B Tipi Likit Fonu

merhabalar

gecici vergi için, b tipi likit fonların alış fiyatı ile 31/03/2007 tarihndeki fiyatının değerlemesi yapılması gerekirmi,
yoksa satıldığı zamanmı değerlemek gerekir.

cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

Ynt: B Tipi Likit Fonu

Kanun Ad VERGİ USUL KANUNU
Madde No 279
Kapsam
(4369 sayılı Kanunun 6 ncı maddesiyle değişen madde) Hisse senetleri ile fon portföyünün en az yüzde 51'i Türkiye'de kurulmuş bulunan şirketlerin hisse senetlerinden oluşan yatırım fonu katılma belgeleri alış bedeliyle, bunlar dışında kalan her türlü menkul kıymet borsa rayici ile değerlenir.Borsa rayici yoksa veya borsa rayicinin muvazaalı bir şekilde oluştuğu anlaşılırsa değerlemeye esas bedel, menkul kıymetin alış bedeline vadesinde elde edilecek gelirin (kur farkları dahil) iktisap tarihinden değerleme gününe kadar geçen süreye isabet eden kısmının eklenmesi suretiyle hesaplanır. Ancak, borsa rayici bulunmayan, getirisi ihraç edenin kar ve zararına bağlı olarak doğan ve değerleme günü itibariyle hesaplanması mümkün olmayan menkul kıymetler, alış bedeli ile değerlenir(*)

Ynt: B Tipi Likit Fonu

Tamer Bey bu konuda bende yardım istiyorum yukarda yazmışsınız ama ben pek birşey anlayamadım maalesef :( bu kelimelere biraz yabancı kaldım..

likit fondaki bedeli payına göre 31/12/2009 tarihindeki fon alış bedelinden hesaplayacağız öyle değilmi yoksa yanlışmı anlamışım.