Bağ-kurlu İşçinin Aldığı Maaşı Hangi Hesapta Gösterebiliriz ?

Şirketimizde işe başlayacak olan yeni personel bağ-kur kaydı olduğu için sgk lı olmak istemiyor. Ona ödeyeceğimiz maaşı hangi hesapta gösterebiliriz ve bunun için yapmamız gereken muhasebe kaydı nasıl olmalıdır? Benimde aklım yatmadı ama.. :)

Yaptığınız uygulamanın yanlış olduğunun farkındasınız.Siz kişinin 4a sigorta girişini yapmak zorundasınız.İleride çok büyük cezalar ile karşılaşabilirsiniz.Zaten yasa dışı bir iş yapıyorsunuz sigortasız işçi çalıştırmış oluyorsunuz birde bunu yasal olarak nasıl muhasebe kaydına alacağınızı soruyorsunuz.

Bir kişi hem Ssk'lı olabilir, hemde Bağ-Kur'lu olabilir, bu 5510'na göre yasal bir durum. Neden çekiniyor, neden Ssk'lı olmak istemiyor ki? Kaldı ki bu ona fayda sağlayacak bir durum, emeklilik maaşının artmasını sağlar.

Şirketimizde işe başlayacak olan yeni personel bağ-kur kaydı olduğu için sgk lı olmak istemiyor. Ona ödeyeceğimiz maaşı hangi hesapta gösterebiliriz ve bunun için yapmamız gereken muhasebe kaydı nasıl olmalıdır? Benimde aklım yatmadı ama.. :)

İş akdi ile çalıştırdığınız bir kişiye mutlaka 4a girişi yapmalısınız. Bu zorunludur. 4b (Bağkur) olmuş olmamış işvereni ilgilendirmez. O çalışanın sorundur.

Bende öyle düşünüyorum ama çalışacak olan kişi ısrar edince sormak istedim.
Cevaplarınız için teşekkürler..

Israrde etsen kaçak işçi muamelesi olur çalıştırmayınız.4A başlayınca bağkur otomatik durur sizden çıkınca yine başlar
adamın ruh halini anlamak lazım ne düşünce ile böyle efelik yapıyor.Kolay gelsin.

Personel'in bir şirketi olduğunu bu yüzden de bağ-kur kaydının olduğunu öğrendim. Şirket sahibi başka bir yerde sigortalı olarak çalışabilir mi?