Ba- Bs Form Cezası Hk.

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
2010/09.aydan Ba-Bs Form cezası göndermişler firmaya.
A vergi dairesinden B vergi dairesine 30.09.2010 tarihinde tescil olan adres değişikliği ile geçmişiz. Bizde bu aya ait formu yeni vergi dairesine vermişiz. A vergi dairesi cezayı kesmiş.

Yanlış hatırlamıyorsam hangi vergi dairesine verildiği bir zamana kadar önemliydi, ancak sonrasında onlar kendi aralarında halletmiyorlar mı? Bu cezayı neden kestiler şimdi bunlar, sizce haklı mı Vergi dairesi?

Bir de değişiklik tescil tarihi 30.09.2010 tarihi, 30.09.2010 tarihinde yeni vergi dairesine geçmiş sayılmıyor muyuz? Bu durumda yeni vergi dairesinin bu bildirimi kabul etmiş olması doğru değil midir?

Muhtemelen B VD bildirdiğinize bakmamışlardır. Durumu A vd bildirdiğinizde cezayı kaldırmaları gerekir.

Bu konuda daha önceden konular açılmıştı, yanlış hatırlamıyorsam, uzamış olsa da bir sonraki ayın ilk 10'una kadar olan süre değişmiyordu.
Forumda aratınız.

Bu konuda daha önceden konular açılmıştı, yanlış hatırlamıyorsam, uzamış olsa da bir sonraki ayın ilk 10'una kadar olan süre değişmiyordu.
Forumda aratınız.
Sayın ZİNDAN yasa maddesi aşağıya ekliyorum. Altını çizeceğim yeri dikkatle okumanızı rica ederim.

Elektronik ortamda verilme zorunluluğu getirilen bildirim veya formlara ilişkin olarak süresinden sonra düzeltme amacıyla verilen bildirim ve formların, belirlenen sürelerin sonundan itibaren 10 gün içinde verilmesi halinde özel usulsüzlük cezası kesilmez, takip eden 15 gün içinde verilmesi halinde ise kesilmesi gereken özel usulsüzlük cezası (6009 sayılı Kanunun 12 inci maddesiyle değişen ibare Yürürlük; 01.08.2010)1/5(4) oranında uygulanır.

Evt, bende şimdi Ba/Bs'ye düzeltme vereceğim, internet üzerinden tekrar bir araştırma yaptığımda daha önceden verdiğim cevapları gördüm. :D Hafta sonlarında uzamıyormuş, benim hatırladığım buydu sanırım, ancak idare tarafından bildirim son günü uzatıldıysa, düzeltmeler için de ek 10 günlük süre bundan sonra başlıyormuş. Bilgilerinize.
Benzer konu linki.

merhaba ''ba bs cezası hk.'' konu başlığı altında benim de bir sorum olacak cevaplayan arkadaşlara şimdiden teşekkürler..
06/2012 10/2013 dönemlerine ait ba bs ceza ihbarnamesi gönderilmiş. sorum şu her ne kadar yeni kesilmiş bir ceza da olsa dönem olarak 6552 yapılandırma kapsamına girmiyor mu? :(

6552 sayılı kanunun 1 nolu tebliği:
Vergi aslına bağlı olmayan vergi cezalarında 30/4/2014 tarihinden (bu tarih dahil) önce yapılan tespitlere ilişkin olarak kesilen ve Kanunun yayımlandığı tarih itibarıyla (bu tarih hariç) kesinleşmiş olup, vadesi geldiği halde ödenmemiş ya da ödeme süresi henüz geçmemiş olanlar kapsamdadır.

Örneğin; Mart/2014 dönemine ait olup 30/4/2014 tarihi saat 00:00'a kadar elektronik ortamda verilmesi gereken mal ve hizmet alımlarına ilişkin bildirim formu (Form Ba) ile mal ve hizmet satışlarına ilişkin bildirim formunun (Form Bs) bu tarihte verilmemesine ilişkin tespitler en erken bu tarihin bittiği 00:00 saatinden sonra dolayısıyla 1/5/2014 tarihinde yapılabileceğinden, bu tespitlere ilişkin vergi aslına bağlı olmayan vergi cezaları madde kapsamına girmemektedir.

Mart/2014 döneminden önceki dönemlere ait söz konusu bildirimler nedeniyle kesilen cezalar ise Kanunun yayımlandığı tarih itibarıyla (bu tarih hariç) kesinleşmiş olması şartıyla Kanun kapsamına girmektedir.

kanunun yayımlanma tarihi :11/09/2014

Selamlar benim sorum şudur.BA BS de düzeltmeyi nasıl yapacağız?KSS DÜZ.seçeneklerini işaretleyerek mi yapıyoruz yoksa sanki ilk defa gönderiyormuş gibi özel onay olmadan mı göndereceğiz?

Özel Onay kısmından göndereceksiniz. Yanılmıyorsam ilk on gün içinde hatta sonraki 15 gün içinde veriyorsanız sadece DZT, sonrasında veriyorsanız DZT+KSS veriliyor. Sistem zaten sizi uyarıyor, merak etmeyin.

Selamlar,
10 martta işe başladım. bana 16.02.2016 tarihinin faturasını işlemem için verdiler. bende 770 191 320 şeklinde kayda aldım. ancak fatura ödenmemiş :(
bu hafta içinde ödeyecekmişiz şubatın faturasını. fatura 9.675,21tl tutarında. kdv si de 1.475,88tl bunun kdv sini gösterdik tabi şubat kdv beyannamesinde. ama mali müşavirde şubat ayı ba formunu boş verdi. gözünden kaçtı heralde. ama tabi iyiki boş vermiş. ödememişiz çünkü faturayı.ama kdv beyannamesinde gösterdik. Sıkıntı olur mu?

ödenmedi ama yine de ba da gosterilmeli miydi?
Ya da odeyince mart ayinin ba sinda gostersek sorun olur mu Kdv subatta ba bildirimi martta olunca??

Sn.Tugcik, yazdığınızı anlamak için bir kaç kere okudum. Gelde Sn.Tanca'yı arama:)... Şubat/2016 dönemi Ba/Bs bildirimleri Mart/2016 sonuna kadar verilebilir.. Verilmiş bildirimlerde de 10 Nisan a kadar düzeltme yapabilirsiniz. Henüz süreniz geçmiş değil. Faturalar, ödenip ödenmeme durumuna bakılmaksızın ait olduğu dönemde bildirilir. Şubat Ba'sını düzeltme yaparak tekrar veriniz. (Konuyu buraya taşımadan önce müşavirinize sorsaydınız sizi yönlendirirdi.)

öncelikle çok teşekkür ederim bülent bey. sonuçta anlamışsınız :)
mantığını tam oturtamamıştım. ödenmeyen faturayı kaydettiğim için hata benden mi kaynaklı onu anlayıp müşavirime ona göre açıklama yapmak istedim:)

Sayın bulent249,

Soru ve cevap hakkında bir yorumum yok yalnız ''Gelde Sn.Tanca'yı arama:)...'' yorumunuz efsane :)

Sn.Tugcik, yazdığınızı anlamak için bir kaç kere okudum. Gelde Sn.Tanca'yı arama:)... Şubat/2016 dönemi Ba/Bs bildirimleri Mart/2016 sonuna kadar verilebilir.. Verilmiş bildirimlerde de 10 Nisan a kadar düzeltme yapabilirsiniz. Henüz süreniz geçmiş değil. Faturalar, ödenip ödenmeme durumuna bakılmaksızın ait olduğu dönemde bildirilir. Şubat Ba'sını düzeltme yaparak tekrar veriniz. (Konuyu buraya taşımadan önce müşavirinize sorsaydınız sizi yönlendirirdi.)

:alkış: :D

Arkadaşlar Şubat BS ve Ba formlarını sermaye şirketi olan firmanın verilmemiş olan beyan süresinden sonra geçirerek bugün tarihli olarak KSS seçeneği ile verdim. Ceza ihbarnamesi bildirge üzerinden almadım. Dolayısı ile ceza tutarı tam özel usulsüzlük tutarı olan 1.370-TL * 2 adet olarak sonrasında tebligatı yapılacak doğrumudur? Teşekkürler.

Şubat Ba Bs formları için tek ceza kesilir, o da ikinci 15 gün içinde olduğunuz için 1.370,00*1/5=274,00 TL olur.
Ba Bs cezalarını vergi dairesi keserek gönderiyor, sistem vermiyor.

Pardon siz düzeltme değil, hiç vermediniz sanırım, öylemi.
O zaman 1370,00 tl ceza kesilir, ancak bir tane olur, iki tane değil.

Ek; tek ceza kesilmesi için aynı gün vermek gerek. Dün Ba bugün Bs verilir ise ayrı ayrı ceza kesilebilir.

Ek; tek ceza kesilmesi için aynı gün vermek gerek. Dün Ba bugün Bs verilir ise ayrı ayrı ceza kesilebilir.

Sayın merkür2, KSS verdiğim Ba ve Bs formlarını aynı gün olan bugün içerisinde verdim. Dediğiniz gibi ise iki adet ayrı ayrı ceza kesilir ise itiraz edebilirmiyim.? Ayrıca kesilen cezalara 376 talep edebiliriz dimi.? Tşkler.