çalışıyorum imza sürküsü aynı olan iş verinim beni sgk ve maaşımın ödenmediği diğer farklı isimdeki fabrikasına görevlendirme yazısı ile 3 aydır görevli şekilde çalıştırıyor

bana dün görevlendirdiği fabrikasında beni kadrosuna almak istediklerini belirttiler ( sgk lı gözükdüğüm işyerim görevlendirildiğim fabrikaya fatura kesiyormuş çalıştıgıma dair )

görevlendirdiği yere geçersem kıdem ve diğer haklarım kaybolmazmış bende bu konuda bilgim yok

gitmeme hakkım varmıdır kıdem ve tazminatımı vermesini ve görevlendiriği yerde sıfırdan başlamak istiyorum böyle bir hakkım varmıdır.

sgklı çalıştıgım yerde sgk primim asgari ücretten %45 daha fazla yatıyordu görevlendirildiğim yerde ise sgk primleri asgari ücretten yatıyormuş

Son düzenleme:
İki şirkette aynı işverene mi ait eğer ait ise geçerseniz kıdem ve ihbar tazminatınız yanmaz. Çıkış bildirgesindede aktarma kodu 16 ile çıkışınızı yapar. Görevlendirdiği yer lokasyon sınırları dışında ise gitmek zorunda değilsiniz ancak sonrasında işveren ile aranız nasıl olur bilemem.
İşveren ile bu durumu konuşup haklarımı almak ve sıfırdan başlamak istiyorum diye konuşma yapmanız en mantıklısı.

İki şirkette aynı işverene mi ait eğer ait ise geçerseniz kıdem ve ihbar tazminatınız yanmaz. Çıkış bildirgesindede aktarma kodu 16 ile çıkışınızı yapar. Görevlendirdiği yer lokasyon sınırları dışında ise gitmek zorunda değilsiniz ancak sonrasında işveren ile aranız nasıl olur bilemem.
İşveren ile bu durumu konuşup haklarımı almak ve sıfırdan başlamak istiyorum diye konuşma yapmanız en mantıklısı.

lokasyon olarak iki fabrikada izmir ili içersinde farklı ilcelerde iki şirket yetkili aynı ama aile şirketi bunlar birde sgk kaybım olacak görevlendirildiğim yere gecersem kendi rızamla asgari ücretten yatacakmış

İşveren, işçinin rızası olmadan grup şirketlerine geçiremez ve ortaklıklarının aynı olması gerekir.
Burada aranan şart esaslı değişikliğin söz konusu olup olmadığıdır. 4857 sayılı iş kanununun 22. maddesi " işveren iş sözleşmesi ve iş sözleşmesinin eki niteliğinde ki personel yönetmeliği ve benzeri kaynaklar veya iş yeri uygulaması ile oluşan çalışma koşullarında oluşan esaslı bir değişikliği ancak durumu işçiye yazılı olarak bildirmek suretiyle yapabilir. bu şekle uygun olarak yapılmayan ve işçi tarafından 6 iş günü içerisinde yazılı olarak kabul edilmeyen değişiklikler işçiyi bağlamaz. ,

yukarıda kanun maddesinde yazılı olan şartlar sağlanırsa çalışma şartlarında her zaman değişikliğe gidilebilir önemli olan 2 şirkette de aynı işverenin ortaklığı ve pay sahibi olmasıdır ama yinede çıkış bildirgesine dikkat etmen lazım hangi kod ile çıkaracaklar önemli olan bu hak kaybı ilerde işveren ile ters düşersen illa ki olacaktır görünene göre seni istifa vb kod ile çıkarıp sıfırdan alacak ve sözlü olarak teminat verecek.

16 kodla çıkış yapınca noterden onaylı bir belge vermesi gerekiyormu

Herhangi bir noter onaylı belge vermesine gerek yok çıkış bildirgesinde 16 -aktarma kodunu görmeniz yeterli ama bir kopyasını alın.
Noter onaylı imza sirküsü olması bir şeyi değiştirmez diğer şirkette ortaklığı yoktur ama bazı konularda yetki verilmiştir. Örneğin benim çalıştığım şirkette görev tanımıma uygun olarak verilen imza yetkilendirmesi var.
bence sizin şirketlerin organik bir bağı yok aralarında birbirlerine faturada kestiklerine göre kağıt üstünde bir bağı olduğunu düşünmüyorum.

