fonradar

Bağ-Kur Sigortalılarının Hastalık ve Doğum Halinde Rapor Parası Alma Haklarının

• Konbuyu başlatan T U R K O
  • Başlangıç tarihi
T

T U R K O

Ziyaretçi
Şevket Tezel

Bağ-Kur Sigortalılarının Hastalık ve Doğum Halinde Rapor Parası Alma Haklarının Kapsamı

Soru: Yeni kanun gereği Bağ-Kur sigortalılarına artık rapor parası verilebileceği söyleniyor. Ben de bir Bağ-Kur sigortalısı olarak analık veya hastalık halinde hangi sağlık yardımlarından faydalanabilirim? Fatma BAKKAL

Cevap: Bağ-Kur?a prim borcu olsun veya olmasın, ayakta veya yatarak yahut ayakta tedavi görsün, sağlık kurul raporu alsın veya almasın 4/b sigortalılarının (Bağ-Kur?luların) hastalık nedeniyle raporlu oldukları sürelerde SGK?dan geçici işgöremezlik ödeneği (Rapor parası) alma hakkı yeni kanunla da tanınmış bulunmuyor. Analık halinde geçici işgöremezlik ödeneğini alma hakkına ise 4/b sigortalılarından sayılan gelir vergisi mükellefiyetine yahut muafiyetine göre sigortalı olan kadınlar, muhtar olmuş kadınlar ile Tarım Bağ-Kur sigortalısı olan kadınlar sahip bulunuyor. Erkek Bağ-Kur sigortalılarının eşleriyle, kadın olsun erkek olsun 4/b (Bağ-Kur) sigortalılıkları şirket ortaklığına ve isteğe bağlı sigortalılığa dayananlar da analık halinde rapor parası alma hakkına sahip bulunmuyorlar.

Soru: 28.02.1955 doğ. 1975?te sigortalı çalışmaya başladım ve 1985?te de Bağ-Kur sigortalısı olarak 2006?ya kadar 6 bin 718 gün Bağ-Kur primi ödedim. Bağ-Kur?dan sonra 2006?dan beri SSK?lı primlerimin toplamı bin 71 gündür. Bağ-Kur?dan ve SSK?dan ne zaman emekli olabilirim? Taner SUBA

Cevap: 2006?dan sonraki bin 71 günlük SSK prim sayınızı bin 260?a tamamladığınızda emekli olabilirsiniz. Zira Eylül 1976?dan önce sigortalılığa başladığınız için 5 bin günle SSK?dan yaşa tabi olmadan emeklilik hakkına sahip bulunuyorsunuz. Artık prim ödemezseniz 28.02.2013?te bu defa Bağ-Kur?dan emekli olabilirsiniz.

Soru: 06.07.1965 doğ. 241 günü 18 yaşından önce olmak üzere 2 bin 347 gün SSK?lı çalıştıktan sonra 31.12.1993?te memur oldum ve halen devam ediyorum. 18 aylık askerliğimi de borçlanırsam ne zaman emekli olabilirim? Ufuk KAYA

Cevap: Askerliğinizi borçlanmanız halinde 23.05.2002?de 25 yılı doldurmanıza kalan süreye göre 49 yaşa tabi olursunuz. 25 yılı Ağustos 2011?de doldurur ve 06.07.2014?te emekli olabilirsiniz.

Soru: 10.08.1966 doğ. 01.07.1986?da sigortalılığa başladım. 30 gün çalıştıktan sonra askere (18 ay) gittim. Ocak 1993?ten beri aralıksız Tarım SSK sigortalısıyım. Askerliğimi borçlandım. Ne zaman emekli olabilirim? N.ESKİCİ

Cevap: Sigortalılığınız 08.09.1986?dan öncesine dayandığı için Tarım SSK sigortalılığından Ekim 2009 ayı primini de yatırarak 3 bin 600 gün doldurduğunuzda yaşa bağlı olmadan emekli olabilirsiniz.
www.alitezel.com.tr/tezel/yazi_goster.php?id=3151