fonradar

B formu hata !

13MAYIS85

Katkı Sunan Üye
Merhabalar

B formunda bildirdiğim Firma ünvanı ile vergi nosu farklılık göstermiş.Vergi nosu ile unvan uyuşmazlıklarını bildirmiyor mu? sistem ve bu durumda düzeltme vermek zorundamıyım.

teşekkürler

Ynt: b formu hata !

Onay veremezsiniz ki düzeltme yapabilesiniz. B formunda yazmış olduğunuz sicil no hatalı olduğunu söylüyor, vergi noyu düzeltmelisiniz.

geçmiş dönemde böyle bir onay gerçekleşmiş sicil ile unvanıın tutmasını baz almıyor demekki sistem daha önce bu durum ile karşılaşan varmıdır. hiç.

Ba-Bs Formlarının Verilme Sürelerinin Uzaması Halinde 10 Günlük Sürenin Nereden Başladığı Konusunda Uygulamada Sorunlar Bulunmaktaydı. Gelir İdaresi Başkanlığı Yayınladığ Açıklama İle Konuya açıklık getirdi. İlgili açıklama ekte sunulmuştur.

Mükellefler elektronik ortamda gönderip onayladıktan sonra, bildirimlerinde hata veya eksiklik bulunduğunu tespit etmeleri halinde, bunları yeniden düzenleyerek göndermek suretiyle düzeltme yapabilirler.Ba ve Bs bildirim formlarından herhangi birinde hata yapıldığının belirlenmesi halinde, sadece hata yapılan bildirim formunun düzeltilerek gönderilmesi gerekmektedir.

Düzeltme işlemlerinde, hatalı veya eksik olarak düzenlenmiş bulunan bildirim formları tamamen iptal edilmekte ve düzeltmeleri içerecek sekilde düzenlenerek verilen bildirim formu geçerli kabul edilmektedir. Dolayısıyla, düzeltme amacıyla düzenlenen bildirim formlarının, daha önce bildirimde bulunulmamıs gibi tüm alıs-satıs bilgilerini içerecek şekilde doldurulması gerekmektedir.

Bildirimlerin verilme süresi içerişinde yapılan düzeltmelerde herhangi bir ceza uygulanmayacak olup, bu süre geçtikten sonra yapılan düzeltmelerde ise, düzeltilen her bir form için ayrı ayrı olmak üzere Vergi Usul Kanununun mükerrer 355 inci maddesi hükmü uyarınca işlem yapılacaktır. (Elektronik ortamda verilme zorunluluğu getirilen bildirim veya formlara ilişkin olarak süresinden sonra düzeltme amacıyla verilen bildirim ve formların, belirlenen sürelerin sonundan itibaren 10 gün içinde verilmesi halinde özel usulsüzlük cezası kesilmez, takip eden 15 gün içinde verilmesi halinde ise kesilmesi gereken özel usulsüzlük cezası (6009 sayılı Kanunun 12 inci maddesiyle değişen ibare Yürürlük; 01.08.2010) 1/5 oranında uygulanır.

Elektronik ortamda beyanname ile bildirim ve form verme mecburiyetine uymayanlara bu maddeye göre ceza kesilmesi halinde, 352 nci maddenin birinci derece usulsüzlüklerle ilgili (1) numaralı bendi ile ikinci derece usulsüzlüklerle ilgili (7) numaralı bendi uyarınca ayrıca ceza kesilmez.)

kaynak: www.gib.gov.tr

13MAYIS85 ' Alıntı:
geçmiş dönemde böyle bir onay gerçekleşmiş sicil ile unvanıın tutmasını baz almıyor demekki sistem daha önce bu durum ile karşılaşan varmıdır. hiç.

Ben karşılaştım. Sistem ünvana bakmıyor vergi no kısmına bakıyor, vergi nosu doğruysa birşey yapmanıza gerek yok, ancak ünvan doğru vergi nosu yanlış ise idareye dilekçe yazıp durumu izah edin düzeltmelerini isteyin daha önce başıma geldi dilekçe yazdım hiç ümidim olmamasına rağmen sistemden kendileri düzelttiler(İkili diyalog önemli). Ancak düzeltme beyanı istemeleri de kuvvetle muhtemel.

Ynt: B formu hata !

