Bağ-kur'luluk

Mükellef 1984 ile 1986 yılları arasında zorunlu Bağ-kur'lu olmuş ve ilgili sürelerde primlerini yatırmış. 1987 ile 1994 yılları arasında mükellefiyetliği var, Bağ-kur'luluğu yok, ben 04.10.2000 tarihinden öncesini borçlanamazsın dedim. Mükellef Bağ-kur İl Müdürlüğü'ne müracat etmiş ve bu süreleri borçlanabilirsin yanıtını almış. Mükellefin eline Vergi Dairesine hitaben yazılmış, kayıtlı olduğu süreleri belirtmelerini isteyen bir yazı vermişler.
Benim merak ettiğim; bu süreleri borçlanabileceği yasal bir dayanak varmıdır, bu sürelerde Bağ-kur'luluğu zorunlumu, isteği üzerinemi sayılır. Bu sürelerde Maddi imkansızlıklar nedeniyle Bağ-kurlu olmak istemezse ne yapmamız gerekir.

değerli günday,
bağkura 4/10/2000 den önceki süreleri daha önce kaydı yoksa kanununa göre borçlanmak mümkün değildir. ancak bağkur, kurum olarak bir labirenttir. bu yüzden mükellefinizi bırakın yapabilirse yapsın.
selamlar

Bağ-Kur Borçlanma

Mükellef dediğiniz kimse 1986 Yılında anladığım kadarı ile Vergi Kaydını ve Bağ-Kur kaydını kapatmış; 1987 -1994 Yılları arasında yine Mükellefiyet(Vergi Kaydı) açtırmış ve Bağ-kura gidip beni tekrar bağ_kur a alın dememiş. Şimdi ihtiyacı olmuş emeklilik vs. için bir gidip bakayım borçlanıbilirsem borçlanayım demiş. Şimdi yalnızca Vergi kaydı esas alınmakta, eğer hangi tarihte olursa olsun bir vergi kaydınız varsa ve Vergi dairesinden de belgeleyebiliyorsanız, Vergi kaydınızın isabet ettiği dönemleri Bağ-kur a müracatla borçlanabilirsiniz. Tabi o tarihten beri işleyecek faizleri göze alabiliyorsanız. Yalnızca 04.10.2000 tarihinde çıkan olay şu idi; Örn. 1995 Yılında kişi Vergi Kaydı açtırdı ama Bağ-Kur a hiç müracat etmedi. Prim de ödemedi. O zaman dendi ki Ödeme güçlüğü çekiyor ve Ödemeye gücünüz yok ise bize gelin kaydınızı Bağ-Kur a yapalım sizi 1995 yılından bugüne kadar değilde sizin başlangıcınızı 2000 Ekim Ayı olarak yapalım ve öyle borçlandıralım. İşte bu gibi durumda olanlara o zaman bir kolaylık sağlamışlardı. Sen Günlerini istemiyorsun Bağ-Kur da senden o günlerin parasını. İsteğe bırakılmıştı. borçlanan borçlandı borçlanmak istemeyen, Ödeme güçlüğünde olanlar 2000 ekimden başlattı. 1987-1994 Borçlanabilir kanaatindeyim.
AYRICA Kurumdakilerde kafalarına göre iş yapacak değiller, Prosedür ne ise onu uygulayacaklardır. Saygı ve Sevgilerimle.

Teşekkür

Sayın ibrahimb ve yeniyurt' a ilgilerinden dolayı teşekkür ederim. Evet Bağ-kur bir labirent ama sizin gibi değerli arkadaşların sayesinde bu labirenti çözüyoruz. Yeniyurt arkadaşımız olayı gayet iyi anlatmış tekrar teşekkür ediyorum.
Saygılarımla