fonradar

Bağımlı Çalışan SMMM Başka Bir SMMM Şirkete Ortak Olur mu?

ozbilek

Katkı Sunan Üye
Bir şirkete bağımlı olarak çalışan meslek mensubu (smmm) , aynı zamanda başka bir meslek mensubu ile mali müşavirlik şirketi kurup ortak olabilirmi ? olabilirse kanun dayanağı nedir?arkadaşlar sonuçta ltd.ve A.ş. ortak oluna biliyor devlet memurlarıda olabiliyor bizim 3568 de bu varmı bir fikirlerinizi alsam çok iyi olur

Maliye Bakanlığından
03.01.1990
20391
Dayandığı Kanun 01.06.1989 - 3568

İKİNCİ BÖLÜM
Meslek Mensuplarının Çalışma Usul ve Esasları

F - Yasak Haller ve İstisnalar

Madde 0043: Ticari faaliyette bulunamama

Meslek mensupları, Türk Ticaret Kanununa göre (Tacir) veya (esnaf) sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunamazlar. Meslek mensupları kendi mesleki faaliyetleri dışında serbest meslek faaliyetinde bulunamazlar. Ticari mümessillik, ticari vekillik ve acentelik yapamazlar. Adi ve kollektif şirketlerde ortak veya komandit şirketlerde komandite ortak olamazlar. Limited ve anonim şirketlerin yönetim kurulu üyeliği ve başkanlığı görevlerinde bulunamazlar kırmızı olan yerde sanki ortak olabilir gibime geliyor yardım edin arkadaşlar ???

Ynt: Bağımlı Çalışan SMMM Başka Bir SMMM Şirkete Ortak Olur mu?

kendimden örnek vereyim.. aile şirketimiz var a.ş. amcalarım yönetim kurulunda ben ortağım aynı zamanda bu şirkette smmm stajyeriyim. ortak olduğum, yönetim kurulunda olmadığım için bağ-kur'um yatmıyor ssk yatıyor.

ticari faaliyette bulunmak yasak ama ortak olunca ticari faaliyet sayılmıyor ilginç:)

ancak bağımlı smmm ve smmm şirket oluşumunda farklılık var mı tam bilmiyorum.

hayır.açamazsınız.
Kanun Ad SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK VE YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK KANUNU
Madde No 45
Kapsam
(5786 sayılı Kanunun 19 uncu maddesiyle kaldırılan ibare. Yürürlük; 26.07.2008)(*), serbest muhasebeci malî müşavirler bu unvanlarla, yeminli malî müşavirler ise bu unvan ve tasdik yetkisiyle; 2 nci maddede yazılı işlerin yürütülmesi amacıyla gerçek ve tüzelkişilere tâbi ve onların işyerlerine bağlı olarak hizmet akdi ile çalışamazlar, ticarî faaliyette bulunamazlar, meslekle ve meslek onuru ile bağdaşmayan işlerle uğraşamazlar.

Yeminli malî müşavirler, eşi (boşanmış dahi olsa) usul ve füruundan biri ve 3 üncü dereceye kadar (bu derece dahil) kan ve sıhrî hısımlarının veya bunların ortak oldukları firmaların işlerine bakamazlar, yukarıda sayılan yakınlıktaki akrabaları olan (5786 sayılı Kanunun 19 uncu maddesiyle kaldırılan ibare. Yürürlük; 26.07.2008)(**) serbest muhasebeci malî müşavirlerin baktığı işleri tasdik edemezler.

Bilirkişilik, tasfiye memuru, hayrî ve ilmî kuruluşların yönetim kurulu üyeliği görevleri meslekle bağdaşmayan işler sayılmaz.

Birden çok meslek mensubu çalışmalarını; (5786 sayılı Kanunun 19 uncu maddesiyle kaldırılan ibare. Yürürlük; 26.07.2008)(***)serbest muhasebeci malî müşavirlik veya yeminli malî müşavirlik ortaklık bürosu veya şirket şeklinde birleştirebelirler. Bu bürolarda yapılan faaliyetler ticarî faaliyet sayılmaz. Şirket şeklinde çalışılması halinde, yapılan işlerden doğacak cezaî sorumluluk işi yapan meslek mensubuna aittir.

(5786 sayılı kanunun 18 inci maddesiyle eklenen fıkra Yürürlük; 26.07.2008) Meslek mensupları, iş elde etmek için reklâm sayılabilecek faaliyetlerde bulunamazlar. Tabela veya basılı kağıtlarında ruhsatname ile belirlenen mesleki unvanları dışında başka sıfat kullanamazlar.
-----------------------------------------/-------------------------------
Sigortalılık hallerinin birleşmesi
MADDE 53- (Değişik birinci fıkra: 17/4/2008-5754/33 md.)
Sigortalının, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a), (b) ve (c) bentlerinde yer
alan sigortalılık hallerinden birden fazlasına aynı anda tabi olmasını gerektirecek
şekilde çalışması halinde; öncelikle aynı maddenin birinci fıkrasının (c) bendi
kapsamında, (c) bendi kapsamında çalışması yoksa ilk önce başlayan sigortalılık
ilişkisi esas alınarak sigortalı sayılır.
(Ek fıkra: 17/4/2008-5754/33 md.) 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (b)
bendi kapsamında sayılanlar, kendilerine ait veya ortak oldukları işyerlerinden
dolayı, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı
bildirilemezler.
(Ek fıkra: 17/4/2008-5754/33 md.) İsteğe bağlı sigortalı olanların 4 üncü
maddenin birinci fıkrasının (a), (b) ve (c) bentleri kapsamına tabi olacak şekilde
çalışmaya başlamaları halinde, bu Kanunun 51 inci maddesinin üçüncü fıkrası
saklı kalmak kaydıyla isteğe bağlı sigortalılık hali sona erer.
Sigortalının, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a), (b) ve (c) bentlerinde
yer alan sigortalılık halleri ile 5 inci maddenin (a) ve (e) bentlerine tâbi sigortalılık
hallerinin çakışması halinde, 4 üncü madde kapsamında sigortalı sayılır ve
birinci fıkra hükmü uygulanır.
Sigortalının, bu madde hükmüne göre sigortalı sayılması gereken
sigortalılık halinden başka bir sigortalılık hali için prim ödemiş olması
durumunda, ödenen primler birinci fıkraya göre esas alınan sigortalılık hali için
ödenmiş ve esas alınan sigortalılık halinde geçmiş kabul edilir.

5510 SAYILI SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNU
(Değişik fıkra: 17/4/2008-5754/33 md.) Bu Kanunun yürürlüğe girdiği
tarihten itibaren ilk defa sigortalı sayılanlardan 4 üncü maddenin birinci fıkrasının
(a), (b) ve (c) bentlerinden birden fazlasına tabi olarak çalışmış olanların yaşlılık
aylığı bağlanma taleplerinde, en fazla sigortalılığın geçtiği sigortalılık hali,
hizmet sürelerinin eşit olması ile malûllük ve ölüm halleri ile yaş haddinden
re?sen emekli olma, süresi kanunla belirlenen vazifelere atanma veya seçilme
ve bağlı oldukları sigortalılık halinin kanunla değiştirilmesi durumunda ise son
sigortalılık hali esas alınır.

Ayrıca,arkadaşlar sigorta ile ilişkilendirmişler büro açmayı 5510 sayılı yasaya göre hiç bir sıkıntı yok.5510 sayılı yasanın Sigortalılık hallerinin birleşmesi başlıklı bölümünde budurum açıkça izah edilmiştir.
Burada bağımlı olarak çalışıp büro açmayı engel olan 3568 sayılı yasanın 45.maddesinin 1.paragrafıdır.

muğla smmmo aradım ve bağımlı olarak çalışan meslek mensubu smmm şirketine ortak olabiliyor dikkat edelim smmm ltd.şti. olarak ortak olabiliyor

Bana olmaz gibi geliyor. Zira şirketlere yönetim kurulu üyesi ve başkan olamaz şartı bağımlı bağımsız ayrımı yapılmadan konulmuş. Serbest çalışan meslek mensubu ortak olabilir diye düşünüyorum ama ??? Konu hakkında bilgisi olan veya uygulamada bu şekilde çalışan arkadaşlar varmı aramızda.