fonradar

Babam Beni Borçlandırdı

ben üniverste öğrencisiyken babam beni şirketine %40 ortak ve yönetici yaptı. Şirket 6 yıldır açık ve hala faal durumda fakat ben bu 6 sene boyunca hiçbir evrağa imza atmadım. ( babamla imzalarımız birbirine çok benziyor büyük ihtimalle benim yerime imza attı ). Şimdi 400 bin TL sgk borcum olmuş ve benim ödeyecek bin TL'm bile yok. Babamdan şikayetci olursam borçlardan kurtulabilirmiyim. Şirketi şu an tek başına üzerine aldığını söylüyor,

- Borçlarımdan şimdi o mu sorumlu ?
- Borçlarımın tüm yükümlülüğünü babama devretme şansım var mı?
- Şikayetçi olursam kurtulabilirmiyim?

babayla oğul arasına girilmez:) ama avukat girebilir. bence bir avukata danışın

Babanızdan şikayetçi olursanız bence borçlarınızdan kurtulamazsınız.Zira şirkete ortak olmuşsunuz müdür olmuşsunuz şirket 6 yıl boyunca çalışıyor dönüp bakmamışsınız. Borçlardan sorumlusunuz tüm mal varlığınızla.
Babanız şirketi üzerine almış.Nasıl almış ne zaman almış bir yana.(çünkü yine sizin imzanız olmadan alamazdı).Muhtemelen tek kişilik şirket kurulumuna izin verildiği 2012 temmuz ayından itibaren üzerine almıştırki bu borçlardan kurtulmanıza yetmez.
En çok ortaklıktan ve müdürlükten ayrıldığınız ve bunun ticaret sicile işlendiği tarihten itibaren ortaya çıkan borçlara karşı sorumluluğunuz olmaz.
1-Kamuya olan borçlardan ortaklar hissesi oranında sorumlu.Babanız ortak ise oda sorumlu.Örneğin siz borçların %40 dan sorumlusunuz.Ama devlet yakalarsa hepsini sizden alabilir.
2-Borçların yükümlüğünü babanıza devredemezsiniz.Zira bu devleti ilgilendirmez.Sorumluluğunu ortadan kaldırmaz.
3-Şikayetçi olursanız kurtulumazsınız.En çok imzalar bana ait değil deyip şikayetçi olabilirsiniz.Bu durumun sonuçları ağır olabilir.Yinede borçlardan kurtulumazsınız.

Avukat değilim şahsi fikirlerimdir.Arzu edersiniz bir avukata danışın.