zirve

B Formları

Üyelik
14 Haz 2005
Mesajlar
325
DOSTLAR MERHABA,

B FORMLARIN E-BAYAN ORTAMINDA GÖNDERİLMESİ MÜMKÜN MÜDÜR? BULAMADIM? YOKSA BEN Mİ GÖREMİYORUM! TEŞEKKÜRLER

Not: Bu yazının başlığı admin tarafindan forum kurallarına uygun olmadığı için düzeltilmiştir.Lütfen Forum Kuralları'nı okuyunuz.
 
Üyelik
1 Haz 2005
Mesajlar
29
Merhaba,

350 SIRA NO'LU VERGİ USUL KANUNU GENEL TEBLİĞİ

3- BİLDİRİMLERİN VERİLME ŞEKLİ VE ZAMANINA İLİŞKİN ESASLAR

3.1. Bildirimleri Elektronik Ortamda Vermesi Gereken Mükellefler

a) Gelir veya kurumlar vergisi beyannamesini elektronik ortamda vermek zorunda olan mükellefler ile katma değer vergisi beyannamesini ihtiyari olarak elektronik ortamda veren mükellefler, Ba ve Bs formlarını elektronik ortamda Eylül ayının sonuna kadar vermek zorundadırlar. Formları elektronik ortamda vermek zorunda olan mükellefler kağıt ortamında kesinlikle vermeyeceklerdir. Bildirimlerin elektronik ortamda Eylül ayı sonuna kadar verilmesi katma değer vergisi beyannamesinin verilme süresini değiştirmemektedir.

b) Tam otomasyonlu vergi dairesi mükellefi olup da gelir veya kurumlar vergisi beyannamesini elektronik ortamda vermek zorunda olmayan ve katma değer vergisi beyannamesini ihtiyari olarak elektronik ortamda vermeyen mükellefler istemeleri halinde Ba ve Bs formlarını elektronik ortamda Eylül ayı sonuna kadar verebileceklerdir.

c) Yukarıda belirtilen mükelleflerden Ba ve Bs formlarını elektronik ortamda, katma değer vergisi beyannamesini ise kağıt ortamında verenler bu hususu katma değer vergisi beyannamesinin birinci sayfası üst kısmına “formlar elektronik ortamda verilecektir” notunu yazacak ve paraf edeceklerdir.

3.2. Bildirimlerin Elektronik Ortamda Gönderilmesine İlişkin Esaslar

Formların elektronik ortamda gönderilmesinde aşağıda belirtilen esaslara uyulacaktır.

a) Formların elektronik ortamda gönderilmesi işlemi yeminli mali müşavirlerce gerçekleştirilecek ise formu düzenleyen kısmına varsa serbest muhasebeci, serbest muhasebeci mali müşavire ait bilgiler yazılacak; mükellefin serbest muhasebeci, serbest muhasebeci mali müşaviri bulunmaması halinde ise bu kısma mükellefe ait bilgiler yazılacaktır. Formu gönderen kısmına ise formu elektronik ortamda gönderen yeminli mali müşavirlerin bilgileri yazılacaktır.

b) Formun elektronik ortamda gönderilmesi işlemi, formu düzenleyen serbest muhasebeci, serbest muhasebeci mali müşavir tarafından gerçekleştirilecek ise, formu düzenleyen kısmına serbest muhasebeci, serbest muhasebeci mali müşavirin bilgileri yazılacaktır. Formdaki yeminli mali müşavir kısmına ise yeminli mali müşavirlere ait bilgiler yazılacaktır.

c) Formun elektronik ortamda gönderilmesi işlemi kullanıcı kodu, parola ve şifre almış mükelleflerce yerine getirilmesi halinde, formdaki yeminli mali müşavir kısmına yeminli mali müşavirlere ilişkin bilgiler yazılacaktır. Formu düzenleyen kısmına ise mükellefin bilgileri yazılacaktır.
 
Üyelik
19 Ağu 2005
Mesajlar
20
Merhaba..Bende bulamadım..
Sanırım Kullandığımız beyanne programına (BDP) ekleyip
günellememizi isteyecekler.
İyi Çalışmalar..
 
Üyelik
26 Tem 2005
Mesajlar
258
sayın arkadaşlar

daha internetten güncellenmedi 1 eylül gibi güncellenecek


saygılarımla
taner ozturk
 
Üyelik
1 Haz 2005
Mesajlar
29
Merhaba,
Yukarıdaki tebliğin devamını alıyorum,

3.3. Bildirimleri Kağıt Ortamında Vermesi Gereken Mükellefler

a) Tam otomasyonlu vergi dairesi mükellefi olmayan mükellefler bildirimleri kağıt ortamında vermek zorundadırlar. Bu mükellefler söz konusu bildirimleri Ağustos ayına ilişkin katma değer vergisi beyannamesi ile birlikte Eylül ayının 20 nci günü akşamına kadar bağlı oldukları vergi dairesine vereceklerdir.

b) Yukarıdaki 3.1. b bölümünde belirtilen ve bildirimlerini elektronik ortamda vermeyen mükellefler bildirimlerini kağıt ortamında ve Ağustos ayına ilişkin katma değer vergisi beyannamesi ile birlikte Eylül ayının 20 nci günü akşamına kadar bağlı oldukları vergi dairesine vermek zorundadırlar.

Yani elektronik ortamda gönderenler Eylül ayının sonuna kadar verebilecekken, kağıt ortamında gönderenlerde bu süre Eylül ayının 20'sinde sona ermektedir.
 
Üyelik
27 Haz 2005
Mesajlar
48
Bir kişiden alınan mal ve hiz.toplamı KDV hariç 30.000.-YTL yi aşan faturalar mı yazılacak yoksa bu kişiden 2004 yılında alınan diğer küçük faturalar da Ba formuna yazılacak mı?
ÖRNEK...
2004 yılında A FİRMASINDAN (KDV HARİÇ)
01.02.04 tarihinde 40.000YTL
03.05.04 tatihinde 1.500YTL
06.08.04 tarihinde 35.000YTL

mal alınmış. Burada Ba formuna 75.000YTL mi yoksa 76.500.-YTL mi yazacağız.

Teşekkürler......
 
Üyelik
27 Haz 2005
Mesajlar
48
sn. taneröztürk ilginize teşekkür ederim...
350 nolu VUK Tebliğinde örnek verilmediği için anlaşılması zorlaşıyor.

Ayrıca bir satıcı firmadan yıl içinde aldığım faturalardan hiçbiri tek başına KDV hariç 30.000YTL'yi geçmiyor. Ancak 2004 yılında bu firmadan alışlar toplamı 38.000YTL ,
Bu forma yazılacak mı?
 
Üyelik
26 Tem 2005
Mesajlar
258
sayın sinerji

yıl içerisinde kdv hariç 30.000 ytl ve yukarısı için hazırlanacak kdv dikkate alınmayacaktır

saygılarımla

taner ozturk
 
Üst