Herhangi bir noter onaylı belge vermesine gerek yok çıkış bildirgesinde 16 -aktarma kodunu görmeniz yeterli ama bir kopyasını alın.
Noter onaylı imza sirküsü olması bir şeyi değiştirmez diğer şirkette ortaklığı yoktur ama bazı konularda yetki verilmiştir. Örneğin benim çalıştığım şirkette görev tanımıma uygun olarak verilen imza yetkilendirmesi var.
bence sizin şirketlerin organik bir bağı yok aralarında birbirlerine faturada kestiklerine göre kağıt üstünde bir bağı olduğunu düşünmüyorum.

görevlendirmeli oldugumuz yerin personelicisi 22 kodu ile işlem yapılacak dedi 3lü devir sözleşmesi yapacağız bundan daha sağlam ne evrak var dedi neden güvenmiyorsun diyor

Bu iletiye ilişkin düşüncelerim:
Olayımız iş akdinin devri niteliğindedir,bu konuda iş yasamızda açık hüküm yok,dayanak 6098/M.429
İş akdinin devrinde tarafların(devreden-devralan işveren-devrolunan işçinin)açık rızası gerekir,devir konusuna ilişkin sözleşmenin noterden yapılması daha uygun olacaktır.(işçinin rızası yoksa devir yapılamaz)
Anlaşılan o ki,
ortaklıklar sözkonusu olsa da olayımızda iki ayrı işverenlik/şirket var,bunların her biri yüksek ihtimal birer ayrı bağımsız tüzel kişiliktir,iş akdinin devri uygulanacaksa mevcut şirketten işten çıkış nedeni kod.22 olması uygundur
Diğer yönden mevcut yani şimdiki iş sözleşmesi inkitaya uğramaz,taraflar isterlerse çalışma koşullarında işçi aleyhine esaslı değişiklik olmayacak şekilde yeni bir sözleşme de akdedebilirler.
Başkaca yönden iş akdinin devri olayında k.tazminatı ödemesi muaccel hale gelmez ise de ödenebilir.

görevlendirmeli oldugumuz yerin personelicisi 22 kodu ile işlem yapılacak dedi 3lü devir sözleşmesi yapacağız bundan daha sağlam ne evrak var dedi neden güvenmiyorsun diyor

Bu şekilde tüm haklarınızla sanki ilk günden beri sözleşmenizin devredilecek olduğu şirkette çalışmayı istiyorsanız, dedikleri gibi 3lü devir sözleşmesi ile bu işi yapmaktan daha sağlam bir yolu yok.
istemiyorsanız, açıkça konuşun şu anki işvereninizle, çekincelerinizi belirtin, tazminatınızın ödenmesini talep edin. İstemediğiniz bir geçişi yapamazlar.
Her iki işyerinin sahibi aynı kişi olsa dahi, işverneniniz (örneğin Ahmet bey) kişisi değil , çalıştığınız X A.ş. tüzel kişiliğidir.
Geçişinizin istendiği şirketin sahibi de Ahmet bey olsa da, oraya geçtiğinizde de işvereniniz Ahmet bey değil, Y şirketi tüzel kişiliğidir.

Bu iletiye ilişkin düşüncelerim:
Olayımız iş akdinin devri niteliğindedir,bu konuda iş yasamızda açık hüküm yok,dayanak 6098/M.429
İş akdinin devrinde tarafların(devreden-devralan işveren-devrolunan işçinin)açık rızası gerekir,devir konusuna ilişkin sözleşmenin noterden yapılması daha uygun olacaktır.(işçinin rızası yoksa devir yapılamaz)
Anlaşılan o ki,
ortaklıklar sözkonusu olsa da olayımızda iki ayrı işverenlik/şirket var,bunların her biri yüksek ihtimal birer ayrı bağımsız tüzel kişiliktir,iş akdinin devri uygulanacaksa mevcut şirketten işten çıkış nedeni kod.22 olması uygundur
Diğer yönden mevcut yani şimdiki iş sözleşmesi inkitaya uğramaz,taraflar isterlerse çalışma koşullarında işçi aleyhine esaslı değişiklik olmayacak şekilde yeni bir sözleşme de akdedebilirler.
Başkaca yönden iş akdinin devri olayında k.tazminatı ödemesi muaccel hale gelmez ise de ödenebilir.

