fonradar

Bağımlı Çalışan Meslek mensubu

EYLÜLDURU

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar, bir şirkettin muhasebesi şu an dışarıda tutuluyor ancak şimdi kendi bünyelerinde bir meslek mesubu çalıştırmak istiyor. Bu durumda vergi dairesi şifresi şirket adına mı alınıyor yoksa meslek mensubu adına mı? SSk şifresinde bir değişiklik olmuyor sanırım..Yardımcı olursanız sevinirim.

Ynt: Bağımlı Çalışan Meslek mensubu

Kendi bünyesinde gösteremez,meslek mensubunun bağımsız olması gerekiyor. Bağımsız kendi açılışını yapar firma bünyesinde çalışır ama kendi ayrı gözükmeli makbuz kesmeli,bunlar sağlanmadığı taktirde ne maliyeden ne ssk dan şifre alamaz.

EYLÜLDURU ' Alıntı:
Arkadaşlar, bir şirkettin muhasebesi şu an dışarıda tutuluyor ancak şimdi kendi bünyelerinde bir meslek mesubu çalıştırmak istiyor. Bu durumda vergi dairesi şifresi şirket adına mı alınıyor yoksa meslek mensubu adına mı? SSk şifresinde bir değişiklik olmuyor sanırım..Yardımcı olursanız sevinirim.

Bağımlı meslek mensubu şifreleri kendi adına alır. Şirket eğer hadlerin üzerindeyse veya YMM ile sözleşmesi varsa kendi adına şifre alabilir.

1economist ' Alıntı:
Kendi bünyesinde gösteremez,meslek mensubunun bağımsız olması gerekiyor. Bağımsız kendi açılışını yapar firma bünyesinde çalışır ama kendi ayrı gözükmeli makbuz kesmeli,bunlar sağlanmadığı taktirde ne maliyeden ne ssk dan şifre alamaz.

Meslek mensubu nun bir firmanın beyannamelerini göndermek için bağımsız açılış yapmasına veya makbuz kesmesine gerek yoktur

Arkadaşlar,
konu ile alakalı değil ama

A ve B şahsı ikiside meslek mensubu. A'nın şifresi var ve bürosu var, çalışanlar listesinde bağımsız olarak kayıtlı. B şahsı da şuanda serbest, çalışmıyor ama A ile birlikte ortaklık kuruyor. Yalnız Gider ortaklığı değil, ortaklık statüsünde çalışanlar listesine kayıt olunuyor.
A nın mevcut şifresi var ama ortaklık olunca; B de şifre talebinde bulunabilir mi? tüm beyannameler ortaklık adına mı? verilir, yani örneğin ortak müşterilerden a. ltd.şti nin, x şahsının vs. beyannamesi ortaklık adına mı? verilir. Yoksa A nın müşterileri kendi şifresi ile, B nin müşterileride kendi şifresi ile mi verilir? Bide ortaklık adına verilecek beyannameyi kim gönderir? ortaklık adınada mı? şifre almak gerekir.

ortaklık statüsünde çalışanınız var mı?

turkasia ' Alıntı:
Bağımlı meslek mensubu şifreleri kendi adına alır. Şirket eğer hadlerin üzerindeyse veya YMM ile sözleşmesi varsa kendi adına şifre alabilir.

[quote

Şimdi şuan için çalışmayanlar listesinde kayıtlı olan bir meslek mensubu bir şirkette imza yetkisini kullanabilmek için odaya bildiriyor ve vergi dairesinden sadece çalıştığı şirketin beyannamelerini gönderebilmek için kendi adına şifre alıyor değil mi? Vergi dairesi hangi evrakları istiyor şifre için biliyor musunuz?

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim

Arkadaşlar kolay gelsin...Bağımlı meslek mensubu ortakları aynı olan iki ayrı şirketin muhasebesini tutabilir mi. Her iki şirkette 15 er gün sigortalı gösterilirse tutabilir diye duymuştum ama ben bağımsız olması gerekiyor diye düşünüyorum...

