fonradar

Ba/Bs formu verilmes süresi hk.

smmm.kus

Katkı Sunan Üye
Temmuz ayına ait ba düzeltme formu versem cezası varmı. Temmuz ayına ait formlar 07.09.2011 tarihine kadar uzamıştı. Verilme süresinden itibaren 10 günlük süre daha geçmedi ama sonuçta 07.09.2011 tarihide uzatma idi. Bu konu ile ilgili görüşleriniz nedir?

Ynt: Ba bs formu

Temmuz 2011 dönemine ait düzeltme ba bs ler ayın 17 sine kadar son gün fakat hafta sonuna rastladığı için son gün pazartesi yani,19.09.2011 tarihi düzeltme için son gün.

19/09 uzamaz. 17/09 cezasız düzeltmenin son günüdür.

444 0435 danışma hattına sorabilirsiniz.Nihayetinde ordan aldığım cevabı yazdım.Düzeltme beyanı da olsa ek verilen 10 günlük sürenin bitimi hafta sonuna geliyorsa,İlk mesai günün bitimine kadar düzeltme yapılabilir.

daha bu gün bi tane verdim
sadece düzeltme seçin yollayın.
o değilde isim vermiyeyim ama vergi dairesi müdürlerinden biri bize dediki bi süreliğine cezalar askıya alınmış diye sadece ihraç kayıtlı firmalar ba bs konusun da az sıkı tutuluyo ceza gönderiliyo o da hayali ihracatı engelleme amaçlı. dikkat ettiniz mi hiç bilmem ama çoktandır hiç ba bs cezası firmalarıma gelmedi sadece ihracat firmalarımdan birne geldi. artık ne kadar doğru ve sağlam bende bilmiyom.

5 yıllık zamanları var. Bir bakmışsınız toptan gönderivermişler. :eek:

vallah onu bunu bilmemde ya ba bs lerde ki yanlışlara göz yumacaklar yada büyük bi patlama olacak bu konuda
aslında şöyle yapilması lazim örnek
a firması satıcı b firması alıcı
diyelimki a firması 1 belge 15 bin liralık bi satış yaptı b firmasına ve b firmasının bu faturadan haberi yok veya kargo geçiti vb olaylardan dolayı b firması a firmasını ba da göstermedi.
asıl ceza kesilecek firma a firması olsa daha iyi olur çünkü b firması kalkıpta türkiyedeki tüm firmalari arayamaz ama a firması bs sine giren firmalari arayıp teyit alabilir.bazı firmalar yapiyor bunu ama hepsi değil. bu konuda bi zorunluk getirilmeli ve ya hut bu tür durumlarda her iki firmayada ceza gönderilsin.
eyer bi düzeltilme gelmese bu konuda ya yanlışlara göz yumacak devlet yada dediğim gibi büyük bi ceza patlaması olcak.kimisi mahkemeye verecek kimisi batacak kimisi battım bari tamiratını yapayım derken tamiratı uzayacak falan da filan türk sinamasına dönüşecek anlayacağınız
bu anlattığım a ve b firmalarindaki bi olay başıma geldi aradım karşi firmayı dedimki 01.05 2011 de bana bi fatura kesilmiş ve yeni elime geçti ve ben bunu mayıs ba mda bildirmedim.neden bizi arayıp teyit etmediniz dedim pişman oldum.banane o benim sorumluluğum değil sen arasaydın bizi biz niye arayalım benim için sorun yok ceza gelsede bana gelmez size gelir dedi. bende eli mahkum gibi teli kapattım. şimdi düzeltme versem ceza gelecek mi acaba vermezsem sistem ileriki zamanlarda fark edermi acaba faturayı ağustosa işleyecem ba mda kalacak. ya ilerde sistem cezayı kesecek yada süre aşamasına uğrayacak.

Ynt: Ba/Bs formu verilmes süresi hk.

Suçlu sadece satıcı değildir. b firması mal/hizmet alıpda ft arkasını aramıyorsa kendi kabahatidir. Ya aralarında ftsız (kayıt dışı) alış veriş vardır yada alıcı olarak sorululuğunu yerine getirmiyordur.

doğru diyorsunuz ama biz muhasebecilerin ne günahı var. resmen eziyet ediyorlar.

faturasını takip etmeyen mükellef cezasına katlanır.