muaccel demek anlayamadım bahsettiğiniz 6098/M.429 internette tam metni varmı kod22 manası kıdem işsizlik alamaz diyor ama

Son düzenleme:
peki belirsiz süreli iş sözleşmemin örneğini atmış personelci bana orda bir madde var belediye sınırları içinde aynı işverene ait devir edebilir yazıyor

muaccel demek anlayamadım bahsettiğiniz 6098/M.429 internette tam metni varmı kod22 manası kıdem işsizlik alamaz diyor ama
A.Olayımız içinde “muaccel hale gelmez”,dememden maksat,
Kıdem tazminatı doğmadığı için şu an ödenmesi gerekmez,
demek istedim.(işveren isterse ödemek isteyebilir)
B.6098 sayılı kanun madde 429 bulmanız mümkün
C.kod.22 iş akdinin devri olacaksa,devreden işverenin SGK çıkışınız için kullanacağı kod dur.
D.kod.22 ile çıkış verildiğinde evet işsizlik ödeneği doğmaz/olmaz

A.Olayımız içinde “muaccel hale gelmez”,dememden maksat,
Kıdem tazminatı doğmadığı için şu an ödenmesi gerekmez,
demek istedim.(işveren isterse ödemek isteyebilir)
B.6098 sayılı kanun madde 429 bulmanız mümkün
C.kod.22 iş akdinin devri olacaksa,devreden işverenin SGK çıkışınız için kullanacağı kod dur.
D.kod.22 ile çıkış verildiğinde evet işsizlik ödeneği doğmaz/olmaz

seref bey son atıgım soruyu okumadınız sanırım açıklama için tşkler

İşvereniniz dediğim gibi adı ABC anonim şirketidir. Diğer işyeri ise XYZ anonim veya limited şirketi.
İşveren aynı değil, ABC Anonim şirketinin büyük şehir sınırları içindeki örneğin 80k uzaktaki bir şubesi olsa haklısınız, o madde işverene o hakkı verir.
Ancak ABC anonim şirketi 10 katlı bir binanın 10.katında olsa, XYZ şirketi aynı binanın 9.katında olsa, o hakkı vermez.
İşveren TÜZEL KİŞİLİKTİR, ABC bir tüzel kişiliktir, XYZ bambaşka bir tüzel kişilik.

İşvereniniz dediğim gibi adı ABC anonim şirketidir. Diğer işyeri ise XYZ anonim veya limited şirketi.
İşveren aynı değil, ABC Anonim şirketinin büyük şehir sınırları içindeki örneğin 80k uzaktaki bir şubesi olsa haklısınız, o madde işverene o hakkı verir.
Ancak ABC anonim şirketi 10 katlı bir binanın 10.katında olsa, XYZ şirketi aynı binanın 9.katında olsa, o hakkı vermez.
İşveren TÜZEL KİŞİLİKTİR, ABC bir tüzel kişiliktir, XYZ bambaşka bir tüzel kişilik.

ozaman ben haklıyım deme keremcem bey şirket isimleri farklı sahibileri imza yetkisi aynı olabilir ama diğer iş yerinde şuanda görevli duruyoruz 3 lü devir kabul etmek zorunda değilim yani beni eski işyerime göndermek zorundamı yoksa sen kabul etmedın çıkısını veriyorum deme hakkınamı sahip

3 lü devir resmi hükmü varmı kesin kıdem daha sonra yıllarda alabilirmiyim sonuçta devir eden yer batsa satılsa yanabilir hakkım

Son düzenleme:
seref bey son atıgım soruyu okumadınız sanırım açıklama
için
Mustafa bey,
Hastaneye gider doktor ile görüşürüz sorular sorduğumuzda o bize anlayacağımız şekilde cevaplar verir tıp diliyle konuşmaz değil mi,burda sende bize soruyorsun,bizde senin anlayacağın şekilde ifade ediyor,hukuk dili kullanmıyoruz,
yani kısaca biz anlatmaya çalıyoruz sizde anlamaya çalıyorsunuz