Ba-Bs Formlarının Verilmesi Hakkında

ba ve bs formların verilmesiyle ilgili yayınlanmış olan vergi usul kanunu genel tebliği sıra no: 362 nin 2.3. bildirimleri kağıt ortamında vermesi gereken mükellefler kısmında' bilanço esasına göre defter tutmakla birlikte, ilgili yıla ait gelir veya kurumlar vergisi beyannamelerini elektronik ortamda vermek zorunda olmayan mükellefler ile mal müdürlüklerine bağlı olan mükellefler, bildirim formlarını, bağlı bulundukları vergi dairesi veya mal müdürlüklerine kağıt ortamında vermek zorundadırlar' denmektedir. Sizce bu mükelleflerin formlarını internetten göndermezmiyiz?benim buradan çıkardığım sonuç kağıt ortamında verilmesidir.peki internetle herşeyi göndertmeye çalışanlar şimdi neden bunun karşısında.katılımlarınızdan dolayı şimdiden teşekkürler.......

Mal Müdürlüklerine bağlı olan mükellefler hariç olmak üzere, bildirimlerini elektronik ortamda vermek zorunda olmayan mükellefler, istemeleri halinde bildirimlerini elektronik ortamda verebilirler

Bilanço esasına göre defter tutmakla birlikte, ilgili yıla ait gelir veya kurumlar vergisi beyannamelerini elektronik ortamda vermek zorunda olmayan mükellefler ile Mal Müdürlüklerine bağlı olan mükellefler, bildirim formlarını, bağlı bulundukları vergi dairesi veya Mal Müdürlüklerine kağıt ortamında vermek zorundadırlar

tebliğ kendi içinde çelişkili :lol:

doğrusu ilk okuduğum zaman, bende kağıt ortamında verme mecburiyet varmış gibi algıladım. sonra bir daha okudum, anlatmak istediklerini pek iyi anlatamamışlar ancak birazda mantık kattığımız zaman, b formlarını zaten beyannameleri ebeyandan göndermek zorunda olan mükellefler internetten göndermek zorundalar, ama beyanlarını ebeyandan göndermek zorunda olmayanlar, kağıt ortamında vereceklerdir. ancak isterlerse internet ortamındıda verebilirler. gibi bir anlam çıkıyor, sorunun cevabı ise bence istenirse internetten gönderilebilir.

furkan6602güzel izah etmiş. Mükellefler B formlarını gönderme zorunluluğu açısından ikiye ayrılmış:

1) İnternet ortamında,
2) Kağıt ortamında.

Tebliğdeki düzenlemeyi "Mükelleflerden, B formlarını internet ortamında göndermek zorunda olanlar, kağıt ortamında GÖNDEREMEYECEKken; kağıt ortamında göndermek zorunda olanlar internet ortamında GÖNDEREBİLECEKLERdir!" şeklinde yorumlamak mümkün olabilir.