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim....

Soruma cevap alamadım ama inşallah yeni sorum için yardımcı olabilecek arkadaşlar vardır......
Ortakları aynı da olsa iki şirketin muhasebesini tutmak için büro açmak şart anladığım kadarıyla..Peki büro adresi olarak şirketlerden birinin muhasebe ofisini gösterebiliyormuyuz. Bunun herhangi bir sakıncası var mı...

Umarım bu soruma cevap alabilirim :(

Sorularınıza bir kere daha dikkatli bakarsanız neden cevap alamadığınızı daha iyi anlarsınız.
Bizim milletin işi gücü üçkağıt olmuş hiç 15 gün orda 15 gün orda ssk lı olurmu 30 tane şirket defteri tutun büroya , bağımsızlığa, bağkura, büro giderlerine ne hacet 30 gün ayrı ayrı her birinde birer gün ssk lı görünün ohhh oldu bitti
yada bu maya gölde tutmadımı şirketlerin birindede göstermelik büro açın stopajda ödemezsiniz, kira deseniz o ne ki ohhh ne ala memleket değilmi sonra bu meslek neden ilerlemiyor yahu ilerlemesi imkansız işimiz gücümüz üçkağıt olmuş bide soruma cevap alamadım diyorsunuz hey Allahım yarabbim.

EYLÜLDURU ' Alıntı:
Soruma cevap alamadım ama inşallah yeni sorum için yardımcı olabilecek arkadaşlar vardır......
Ortakları aynı da olsa iki şirketin muhasebesini tutmak için büro açmak şart anladığım kadarıyla..Peki büro adresi olarak şirketlerden birinin muhasebe ofisini gösterebiliyormuyuz. Bunun herhangi bir sakıncası var mı...

Umarım bu soruma cevap alabilirim :(
SMMM deki SERBEST kelimesi bişey çağrıştırıyormu?

EYLÜLDURU ' Alıntı:
Arkadaşlar kolay gelsin...Bağımlı meslek mensubu ortakları aynı olan iki ayrı şirketin muhasebesini tutabilir mi. Her iki şirkette 15 er gün sigortalı gösterilirse tutabilir diye duymuştum ama ben bağımsız olması gerekiyor diye düşünüyorum...
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim....

Sanırım sorumu yanlış anladınız...Ben zaten bu işin olamayacağını düşünenlerdenim...

Bu şekilde yapan olduğunu, çalıştığı şirketi büro adresi olarak gösteren bağımsız çalışanlar olduğunu falan duydum..merakımdan sordum..Birkaç mali müşavir üstada sordum dün onlarda çalıştığın şirketin bir bölümünü büro olarak düzenleyip gösterirsen oda sorun çıkarmıyor diye söyledikleri için, şaşırdım ben de aynı soruları forumdada sorma ihtiyacı duydum...

O zaman kusuruma bakmayın yanlış anlaşılma olmuş. Böyle yapanlar olabilir, kendilerince boşluklardan faydalananlar olabilir ama olmaması gerekmektedir. İşte odalar oda olsa kurumlardaki birimler çalışsa ortalıkda ne böyle şeyler nede korsan bürolar kalmaz ancak odalar gözlerini stajer paralarına diktiklerinden ordan temiz ve düzenli para geldiğinden ne bürolar nede üyeler kimsenin umruna değil ha umruna oluyor ne zaman para geleceği zaman.

Arkadaşım daha başında arkadaşımızın sorusunu bilerek ve kasıtlı yanlış cevapladılar. Artık nereye saldıracaklarını şaşırıp kendi meslektaşlarına saldırıyorlar. Şirketler kendi bünyesinde bağımlı meslek mensubu çalıştırabilir. Çalışan meslek mensubu yanlızca çalıştığı şirketin beyannamelerini gönderebilir. Bunun için ayrıca büro açmasına vs gerek yoktur. Mesleğin başında serbest yazması bir şeyi değiştirmez. Sadece birden fazla defter tutmak isteyenler büro açarak bu işi serbest meslek olarak yapabilir.
Avukatlıkta serbest meslektir ama firmalarda bağımlı çalışıp avukatlık yapabilirler. Bunun böyle olduğunu herkes bilir ama bürocuların işine gelmediği için şimdide bağımlı konusuna takıntı yapıyorlar.

bir tane avukat örnek versene serbest çalışıpta büro adresi olarak firma gösteren.

