Bağ-kur'dan SSK'ya Geçiş Bağ-kur Borcu

Üyelik
19 Ocak 2013
Mesajlar
1
Konum
İstanbul
Selam arkadaşlar direk konuya gireyim. Annem 2004 yılı sonunda Bağ-Kur iken SSK'ya geçmek istedi. Geçti ve ödemesini yapmaya devam etti hiç aksatmadan ancak %10 olarak ortak olduğu bir şirket vardı. Bağ-Kur'u oradan yatırıyordu Bağ-Kur dan SSK ya geçtikten sonra ortaklığını bozmak için acele etmedi ve 3-4 yıl kadar ortak olarak kaldı. Şimdi 4 yıl boyunca ortaklıktan çıkmadığı için şirketten Bağ-Kur borcu gözüküyor bu 4 yıl için ama Bağ-Kur ödemeyi keser kesmez SSK'yı aksatmadan yatırdı annem birde üzerine faiz yüklenince 30 milyara yakın bir borç çıktı 4 yıl için. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar ne yapılabilir bu gibi bir durumda. SSK'yı aksatmadan yatırdığını ispatlayan belgelerle itiraz hakkımız var mı? Nerelere yapılır bu itirazlar bilgili arkadaşlar yardımcı olabilirse çok iyi olur. Teşekkürler. :):)
 

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Eyl 2006
Mesajlar
7,306
Konum
İstanbul
Nerede Ssklı gözüktü anneniz? Kesin tarihler verirseniz daha net cevaplar alırsınız.

Bahsettiğiniz 2004 yılında ilk önce başlayan devam eder esası geçerli idi.Onun için Ssk' ya geçer geçmez, ortaklıktan ayrılması gerekiyordu.Ayrılmadığı içinde Sskya yatırılan primler dikkate alınmadan, bağkurda ayrıca kendisi için prim isteyecektir.
Uygulamada yanlış birşey yok.
Sizin yapabileceklerinize gelirsek, aynı dönemler için sskya ödediğiniz primlerin aynı dönemlerdeki tahakkuk etmiş olan borçlarınıza mahsubunun yapılması için ilgili sskya başvurmaktır.Ancak bu şekilde borcunuzu silebilir veya azaltabilirsiniz.
 
Üst