BA-BS ayrı ayrı ceza kesiyor vergi dairesi

Merhaba arkadaşlar
Bir mükellefimizin 2011 BA BS lerin düzelttik. Bazı aylar iki formu da düzelttik. Yalnız ben ceza kesilirken bunları tek form gibi sayıp ceza keseceklerini düşünürken, bunlar aylık bazda düzeltilen iki form için neden ayrı ayrı 1070TL ceza kesiyorlar ? Kanunda ba-bs için ugylanacak ÖUC tek form için uygulanır diyor. Ben mi yanlış biliyorum acaba ?

Ynt: BA-BS ayrı ayrı ceza kesiyor vergi dairesi

Düzeltmelerde ayrı ayrı kesiliyor.

beyanı hiç vermeseydik daha karlıydık, saçmalık hakkaten :)

Vergi dairesinin yaptığı uygulamanın yasal dayanağı şu. 396 Nolu VUK Genel Tebliği madde 4.2.3;

"4.2.3. Bildirimlerin verilme süresi içerisinde yapılan düzeltmelerde herhangi bir ceza uygulanmayacak olup, bu süre geçtikten sonra yapılan düzeltmelerde ise, düzeltilen her bir form için ayrı ayrı olmak üzere Vergi Usul Kanununun mükerrer 355 inci maddesi hükmü uyarınca işlem yapılacaktır."

T.C.

ADIYAMAN VALİLİĞİ

Defterdarlık Gelir Müdürlüğü

Sayı
:
B.07.4.DEF.0.02.10.00-2010/3-5
24/05/2011

Konu
:
Ba ve Bs bildirim formlarının süresinde verilmemesi halinde her bir form için ayrı ayrı özel usulsüzlük cezası kesilip kesilmeyeceği hk.

İlgide kayıtlı dilekçenizde, ... Vergi Dairesi Müdürlüğünün ... vergi kimlik numaralı mükellefi olduğunuz, 12/2009 vergilendirme dönemine ilişkin Ba ve Bs bildirim formlarının süresinde verilmemesi nedeniyle ... Vergi Dairesi Müdürlüğünün ... tarih ve ... sıra nolu vergi/ceza ihbarnamesi ile Vergi Usul Kanunu'nun Mükerrer 355/1'inci maddesi gereğince her bir form için ayrı ayrı 1.000,00 TL tutarında özel usulsüzlük cezası kesildiği, aynı döneme ilişkin Ba ve Bs formlarının süresinde verilmemesi halinde vergi dairesince her bir form için ayrı ayrı ceza kesilemeyeceği, iki form için tek bir özel usulsüzlük cezası kesilmesi gerektiği yönünde kanaatiniz oluştuğu belirtilerek tereddütün giderilmesi açısından Defterdarlığımızın görüşünün bildirilmesi istenmektedir.

Bilindiği üzere, 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 148, 149 ve Mükerrer 257 ncimaddelerinin verdiği yetkiye dayanılarak, 362 Sıra No'lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile bilanço esasına göre defter tutan mükelleflerin belirli bir haddi aşan mal ve hizmet alımlarını "Mal ve Hizmet Alımlarına İlişkin Bildirim Formu (Form Ba)" ile mal ve hizmet satışlarını ise "Mal ve Hizmet Satışlarına İlişkin Bildirim Formu (Form Bs)" ile bildirmeleri hususunda yükümlülük getirilmişti.

Konu ile ilgili olarak yayımlanan 381 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile bilanço esasına göre defter tutan mükelleflerin mal ve hizmet alımları ile mal ve hizmet satışlarının 2008 yılı ve müteakip yıllarda bildirilmesinde uygulanacak usul ve esaslar ile bildirim hadleri açıklanmış bulunmaktadır

Söz konusu tebliğin 1.1 bölümünde Bilanço esasına göre defter tutan mükelleflere 2008 yılı ve müteakip yıllarda düzenleyecekleri Ba ve Bs bildirim formlarını aylık dönemler halinde vermeleri hususunda zorunluluk getirilmiştir. Mükellefler bildirim formlarını aylık dönemler halinde düzenleyerek, takip eden ayın 5'inci gününden itibaren bir sonraki ayın 5'inci günü akşamına kadar vermekle yükümlüdürler.

Öte yandan, 381 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile bildirim formlarını elektronik ortamda veya kağıt ortamında belirlenen süre içinde vermeyen, eksik veya yanıltıcı bildirimde bulunan mükellefler hakkında, 213 sayılı Vergi Usul Kanununun mükerrer 355'inci maddesi hükmü uyarınca işlem yapılacağı açıklanmış bulunmaktadır.

Yukarıda yer verilen açıklamalar çerçevesinde, sözü edilen Ba ve Bs bildirimlerini verme yükümlülüğü olan mükelleflerin, her iki bildirim formunu birlikte vermek zorunda oldukları hususu göz önüne alındığında; bu formların tek bir form olarak değerlendirilmesi ve söz konusu formların belirlenen sürede verilmemesi halinde tek özel usulsüzlük cezası kesilmesi gerekmektedir.

Bilgi edinilmesini rica ederim.

Verilen özelge 396 Nolu VUK Genel Tebliğinin 4.3.2 maddesine aykırı, tebliğde düzeltmelerde ayrı ayrı kesilir diye açıkça belirtilmiş.

Özelge ayrı, soru ayrı

Özelgeyi tekrar dikkatlice okudum ve Ayşe Hanımın haklı olduğunu gördüm. Zira özelge ayrı, sorulan soru ayrı gerçekten de.

Şöyle ki bu özelge 06/02/2008 tarihinde yayınlanan 381 Nolu VUK Genel Tebliğine dayanıyor. Oysa cevap verdiğimiz soru 2011 yılına ait Ba-Bs düzeltmesi ve 04/02/201o tarihinde yayınlanan daha yakın tarihli 396 Nolu VUK Genel Tebliğinin dikkate alınması gerekiyor. Adıyaman Defterdarlığı sanki 396 Nolu VUK Genel Tebliği hiç yokmuş gibi 24/05/2011 tarihinde 381 nolu genel tebliği esas alarak özelge vermiş.

Ayrıca anlatmaktan dilimde tüy bitti ama özelgeler her zaman doğru olacak diye bir şey yok, ayrıca özelge sadece o mükellefi bağlar. Bu örnekte de gördüğümüz üzere özellikle taşra teşkilatı son derece yanlış özelgeler de verebiliyor. Esas olan kanun,genel tebliğ ve sirküler gibi herkes için bağlayıcı olan mevzuattır.

2011 nisan ayında Ba da hata yaptım, düzeltmede vermedim. şimdiye dek birşey gelmedi ??

Nazar değmesin diye söylenmez ama, bizde de var hatalı bildirimler.