Babs formlarında bildirilmeyen fatura

mrb arkadaşlar mart dönemine ilişkin babs formlarını vericem ama şubat ayında bildirilmeyen bi fatura var bu faturayıda mart ayına ilave edip te mi göndereyim yoksa bildirmiyimmi cevaplarınızı bekliyorum çok teşekkürler.

Ynt: Babs formlarında bildirilmeyen fatura

Ft tarihi 02 ayına ait ise ve limit üzeri ise ya 02 ay bildirimine düzeltme verin (cezasına katlanarak) yada vd talep gelmesini bekleyin. 03 aya dahil etmeyin. İleride vd her iki ayada düzeltme ister ve ceza 2 kat olur.

Bence Mart BA ye ilave etmenizde bir sakınca yoktu

karşı taraf 02 bildirdiğinde mart ayıda hatalı olmayacak mı?

KDV Kanunu?nun 29 uncu maddesinin 3 no.lu bendinde ;

?İndirim hakkı, vergiyi doğuran olayın vuku bulduğu TAKVİM YILI AŞILMAMAK ŞARTIYLA, ilgili vesikaların kanuni defterlere kaydedildiği vergilendirme döneminde kullanılabilir.?

hükmü yer almaktadır.

Yıl atlamamak şartıyla aynı yıl içindeki aylar itibarıyle kayıt yapılabiliyorsa demek ki BA larda bir sorun olmaması gerekiyor. Tabi bu benim fikrim. Ben olsaydım Mart BA faturayı döneminde bildirirdim

Bakanlığın Ba-Bs ile ilgili açıklamasını okudunuz mu?

Konu ilgili bir açıklama varmı ben göremedim

İndirim hakkı ile Ba dönemi arasında bir bağıntı yok. Fatura tarihi ne ise o dönem Ba sın da gösterilir. İndirim dönemi farklı bir şey.

Ba-Bs ile ilgili sabit başlıkta açıklama olacaktı.

Ben bağlantı kurabiliyorum sizi bilmem ama kanun bana diyorsa eğer bir fatura geç gelse de sen muhasebeleştirip kdv sini de indirim konusu yapabiliyorsun diye ben geç gelen faturamı bir sonraki ayda kayda alırım ve BA formumda bildiririm.

Kayıt konusu başka Ba-Bs başka. Kayda yıl geçmemek kaydı ile alabilirsiniz. Ancak karşılaştırmanın olabilmesi için iki tarafında aynı ay bildirimine yazması şarttır. Ft kesen 2 ayda Bs bildirdi ise alanında 2 aya ait Ba da göstermesi şarttır.

Tartışılacak çok fazla yanı yok;

2.1. Dönemi
Yükümlülük kapsamındaki mükelleflerin mal ve/veya hizmet alış/satışlarının aylık dönemler itibariyle bildirilmesi gerekmektedir.
Mal ve/veya hizmet alış/satışlarının bildirilecekleri aylık dönemler, bunlara ilişkin belgelerin düzenlenme tarihi dikkate alınarak belirlenir.

consigliere ' Alıntı:
Tartışılacak çok fazla yanı yok;

2.1. Dönemi
Yükümlülük kapsamındaki mükelleflerin mal ve/veya hizmet alış/satışlarının aylık dönemler itibariyle bildirilmesi gerekmektedir.
Mal ve/veya hizmet alış/satışlarının bildirilecekleri aylık dönemler, bunlara ilişkin belgelerin düzenlenme tarihi dikkate alınarak belirlenir.
DOĞRU