fonradar

Babamdan şikayetçiyim?

Konuyu kısaca ifade etmek gerekirse 2008 yılında babam beni devraldığı bir şirkete ortak etti fakat devralındığından beri şirketin hiç bi vergisi KDV si beyannameleri artık devlete ödenmesi gereken tüö yükümlülüklerin hiç biri ödenmemiş ve şirket müdürü de beni gösterdiği için şu anda mahkemelik durumdayım. Bu işlerden hiç anlamadığımı belirtmek isterim. Yaşım 28 ve aşağı yukarı en 200 bin lira bi yükümlülüğün altına sokulmuş durumdayım. Bu şirketten en ufak bi kazanç sağlamamakla beraber şirketin noterde ki devir evraklarının haricinde hiç bir evrakta imzam yok. Benim sizden ricam bu konuyla ilgili iletişime geçebilirsek size derdimi daha rahat, anlaşılır ve net biçimde anlatmak. Aklıma başka hiç bişey gelmedi. Sizi rahatsız etmek istemezdim ve vaktinizi aldığım için özürlerimi iletir, saygılarımı sunarım.

ne olur bana yardım edin ne yapmam lazım şimdi

Ynt: Babamdan şikayetçiyim?

Öncelikle noterde yaptığınız hisse devrinin Ticaret Sicilde tescilinin yapılıp yapılmadığını net olarak öğrenin.Sadece hisse devrinin noterde yapılması yeterli değildir.Müdür olduğunuz dönemdeki borçların %100' ünden sorumlusunuz.
Birde şirketteki ortaklık payınız nedir?Hisse oranınız yetiyorsa öncelikle şirketi tasfiyeye sokun, en azından borçların çoğalmasını durdurursunuz.
Ondan sonrasında derdinizi mahkemede anlatırsınız.

Selamlar.
Burada suçu tamamen babaya atmak haksızlık oluyor gibi.
1- Borçlar şirketi devraldığınız tarihten sonra doğmuşsa,babanızın suçu yok.Şirket ortağı ve müdürü olarak takip sorumluluğu size aittir.
2- Bu konularda bilginiz yoksa şirketin müşaviri ile veya işi bilen biriyle önceden fikir alışverişinde bulunmalıydınız.
3- Ortak girmeden önce şirketin borçları vardıysa fakat size borçsuz şekilde sunulduysa,bildiğim kadarıyla ticaret hukukunda "hileli devir" diye bir uygulama var.Bu konuyu avukat aracılığı ile araştırınız.
4- Şirket ortağı veya müdürü olmak,akrabalık bağına bakmaz.Babanızdan bile devir aldığınızda şirketin tüm borç ve alacaklarını araştırıp ona göre karar vermeli,ortaklıktan sonra da bu takibi devam ettirmeliydiniz.

vergi yükümlüsü olmak bazı sorumluluklar getirir.Bunları yerine getirmemişsiniz,gerekli araştırmayı yapmamış ve bilgiyi toplayayamışsınız.Belki babanıza güvendiniz bilemiyorum.
Bu arada babanızda (şirket ortaklığı devam ediyorsa) hissesi oranında borç altındadır.Babanız şirketten ayrılıp kendini kurtardı diye düşünüyorsanız her ne kadar babanızla sizin aranızdaki problem olsa da sizinde hatalarınız maalesef çoktur. Fakat "keşke"lerle yaşanmayacağı için en kısa zamanda sayın nguroy'un önerilerini dikkate alın ve işleme koyun.
Saygılar.

hapis cezası oluyor mu? benim hissem %50 oranında...ama hiçbir işte imzam yok...bunu nasıl çözebilirim...