Bağ-Kur Destek Primi

  • Konbuyu başlatan T U R K O
  • Başlangıç tarihi
T

T U R K O

Ziyaretçi
Resul KURT

Babam 1997 yılında SSK?dan emekli oldu. 2000 yılında kendi adına ticari faaliyette çalışmaya (öğrenci servisi) başladı. 2009 yılında Milli Eğitim Bakanlığı?ndan ihaleyi aldıktan sonra SGK?dan borcu yoktur yazısı istenmiş. Bu yazı esnasında yaklaşık 7000 TL sosyal güvenlik destek pirimi borcu olduğu belirtiliyor. İhaleyi almayacak. Borcu yatırma imkanı yok. Ne gibi sonuçları olur. Fuat Aydemir

2003 yılı Eylül ayından itibaren vergi mükellefi olan SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklilerinin ticari faaliyetlerinin olması durumunda sosyal güvenlik destek primi ödemeleri gerekmektedir. Yapılan düzenlemeye göre emeklilerin 4-1/b (Bağ-Kur) kapsamında faaliyette bulunmaları durumunda almakta oldukları aylıklarının 2008 yılında yüzde 12?si, 2009 yılında yüzde 13?ü, 2010 yılında yüzde 14?ü ve 2011 ila izleyen yıllarda ise yüzde 15?i oranında uygulanacak.

Ancak kesilecek olan bu tutar, 4-1/b sigortalılarıyla ilgili yılın ocak ayında ödenen en yüksek yaşlılık aylığından alınabilecek sosyal güvenlik destek priminden fazla olamayacak. Bu sigortalılardan ayrıca kısa vadeli sigorta kolları primi alınmayacak. Sosyal güvenlik destek primine tabi olanların primleri, aylıklarından kesilmek suretiyle tahsil edilecek.
...
Tamamı
 

Benzer konular

Üst