BA BS Formları ile ilgili Makaledeki Yorum

• Konbuyu başlatan Serpil YAVUZ
  • Başlangıç tarihi
S

Serpil YAVUZ

Ziyaretçi
Arkadaşlar, alomaliyenin sitesinde bulunan aşağıda linkini vereceğim makaleyi okudunuz mu? bilmiyorum
orada üstadın yazısına bakarsak;
http://www.alomaliye.com/2008/cumhur_cetin_aylik_babs.htm

Yukarıdaki örnekte görüleceği üzere işletmenin Şubat dönemine ilişkin vermiş olduğu Ba Formunda yazılı tutar(420.000 YTL) ile yine aynı döneme ilişkin vermiş olduğu Katma Değer Vergisi Beyannamesindeki ?İndirimler? bölümündeki matrah (750.000 YTL) arasında 330.000 YTL fark bulunmaktadır. İşte bu durumda bu farkın nedenleri idare tarafından araştırılacaktır. Sahte ve muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge kullanımı mı var? Ba Formunda yazılı tutar(500.000 YTL) Katma Değer Vergisi Beyannamesindeki ?İndirimler? bölümündeki matrah (250.000 YTL) olması durumunda ise Faturasız satış mı var?(İhraç kayıtlı mal alımları ve KDV?siz mal alımları ihmal edilecektir.)
ba-bs ler düzenlenirken ,KDV Beyannamelerindeki rakamlar baz alınıp,kdv siz mal alımları ihmal edilecektir diyor.

Ancak şöyle bir sorun var. büfe,gazete,tekel bayiisi bir mükellef.
bunun ba-bs lerini düzenlerken kdvli satışı çok düşük.kdvsiz tekel,gazete,sigara girişi çıkışı oldukça yüklü.
üstadın dediği gibi,kdv siz alışları ihmal edersem(yok sayarsam )bir ay için örnek vereyim, 150.000.00 ytl lik tekel alışı var.150.000,00 ytl yi yok saymam lazım. e bunu forma yazarsam üstadın yorumu havada kalıyor?
bu durumda olan muhasebeci arkadaşlar siz ne yapıyorsunuz?konuyu nasıl sonuçlandırıyorsunuz?

Ynt: BA BS formları ile ilgili makaledeki yorum

ben 8.000ytl aşanları ayruca bildirdikten sonra diğer hertürlü masraf alım vs. i aylık mizandan toplayarak diğer alımlara ekliyorum

figo ' Alıntı:
ben 8.000ytl aşanları ayruca bildirdikten sonra diğer hertürlü masraf alım vs. i aylık mizandan toplayarak diğer alımlara ekliyorum

sn figo cvp için tşk.sanırım bende öyle yapacağım.Diğer türlü içinden çıkmak imkansız çünkü. bu konuda başka görüşü olan varsa yinede öğrenmek isterim.

Serpil YAVUZ ' Alıntı:
figo ' Alıntı:

sn figo cvp için tşk.sanırım bende öyle yapacağım.Diğer türlü içinden çıkmak imkansız çünkü. bu konuda başka görüşü olan varsa yinede öğrenmek isterim.

Serpil hanım içinde bulunduğum sektör medya sektörü.Yurtdışından sinema filmlerinin gösterim haklarını alıp bunları hem yurtiçinde hemde orta asya ve orta doğu ükelerine satıyoruz.Yurtdışındaki bazı firmalardan filmlerin hakkını sacece orta asya hakalrını alıyoruz.Hizmet ithali yani fakat bu işlem kdv nin konusuna girmediği için(mal ve hizmetten Türkiyede yararlanılmıyor yani filmler yurtdıından alınıyor fakat yine yurtdışında gösteriliyor) s.s. kdv tahakkuk ettirmiyoruz.Fakat bu alımları ba formunda beyan ediyoruz.Ba bs formlarını kdv ile ilişkilendirmek bana çok doğru gelmiyor.Bizim gibi bir firmanın bütün alımları örnekteki gibi olursa ba formunu boşmu vereceğiz.Ba dönem için alınan ve ilgili tutarı aşan mal ve hizmetlein beyanı olduğu için kdv nin konusuna girmeyen işlemlerinde beyan edilmesi doru olur diye düşünüyorum.En azından biz beyan ediyoruz ve bunu tam tasdik kapsamında olduğumuz denetim şirketi onaylıyor.
Saygılarımla

Ynt: BA BS Formları ile ilgili Makaledeki Yorum

İlgili tebliğde kdv siz mal ve hizmet alımlarının/satışlarının beyan edilmeyeceğine dair bir şey yok. Bunu kim bu şekilde yorumluyor. Ayrıca Ba ve Bs formlarının kdv beyannameleri ile uyumlu olması çok zor. Özellikle ithalat/ihracat yapan iş yerlerinde...
İhracat yapıyoruz navlun faturasında kdv yok. İthalat yapıyoruz gümrükte kdv ödüyoruz. Yüklü miktarlarda hurda malzeme alıyoruz, kdv yok.
Beyanname ile nasıl uyumlu olacak.....

Bildiğiniz gibi GİBlığı Ba Bs formalarına ilişkin çapraz kontrolleri KDV beyannamesi ile ilişkilendirmek suretiyle gerçekleştirmektedir. Otokontrolü sağlayan KDV beyannamesinde, teslim ve hizmetin tamamı izlenebilmekte ancak kdvsiz alımlara beyannamede yer verilmemektedir.
Son dönemde yapılan indirimlerin bildirilmesinde alıma ilişkin bedel tutarlarıda beyannameye dahil edilmiştir. Dolayısıya yakın zamanda bu söz konusu kdvsiz alımlarada KDV beyannamesinde yer verileceği kanaatindeyim...

Noter belgelerininde Ba formuna yazılmayacağını düşündüğümüzde kdv ile ilişkilendirmek hata olur.

noterden yapılan araç alışları ba formuna eklenicek mi(faturasız, sözleşmeye istinaden kayıtlara alınan )

sn. jaques
hayır ba formuna eklenemize gerek yoktur.

Değerli büyüklerim

Noterden yapılan araç alım satımlarını ekleyecek miyiz eklemeyecek miyiz?

Saygılarımla

Merhaba;

VUK 362 sıra nolu tebliğden;
4.11. Noterlerin Kanunlarına göre vermiş oldukları noterlik hizmetlerini Bs formu ile bildirilmelerine gerek bulunmamaktadır. Aynı şekilde, noterlerde yaptırılan işlemlerin de Ba formu ile bildirilmesine gerek bulunmamaktadır.

Sn Talha APAK'ın yazısından
Noterlerin, Kanunlarına göre vermiş oldukları noterlik hizmetlerini Bs formu ile bildirmelerine gerek bulunmamaktadır. Aynı şekilde, noterlerde yaptırılan işlemlerin de Ba formu ile bildirilmesine gerek bulunmamaktadır. Noterler, faturalı olarak yaptıkları mal ve hizmet alımlarını genel esaslar çerçevesinde Form Ba ile bildirmek zorundadırlar.

Merhaba,
Tebliğde özel tüketim vergisi alım ve satım tutarına dahil edilecektir, deniyor.
Turkcell, Türk telekom vb.. hizmetlerden kesilen özel iletişim vergisi de bu mahiyette midir?
Özel iletişim vergiside alım tutarına eklenmeli midir?
Yorumlarınızı bekliyorum

KDV hariç diğer vergi, fon ne varsa dahil. Örn; elektrik ft trt payı, enerji fonu, belediye tüketim vergisi, telekom ft öiv gibi.

bu yanıtınız ile ilgili herhangi bir kaynak gösterebilirmisiniz?

Teşekkürler

Değerli Büyüklerim

Forumu gereksiz yere meşgul ediyorsam şimdiden özür dilerim.

Araç alım satımında sadece noter satış belgesi varsa oradaki noter masrafını mı beyan etmiyoruz yoksa araç tutarını mı ?

Tekrar teşekkür ederim

Saygılarımla

muhasebe ' Alıntı:
VUK 362 sıra nolu tebliğden;
. Aynı şekilde, noterlerde yaptırılan işlemlerin de Ba formu ile bildirilmesine gerek bulunmamaktadır.

tebliğden alıntı;
4.11. Noterlerin Kanunlarına göre vermiş oldukları noterlik hizmetlerini Bs formu ile bildirilmelerine gerek bulunmamaktadır. Aynı şekilde, noterlerde yaptırılan işlemlerin de Ba formu ile bildirilmesine gerek bulunmamaktadır.

araçla ilgili noter masrafınıda, aracın noter satışınıda formda bildirmenize gerek yoktur.

Noter açıklamasında sadece noterin kesdiği mk kasdedilmektedir. Diğer işlemler bildirilecek.

Değerli Büyüğüm

Organize sanayi bölgesi olarak noterden araç satışı yapılmış ama o ayın kdv beyannamesinde bildirilmemiş faturada kesilmemiş ben bunu şimdi bs de bildirmeli miyim ? Ve de kdv beyannamesine düzeltmemi vermeliyim ?

Saygılarımla

arkadaşlar merhaba

ba-bs konusunda takıldığımız bi nokta var biz ithalat yapan bi firmayız ve ithal ettiğimiz malla ilgili yurt içinde antrepo hizmeti veren firma ithalat sırasında antrepo bedeli olarak fatura kesiyor bu fatura kdvsiz. gümrükbeyannamesi çıkarken bu antrepo faturası ve diğer giderler beyannameye ekleniyor ve kdvmizi bu şekilde yatırıyoruz. sorum şu antrepo faturası 8000 tlyi geçiyor ithalatın kdvsi 100.000 tabi bunun içinde antrepo bedelide var biz normal şartlarda bütün tutarı ithalat olarak bildiriyorduk çünkü antrepo hizmeti 8000 haddini aşmıyodu. sonuç olarak önceki aylarda

ithal edilen mal bedeli : 100.000
yurt dışı gider : 100
yurt içi gider : 4.000
kdv matrahı : 104.100 tl oluyodu ve biz bu rakamın tamamını ba formunda ithalat olarak bildiriyoduk

fakat bu ay

ithal edilen mal bedeli : 100.000
yurt dışı gider : 1.000
yurt içi gider : 18.500
kdv matrahı : 119.500 yurt içi giderlerin 15.000 tlsi antrepo gideri şimdi bizim çözümümüz

xxxxx firması matrah 15.000
ithalat firması matrah 104.500 diye düşünüyoruz fakat iş arkadaşlarım 119.500 üzerinden kdv hesaplandığı için ve bu tutar üzerinden gümrük beyannamesinde yer aldığı için ithalat firmasının rakamına bu tutarı yazmamız gerektiğini savunuyolar.

anlatımımız biraz acele ve karışık oldu kusura bakmayın bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyoruz hepinize iyi çalışmalar