fonradar

Bağ-Kur İptali İsteyip SSK dan Emekli Olabilir miyim....

21/04/1969 doğumlu bir bayanım , ilk 01/11/1985 tarihinde ssk lı olarak iş başı yaptım.
2001 tarihinde ssk dan ayrıldım . ssk dan 5111 günüm var.
05/02/2002 kendi işyerimi açtım bağkurlu oldum. ssk günlerimin dolu oldugunu bilmiyordum.
bağkur hizmet sürem 4 yıl 2 ay 20 gün
toplam 1540 gün bağkuurdan.
bu durumda nasıl emekli olabilirim. prim ödemesi yapmadan sgk dan emekli olabilirmiyim .bagkur günlerimin iptalini isteyip sadece ssk günlerimle ssk dan emeklilik isteyebilirmiyim.

Ynt: Bağ-Kur İptali İsteyip SSK dan Emekli Olabilir miyim....

Bağ-Kur hizmet sürenizi iptal ettiremezsiniz. SSK şartları ile (son 3,5 yılı SSK kapsamında çalışarak) 5300 gün ve 49 yaşını tamamlayarak emekli olabilirsiniz. 3,5 yıl SSK kapsamında çalıştıktan sonra prim ödemeden yaşınızı bekleyebilirsiniz.
Bağ-Kur borcu için iptal olanağı sağlayacak yeni bir yasanın çıkmasını bekleyeceksiniz.

ssk dan günlerim dolu yaşın dolmasınada 10 ay var. sadece ssk günlerimle emekli olmak için ne yapmalıyım.

Ödenen primler hangi durumda geri alınabilir?

Okurlarımızdan aldığımız sorulara göre en çok merak edilen konulardan biri, Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) ödenen primlerin geri alınmasının mümkün olup olmadığına ilişkin...

Öncelikle, ödenen primlerin geri alınmasının, belli şartlarla mümkün olduğunu söyleyelim. Primlerin geri alınması, biri 'yaşlılık toptan ödemesi', diğeri 'ölüme bağlı toptan ödeme' olmak üzere iki şekilde oluyor.
Yaşlılık toptan ödemesi, sigortalı olarak çalıştığı işten ayrılan veya işyerini kapatan sigortalının, yaşlılık (emekli) aylığı bağlanması için gerekli yaş şartını doldurduğu halde, malullük ve yaşlılık aylığı bağlanmasına hak kazanamaması durumunda söz konusu olabiliyor. Ölüme bağlı toptan ödeme ise, sigortalının ölümü halinde, ölen sigortalının hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanamaması durumunda söz konusu oluyor. Bu durumda, ölüm tarihi esas alınmak kaydıyla hesaplanan ölüm toptan ödeme tutarı, sigortalının eşine, çocuklarına, ana ve babasına Kanun'da belirtilen hisseler oranında paylaştırılıyor.

İADE EDİLECEK PRİMLER
4/a (SSK) kapsamında ödenen primlerin iadesinde; 1 Ekim 2008 tarihinden önceki döneme ilişkin sigortalının kendisinin ve işverenlerinin ödediği, 1 Ekim 2008 tarihinden sonraki döneme ilişkin ise sigortalının kendisi adına bildirilen malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi iadeye konu oluyor.
4/b (Bağ-Kur) kapsamında ödenen primlerin iadesinde; 1 Ekim 2008 öncesi ve sonrası ayrımı olmaksızın sigortalının ödediği malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi iadeye konu oluyor.
Sigortalının, varsa hizmet borçlanmaları ile isteğe bağlı sigorta primleri de toptan ödemelerine dahil ediliyor. Ancak kısa vadeli sigorta kolları (iş kazası ve meslek hastalığı ile hastalık ve analık sigortası) ile genel sağlık sigortası primleri iade edilmiyor.

1 EKİM 2008 ÖNCESİ İÇİN FAİZ YOK
İade edilecek primlerin 1 Ekim 2008 tarihinden önceki döneme ait kısmı için, 1 Ekim 2008 tarihine kadar faiz hesaplanmıyor. Faiz (güncelleme katsayısı), 1 Ekim 2008 tarihinden önce ödenmiş olan primlerin
1 Ekim 2008 tarihindeki tutarı ile 1 Ekim 2008 tarihinden sonra ödenmiş primlere uygulanıyor.
Buna göre, 1 Ekim 2008 tarihinden önceki döneme ilişkin iade edilecek primlerin 1 Ekim 2008 tarihindeki tutarı, 1 Ekim 2008 tarihinden itibaren; 1 Ekim 2008 tarihinden sonraki her yıla ait prim tutarları ise primin ait olduğu yıldan itibaren, yazılı istek tarihine kadar geçen yıllar için, her yılın gerçekleşen güncelleme katsayısı ile güncellenerek, toptan ödeme şeklinde ödeniyor.

GÜNCELLEME KATSAYISI
Güncelleme katsayısı; her yılın aralık ayına göre Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan en son temel yıllı (2003) TÜFE değişim oranının yüzde 100'ü ile sabit fiyatlarla gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH) gelişme hızının yüzde 30'nun toplamına (1) tam sayısının ilave edilmesi sonucu bulunan değeri ifade diyor.

İADE İÇİN BAŞVURU
Sigortalıya yapılacak iade için, 4/a sigortalılarının çalıştığı işten ayrıldıktan, 4/b sigortalılarının işyerini kapattıktan sonra, örneği SGK'ca hazırlanan tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi ile başvurması gerekiyor.
Hak sahiplerine yapılacak ölüm toptan ödemesi için ise hak sahiplerinin, örneği SGK'ca hazırlanan tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi ile başvurmaları gerekiyor. Tahsis talep dilekçesine ayrıca;

18 yaşını doldurmayanlar hariç, ortaöğrenim görmesi halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim görmesi halinde 25 yaşını doldurmayan erkek çocukların ilgili öğretim kurumundan alacakları öğrenci belgesi,

Malul çocuklar için sağlık kurulu raporu, eklenmesi gerekiyor.

Metin Taş-Sezgin Özcan

ben para ve prim iadesi istemiyorum bagkurada borcum yok sadece günlerimin italini istiyorum çünkü bagkuru hiç karıştırmazsam zaten ssk dan emekliligi haketmiş durumdayım sadece ssk dan günlerin yetiyor ssk kurumuna görede 10 ay sonra emekliligi hak ediyorum ben bgkur günlerimi hiç göstermeden sadece ssk günlerimle emekli olabilirmiyim bgkur günlerimin iptalini isteyim . prim ödemelerimi geri almaya çalışmıyorum. bu konuda televizyonda iş hukuk mahkemesine baş vurup bagkur günlerimin iptali olabilir diye birşey duydum varmı böyle birşey acaba.

ufukdemirtaş ' Alıntı:
ssk dan günlerim dolu yaşın dolmasınada 10 ay var. sadece ssk günlerimle emekli olmak için ne yapmalıyım.
49 yaşını tamamladığınızda emekli olabilirsiniz. Nasıl 10 ay kalıyor yaşın dolmasına? Emeklilik için 3 şart gerekir. Bunların üçünü de tamamlarsanız emekli hakkı elde edersiniz. Sadece gün sayısı ile emekli olunmaz.

Ödediğiniz primleri sildiremez veya geri alamazsınız.
Yaşınızın dolması önemli değil. Emeklilik için diğer şartlarınızında uygun olması gerekiyor. Yani hizmet süreniz + prim gün sayınız + yaşınız.
1 Ekim 2008 den önce sigortalı olanlar primi ödenmiş son yedi yılda fazla prim ödenen kurumdan emekli oluyorlar. Primi ödenmiş son yedi yıl, fiilen prim ödenmiş son 2520 gündür. Son ödenen 2520 gün içinde fazla prim ödenen kurum hangisi ise o kurumdan, prim ödemeleri eşitse son olarak tabi olunan kurumdan emekli olunuyor. İki kuruma prim ödenmişse, son yedi yılın fazla prim ödemesi 1261 gündür. Her iki kurumada eşit prim ödemesi de 1260 gündür. Son yedi yılda her iki kurumda da 1260 gün prim ödenmişse, son olarak prim ödenen kurumdan emekli olunmaktadır.

Bu durumda siz nasıl emekli olabilirsiniz?
1. seçeneğiniz bağkur ödemelerinizi 9000 güne tamamlayıp 53 yaşında

2. seçeneğiniz ise; (sayın SEZER inde dediği gibi) ssk kapsamında 3,5 yıl (1260 gün) gün çalışarak, 49 yaşınız olan 21.04.2018 emekli olabilirsiniz.

askerliğinizi ilk sigortalılığınızdan önce mi yaptınız, ne kadar süre vb bilemediğimden, askerlik borçlanması yapıp yapmamama olasılığınız bu hesaplamada göz önüne alınamadı.

iş hukuk mahkemesine baş vurup bagkur günlerimin iptali olabilir diye birşey duydum varmı böyle birşey acaba sorunuzun cevabını bilemiyorum, daha önce duymadım. Bu konuda açılmış ve sonucu belli olmuş bir yargı kararını bilen varsa, paylaşırsa bizlerde bilgileniriz

SAYGILARIMLA.

bu gün sayıları eşimin bayanlarda farklı heralde emeklilik yaşları sanıyorum

Doğru, 10 ay demenizden çıkarmalıydm, erkek gibi düşündüm.

Yinede dediğimiz gibi, şartlarını sağladığınızda, son 1260 günüde hangi kuruma ödediğinize bakılıyor.
Çalışma olanağı var ise, ssk lı çalışıp emekli olması daha avantajlı görüyor.
Birde bu bağkurluluğu devam ediyor mu? 2002 yılı demişsiniz, 4 yıl sonrası 2006 da tamamen sona mı erdirildi.
Sonrasında doğum var mı? Bazen ayrıntılar önemlidir.

2002 den sonra dogum sebebiyle sona erdirildi 2006 da sonrasında hiçbir kurumla ilişkimiz olmadı bagkur sonlandırıldı . sonrasında hiçbir yerden prim ödememiz yok.

2006 sonrasında bir doğum olsaydı, (ki doğum borçlanması konusunda, forumda, borçlanma için gereken şartlar var)
doğum şartlarını da yerine gtiriyor olsaydınız, bu 1260 günün bir kısmını, doğum borçlanması şeklinde öderdiniz, çünkü doğum borçlanmasında da yapılan ödemeler ssk ya yapılmış gibi sayılmaktadır ama bağkurluluğunuz öncesinde ki bir doğum borçlanmasının da size bir faydası olmayacaktır.
Benim bilgilerimle,başkada ihtimal kalmadı.

Saygılarımla.

teşekkür ederim ... benim iş hukuk mahkemesinde bagkur günlelri iptalini araştırmam lazım mutlaka. dün ali tezel bir tv kanalında buna benzer bir konu için iptalın mahkeme yoluyla mümkün olabilecegini söyledi ama iyice araştırmak lazım . eger bu konuyla ilgili bilgi edinirseniz. yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürler....

Bilgi paylaşmak için. Eşiniz hayırlısıyla emekli olur inşallah.

Merhaba Benim de bir sorum var.

Oldukça karışık bir durum yardımcı olan çıkarsa çok sevinirim.

15.07.1965 doğumlu bir Bey?in
4800 gün Bağkur primi
1500 gün SSK Primi
240 Gün askerlik borçlanması(ödenmiş)
1430 gün yurtdışı çalışması var.

Halen kendi şirketinde (%50 hisseli) Bağkur primi ödenmektedir.

Bu şahıs şirketdeki ortaklığını bitirmeden SGK?lı olabilir mi?
Ortaklığı devam edip Bağkurdan Emekli olması mı daha avantajlıdır?
Ya da SGK?lı olup SGK?dan emekli olması mı daha avantajlıdır?
Ayrıca her iki durumda da ne zaman emekli olacaktır?

Vaktinizi aldığım için çok özür dilerim. Bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

aturkan ' Alıntı:

4800 gün Bağkur primi
1500 gün SSK Primi

1-Hayır. Ortaklığını Bitirmesi Gerekli
2-Son 7 Yıl Hangi Kuruma Prim Ödüyorsa O kurumdan Emekli Olacaktır.
3-Emekli Olacağı zaman Hizmetleri Birleştirileceğinden Avantaj durumu Söz konusu Değildir.
4-Kurumla Görüşüp dosyanızın incelenip nezaman Emekli olacağı Hakkında Daha Net Bilgi Alın...

kalisper_a ' Alıntı:
aturkan ' Alıntı:

4800 gün Bağkur primi
1500 gün SSK Primi

1-Hayır. Ortaklığını Bitirmesi Gerekli
2-Son 7 Yıl Hangi Kuruma Prim Ödüyorsa O kurumdan Emekli Olacaktır.
3-Emekli Olacağı zaman Hizmetleri Birleştirileceğinden Avantaj durumu Söz konusu Değildir.
4-Kurumla Görüşüp dosyanızın incelenip nezaman Emekli olacağı Hakkında Daha Net Bilgi Alın...

Teşekkür ederim.