Smmm deki S o kadar çok şey ifade ediyorki ama sen tam olarak kavrayamamışsın.

bi de arkadaşın sorduğu soruyu anlamamışsın.

Arkadaşım bak yukarıda Eylül Duru en başta bir soru sormuş altındaki cevabı oku işi kendi bildiğin tarafa çekme birde biz serbest çalışan avukattan bahsetmedik. Bağımlı çalışandan bahsettik. Tabi sizin için sadece "serbest" kısmı ilgi çekici oluyor gerisinin önemi yok Mali Müşavirmiş, avukatmış kusura bakma ama serbest kelimesinden sonra gelen eki meslektir serbest kelimesi değil. Bağımlı çalışanlara sadece bir defter tutma yetkisi verilmiştir. Haklarını gaspmı edeceksiniz.

1ecconomist rumuzlu arkadaşın cevabı sence doğrumu, doğruysa biliyordamı konuşuyor. Sence orada bağımlı çalışacak meslektaşın ekmeğiyle oynamıyormu

Ben muhasebe şefiyim.Benim müdür mali müşavir.Bağımlı çalışıyor.Dolayısıyla sadece bu şirketin yasal görevlerini yerine getiriyor.burada ssk lı gözüküyor.Şimdi bu adam bağımsız olmak istiyorum dediği amda bu şirketle ilişkilerini sadece serbest meslek makbuzu ile kurabilir.Bi düşünün mesleğin temelini oluştururan bağımsızlık standardına aykırıdır bağımsız calısan bır meslek mensubunun musterisi olduğu bir şirketin bir bölümünde büro açması düşünülebilir mi?bu iş belli arkadaşlar ya bağımlı çalşır mm olarak muhasebe müdürlüğü yaparsın ya da bağımsız çalışıp smmm olursun.bu kadar açık.Yukarda yazdıklarınızı yapanlar da varsa bırakın yapmaya devam etsinler.Üçkağıtçılar herzaman olacaktır.Engelleyemezsin.Siz işinizi düzgün yapın gerisini bırakın.Zaten işleriniz kendiliğinden gelecektir

merkose ' Alıntı:
Ben muhasebe şefiyim.Benim müdür mali müşavir.Bağımlı çalışıyor.Dolayısıyla sadece bu şirketin yasal görevlerini yerine getiriyor.burada ssk lı gözüküyor.Şimdi bu adam bağımsız olmak istiyorum dediği amda bu şirketle ilişkilerini sadece serbest meslek makbuzu ile kurabilir.Bi düşünün mesleğin temelini oluştururan bağımsızlık standardına aykırıdır bağımsız calısan bır meslek mensubunun musterisi olduğu bir şirketin bir bölümünde büro açması düşünülebilir mi?bu iş belli arkadaşlar ya bağımlı çalşır mm olarak muhasebe müdürlüğü yaparsın ya da bağımsız çalışıp smmm olursun.bu kadar açık.Yukarda yazdıklarınızı yapanlar da varsa bırakın yapmaya devam etsinler.Üçkağıtçılar herzaman olacaktır.Engelleyemezsin.Siz işinizi düzgün yapın gerisini bırakın.Zaten işleriniz kendiliğinden gelecektir
aynen dediğin gibi.sadece smmm lerde de değil tüm mesleklerde

böyledir.avukatta,doktorda,mühendiste,eczacıda...serbest çalışan kendi adına olmayan bir yeri işyeri

gösteremez,bir firmada ssklıysa kanunen dışardan iş alamaz...