fonradar

Bag-Kur Borcunun Beş yılda silinmesi mümkün mü?

Ben 01.01.1996 yılında şirket ortağı oldum ve o zamandan itibaren Bağ-Kurda kayıtlıyım bugüne kadar hiç prim ödemedim 23.500 YTL lik borç görünüyor. 2003 yılında iflasımızı verdik fakat Bağ-Kurdan kaydımı sildirmedim ve Bağ-Kur’un hiçbir hizmetinden yararlanmadım ancak prim ödemek istemiyorum.Aşağıdaki Kanun Maddesinden Yararlanabilir miyim?

MADDE 13.- 1479 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu Kanununun ek 19 uncu maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"Ek Madde 19.- Bu Kanun ve 2926 sayılı Kanuna göre kayıt ve tescili yapıldığı halde, beş yıl ve daha fazla süreye ilişkin prim borcu bulunan sigortalıların bu sürelere ilişkin prim borçlarının Kurumca yapılacak bildirimde belirtilen süre içerisinde ödenmemesi halinde daha önce prim ödemesi bulunan sigortalının ödediği primlerin tam olarak karşıladığı ayın sonu itibariyle, prim ödemesi bulunmayan sigortalının ise tescil tarihi itibariyle sigortalılığı durdurulur. Prim borcunun ait olduğu süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilmez ve bu sürelere ilişkin Kurum alacakları takip edilmeyerek, Kurum alacakları arasında yer verilmez. :?: :?: