fonradar

Bağ-Kur Primleri gider kayıt edilirmi.?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
merhaba arkadaşlar..kafama takılan bir soruyu sizlerle paylaşmak istiyorum...
1-şirket ortaklarının ödenen bağkur primlerinini gider olarak yazabilir miyiz.(geçici vergide gider olarak kullanabilir miyiz)

2-aynı şekilde şahıs mükelleflerimizin bağkur ödemelerini de gider olarak yazabilir miyiz..geçici vergiden gider olarak düşebilir miyiz...
şimdiden göstereceğiniz ilgiye tşk.eder,çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Başlık açarken büyük harf kullanmayınız.

Forum?da konularınızı doğru kategorilere açınız.!
Lütfen Forum Kuralları' na uyunuz.!

Ynt: Bağ-Kur Primleri gider kayıt edilirmi.?

1-Şirket ortaklarının bağkurları ortaklara aittir, gider yazılamaz.Geçicide düşmez.
2-Şahısların bağkur ödemeleri gider yazılmaz.Geçicide yıl içinde o yıla ait primleri ödemek kaydı ile düşülebilir.

ZİNDAN ' Alıntı:
1-Şirket ortaklarının bağkurları ortaklara aittir, gider yazılamaz.Geçicide düşmez.
2-Şahısların bağkur ödemeleri gider yazılmaz.Geçicide yıl içinde o yıla ait primleri ödemek kaydı ile düşülebilir.

KDV ile ne alaka moderatör efendi :)

Bizimde gözümüzden kaçıyor haliyle, insanız.!
Forum kurallarına aykırı bir durum varsa mesaj olarak cevap yazmaktansa, mesajların altında yer alan Moderatöre Bildir kısmından şikayetin nedeninide yazarak bildiriniz lütfen.!
Teeşekkürler.

YILMAZCELIK57 ' Alıntı:
ZİNDAN ' Alıntı:

KDV ile ne alaka moderatör efendi :)

Pardon ama bu nasıl bir hitap şekli?

kimseyi kırmak istemedim
bundan sonra

ZİNDAN ' Alıntı:
Bizimde gözümüzden kaçıyor haliyle, insanız.!
Forum kurallarına aykırı bir durum varsa mesaj olarak cevap yazmaktansa, mesajların altında yer alan Moderatöre Bildir kısmından şikayetin nedeninide yazarak bildiriniz lütfen.!
Teeşekkürler.

belirttiğiniz şekilde bildirim yaparım. latife olsun diye yazdım ama daha dikkatli olurum

Sanki çok büyük bir suç işlemiş gibi davranılmış .Hitap şeklinde ters bir şey mi var. Efendi kötü bir kelimemi yoksa benim bu hitap tarzını anlamaya IQ yetmedimi diye düşünüyorum.

S.M.M.M ASLI ' Alıntı:
Sanki çok büyük bir suç işlemiş gibi davranılmış .Hitap şeklinde ters bir şey mi var. Efendi kötü bir kelimemi yoksa benim bu hitap tarzını anlamaya IQ yetmedimi diye düşünüyorum.

:eek: ??? :eek: ??? :eek: ???

Yazmakla yüzyüze konuşmak arasında çok fark var.

doğru, yüzyüze olunca insanların mimikleriyle yüz hatlarıyla espri mi yoksa, başka bişey mi olduğu anlaşılır. Ancak yazı ortamında herşey yanlış anlaşılmaya müsait. Onun için seçtiğimiz kelimeleri bir kez daha düşünerek, akıl süzgecimizden geçirir o şekilde yazarsak problem olacağını sanmıyorum.

Dediğiniz gibi yazmak ile yüzyüze konuşmak arasında çok fark var.!
Ama önemli değil artık, biz bunu YILMAZCELIK57 ile aramızda hallettik.!:)
Sorun yok.

S.M.M.M ASLI ' Alıntı:

Efendim? İbareyi yazan benim. Benim IQ bunu anlamaya yetmedi. Lütfen açıklarmısınız.. Siz işyerinizde üstlerinize ... efendi diye mi hitap ediyorsunuz?

Hani ne demişler "öyle bir söz söyleki özrün kabahatinden büyük olsun" :)

nguroy ' Alıntı:
S.M.M.M ASLI ' Alıntı:

Efendim? İbareyi yazan benim. Benim IQ bunu anlamaya yetmedi. Lütfen açıklarmısınız.. Siz işyerinizde üstlerinize ... efendi diye mi hitap ediyorsunuz?

Hani ne demişler "öyle bir söz söyleki özrün kabahatinden büyük olsun" :)

sayın nguroy burası bi işyeri ve bu sözü yazanda sizin astınız deil maalesef. benzetme bence yanlış olmuş

bağ kur primi geçici v. beyannamesinde diğer indirimler satırında gösterilebilir

İşyeri olmasın siz nerde tanımadığınız bir erkeğe "Efendi" diye hitap ediyorsunuz?.

İmalarda bulunmayın ne döyleyecekseniz açık söyleyin . Burda kimsenin zeka seviyesini küçümseme hakkınız yoktur. ???

OOO üstadlar.
ne yaptınız yahu :) kim ne şekilde hitap ederse etsin boşverin. yeterki hakaret olmasın. efendi kelimesini yazan arkadaş demişki espri olsun diye dedim ve moderatöre bildir kısmını bilmiyordum bundan sonra oradan yazarım demiş. arkadaş espri yaptım demiş.
merak ettim türk dil kurumunun sitesinde efendi yazınca ne çıkıyor diye. aynen kopyalıyorum.

"efendi
isim Rumca

1 . Günümüzde bey unvanından farklı olarak özel adlardan sonra kullanılan ikinci derecede bir unvan:
"Yeni ev, Rüstem Efendi'ye kiraya verildi."- Y. Z. Ortaç.
2 . Buyruğu yürüyen, sözü geçen kimse:
"Köylü memleketin efendisidir."- Atatürk.
3 . Koca:
"Bizim efendi artık geceleri de eve gelmiyor."- C. Uçuk.
4 . ünlem (efe'ndi) Hizmetlilere seslenilirken kullanılan bir söz.
5 . ünlem (efe'ndi) Erkekler için kullanılan bir seslenme sözü:
"Efendi! Allah'ın emriyle kızını bana ver."- S. F. Abasıyanık.
6 . sıfat, mecaz Görgülü, nazik, kibar.
7 . eskimiş Eğitim görmüş kişiler için özel adlardan sonra kullanılan unvan. "

ne dersiniz? keşke herkes birbirine efendi mi dese acaba :) bayanlara hanımefendi deriz tamam kızmasın bayanlar :) lütfen bayrama yaklaşmışken hepimizin insan olduğunu, hepimizin hata yapabileceğini, birbirimizden hiçbir şeyimizin üstün olmadığını, güzel güzel birbirimizi kırmadan forumdaşlığımızı devam ettirmemizi bütün üstadlarımdan ve meslekdaşlarımdan rica ediyorum. hepinize saygılar sunuyorum. herkesin ramazan bayramını şimdiden kutluyorum.

bağkur primine gelince şirket ortaklarının ki gider yazılmaz.
şahısların ödenmesi şartıyla gelir vergisi beyannamesi üzerinde indirimler kısmında düşülebileceğini paylaşmak isterim.
saygılar.

Günümüzde "efendi" sıfatı hizmetli erkekler için kullanılır.
Eski osmanlı geleneğinde "kibar erkek" doğrudur. Günümüz Cumhuriyet Türkiyesinde değil.
Bana şahsen biri Nizam efendi diye seslense dönüp bakmam bile :)

S.M.M.M ASLI ' Alıntı:
Yetmeyen IQ değil. Hatta gereğinden çok daha yüksek. O sorun olmuş.

Herkesin bir yaşam biçimi ve kişiliği vardır, biri için kabul edilebilir bir kelime başkaları için farklı anlamlar taşıyabilir.
Ki "Efendi" kelimesi nguroy' un da dediği gibi günümüzde gerçek anlamının dışında kullanılan bir kelimedir.Biraz alaycı ve imalı bir anlam kazanmıştır günümüzde.
Efendi kelimesi modlara söylenemez diye yaklaşmadık olaya zaten, başka normal bir üyeye de kullanılsa nguroy kanımca ona da tepki gösterecektir.Ayrıca ast üst meselesine girmiyorum, burası bir forum ortamı, burada ast üst forum kurallarının uygulanması aşamasında gerekli olabilir, ama tabiki dışarda hiç kimse hiç kimsenin üstü değildir.Ama ben nguroy' u kendi üstüm kabul ederim, bilgi birikimi ve yaşı itibari ile.Nguroy' un konuya hassasiyetini benzer yaklaşımlarını eski üyeler, başka konularda da şahit olmuşlardır.
Ayrıca YILMAZCELİK57 nin yazdığı kelimeden dolayı benden özür diledi, bende özür dilencek birşey olmadığını, alınmadığımı söyledim, tatlıya bağlanmış bir olayın sonrasında bu kadar uzatılmamalıydı konu.

Yarın arefe, küslük olmaz, kalp kırmak hiç olmaz. :)
Herkesin bayramını şimdiden kutluyorum.Herkese iyi bayramlar. ;)

Konuyuda olayın uzamaması adına kilitliyorum.!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...