Peki değiştirilmesi gerekn bir durum değilmidir.Yani sistemin eksikliğidir bu. neden ben ünvanı gerçek yazıp vergi no değiştiriyim yada tersi bu çok belli ki sehven bir hata tabiki sehven hatalarında bedeli olabilir ama bunu sistem sorgulamalı.

sistem sadece yazılan vergi nosunun var olup olmadığını sorguluyor.

g705 ' Alıntı:
sistem sadece yazılan vergi nosunun var olup olmadığını sorguluyor.

Doğru..Numara ve unvan uyumuna bakılmıyor.Böyle bir numara var mı var..Sistem onaylıyor..

bende karşılaştım 2008 yılından bir mükellefim incelemedeydi vergi no ve ünvan uyuşmazlığı vardı sistem sadece vergi noyu dikkate alıyor düzeltme istediler düzeltmeden sonra 1.400 küsür cezayı kestiler bu sistemin bir eksikliğidir bir harf hatası olsa bile vergi dairesi sisteminden bakıldığında uyarı veriyor ve vergi dairesi müdürü dediğine göre sistem bunları zamanla ekrana düşürecek ve hatalı girişlerin düzeltmelerini isteyecekler vergi dairesinin yapmış olduğu sorgulama sistemin bizim ekranlarda da olması gerekmiyor mu buna benzer sahte fatura sorgulamsı biz sadece koda girmiş firmayı görebiliyoruz fakat vergi dairesi herhangibir firmanın ne işle meşkul olduğu ne kadar fatura bastırdığı vs... bilgilere ulaşabiliyor bu gibi imkanların bizede tanınması gerekir yoksa bu şekilde çokkk cezayla karşı karşıya kalırız..

sistem vergi numarasını dikkate alıyor. vergi numarası ile ünvanın uyumsuzluğuna bakmıyor, ki bu sistemin ender hatalarından bir tanesi ne yazık ki. yakında bu sorunun çözüleceğini umuyoruz.

şimdi konuyu iki yönlü ele almak lazım ;

1- sorunun bs formumuzda olduğunu varsayalım. yani bizim kestiğimiz faturalarda. karşı firma önceden ünvan değişikliği yapmış fakat bize bildirmemiş ya da bizdeki kayıtları değişmemiş olabilir. ilgili dönemde kesilen faturaları eski ünvana göre kesilmiş ve firma faturalara itiraz etmemişse, bunu vergi dairesine kanıtladığınız durumda bs formu düzenleyen açısından hiç bir cezai yaptırım uygulanamıyor. sadece düzeltme beyannamesi vermesi isteniyor, ardından durumu açıklayan bir dilekçe ile şekil olarak tahakkuk eden ceza vergi dairesi tarafından düzeltiliyor.

2- sorunun ba formumuzda olduğunu varsayalım. işte burası sıkıntılı durum. tarafımıza tahsis edilen faturaya yasal süresi olan 8 gün içinde itiraz etmediğimiz durumda faturayı kabul etmiş sayılıyoruz. firma bize ünvan ya da vergi numarası değişikliğini bildirmiş ancak bizim tarafımızdan gerekli düzeltme yapılmamış olabilir. tarafımıza kesilen faturada ünvan ya da vergi numarası değişikliği kayıt sırasında gözümüzdende kaçmış olabilir. işte bu durumda ba formu düzenleyicisi olarak hata bizde oluyor ve yanlış verilen her ba formu için cezai yaptırım ile karşı karşıya kalıyoruz.

biraz problemli ama sık rastlanan bir durum bu. iki konuya çok dikkat etmek lazım. birincisi faturaları kayıt altına alırken ünvan, vergi dairesi ve vergi numaralarının doğruluğuna, ikincisi ise ba/bs bildirimlerini hazırlarken doğru vergi numaralarının karşısına doğru mükellefleri yazmaya. vergi numarasını hatalı yazarsanız bedelini ödüyorsunuz ne yazık ki. ancak hata yukarıda belirttiğim iki durumda olursa vergi daireleri kolaylık sağlayıp herhangi bir usulsüzlük olmadan düzeltmeyi yapabiliyorlar.

ba/bs formlarını düzenlerken "yanlış olsa sistem uyarırdı" mantığını bir kenara bırakmamız lazım. aksi takdirde gerçekten baş ağrıtan, herhangi bir vergi ziyaına yol açmadığı halde mükellefleri fahiş usulsüzlük cezaları ile muhatap eden bir konu bu.

Benim de başıma geldi ama demekki olmayan bir vergi numarası yazıldığı için kabul etmedi. Onay vermedi.
Bunu bilmiyordum. VN ve Firma farklıysa hata veriyor sanıyordum. Öğrendiğim iyi oldu. Teşekkürler.