Bağ-kur Başlangıcı

MURO

Katkı Sunan Üye
MERABA

ssk emeklisi olmuş birisi şirketimizde 01/01/2006 tarihinden itibaren yönetim kurulu üyesi olarak çalışmaya başlayacaktır. bağkur elimize sigortalılık belgesi ve beyan dilkeçesi verdi doldurun ve ilgili yerleri onaylatın kimlik fotokopisinide ekleyin dediler. benim sormak istediğim bu evraktada ssk daki gibi bir verilme tarihi varmı varsa en son nezaman verilmesi lazım. ayrıca bu kişi için yukarıdaki tarihi başlangıç tarihi alırsak ilk prim ödemesi ssk daki gibi şubat sonuna kadar mı yapacaktır. bilgi verirseniz sevinirim.

Emeklilik

SSK emeklisi bir kişinin Bağ-kur a pirim ödemesi gibi birşey olacağını zannetmiyorum. Emekli kişilerin SSK ya tabi bir işte çalışmasında Sosyal Güvenlik Desket Primi ödenmekte, Emeklilerin Vergi kaydı açtırıp mükellef olduklarında da müracatlarında emekli maaşlarından bir miktar yanılmıyorsam %10 gibi bir kesinti olmaktadır. Bağ-Kur a niye müracat ettinizki? İlginç belki başka bir husus olabilir teşekkürler.

değerli muro,
ssk ve emekli sandığı emeklileri işyeri açtığında veya şirket ortağı olduklarında bağkura kayıt olmazlar ama bağkura sgdpirimi öderler. bağkur kanunu ek madde 20'ye göre
 Diğer sosyal güvenlik kanunlarına göre yaşlılık ve malullük aylığı bağlananlardan, 24 üncü maddenin (I) numaralı bendinde belirtilen kapsamda çalışmaya başlayanlar, çalışmaya başladıkları ayı takip eden ay başından itibaren, çalışmalarının sona erdiği ay dahil, bu Kanunun 50 nci maddesine göre belirlenen onikinci gelir basamağının %10'u oranında sosyal güvenlik destek primi öderler. Sosyal güvenlik destek primi ödemesi gerekenlerden bu Kanunun yayım tarihinden önce aylık bağlananlar Kanunun yayımını, daha sonra tekrar gerçek veya basit usulde gelir vergisi mükellefi olanlar ise mükellefiyetin başladığı tarihi takip eden aybaşından itibaren üç ay içinde Kuruma yazılı bildirimde bulunmak zorundadırlar. Bu süre içinde Kuruma yazılı bildirimde bulunmayanlar ile Kurumca tespit edilemeyenlerden sosyal güvenlik destek primi, 53 üncü maddeye göre hesaplanarak tahsil edilir.
selamlar