Bağımlı Çalışan SMMM ler...

• Konbuyu başlatan champell59
  • Başlangıç tarihi
C

champell59

Ziyaretçi
Arkadaşlar, üstadlar,

Orta boy veya daha büyük ölçekli şirketlerin YMM, SMMM tercihi hakkında kafama takılan bazı sorular var. üzerinden birlikte geçersek olayı daha iyi anlamış olucaz sanırım.
Şimdi bizim şirketimizde YMM ile sözleşmemiz var. Tam tasdik kapsamı altında her ay serbest meslek makbuzu kesiyor ve tıkır tıkır ödemesini alıyor. Şirketin beyannamelerini biz dolduruyoruz ve gönderiyoruz. Meslek mensubu gerekliliği doğmuyor.
Merak ettiğim olay, şirketimizde bir SMMM istihdam etsek (belki son Temmuz sınavından sonra ben SMMM olmuşumdur) beyannameleri SMMM imzalasa, YMM yi devre dışı bırakabilirmiyiz. Yoksa her halükarda YMM nin tam tasdik adı altında sözleşmesinin devam etmesi mi gerekiyor.
Bağımlı çalışan meslek mensuplarının sadece çalıştıkları şirketin beyannamelerini imzaladıkları gerçeği altında görüş ve bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim. Hepinize saygılar...

Ynt: Bağımlı Çalışan SMMM ler...

takdir şirket yönetimine ait. Yönetim YMM yi devreden çıkarmak istiyorsa siz bağımlı olarak şirket beyannamelerini gönderebilirsiniz.

Aynı durumdan muzdaripim..

Firmanın umrunda olmuyor. Tam tasdik kapsamında ise firma zaten e-beyanname şifresini kendisi alıp, kendisi beyanname gönderebiliyor.
Odalar seçim zamanı bunun çok büyük bir yanlış olduğunu ve ilk iş düzeltilecegini söylüyorlar..
Bu sekilde seneler seneleri kovalıyor :p
Değişen birşey yok!!
Resmen YMM defter tutmuş oluyor. Ama kimin umurunda...

arkadaşım yeminli tutulmasındaki amaç şirketin işi gereği vergi iadelerini onaylamak gibi herhangi bir çıkarımı var.. inşaat ihracat sektörü vs. eğer böyle birşey varsa yeminliden kolay kolay kurtulamassın.. eğer böyle birşey yoksa sürekli yönetimle konuş ikna et.. tam tasdik olunca sanki defterler hiç incelenmiyormuş gibi bir kanı var alakası yok..

champell59 ' Alıntı:
Arkadaşlar, üstadlar,

Orta boy veya daha büyük ölçekli şirketlerin YMM, SMMM tercihi hakkında kafama takılan bazı sorular var. üzerinden birlikte geçersek olayı daha iyi anlamış olucaz sanırım.
Şimdi bizim şirketimizde YMM ile sözleşmemiz var. Tam tasdik kapsamı altında her ay serbest meslek makbuzu kesiyor ve tıkır tıkır ödemesini alıyor. Şirketin beyannamelerini biz dolduruyoruz ve gönderiyoruz. Meslek mensubu gerekliliği doğmuyor.
Merak ettiğim olay, şirketimizde bir SMMM istihdam etsek (belki son Temmuz sınavından sonra ben SMMM olmuşumdur) beyannameleri SMMM imzalasa, YMM yi devre dışı bırakabilirmiyiz. Yoksa her halükarda YMM nin tam tasdik adı altında sözleşmesinin devam etmesi mi gerekiyor.
Bağımlı çalışan meslek mensuplarının sadece çalıştıkları şirketin beyannamelerini imzaladıkları gerçeği altında görüş ve bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim. Hepinize saygılar...
Eğer çalıştığınız şirketin kdv iade işlemleri varsa o yüzden yeminliyle çalışıyordur. Ve belli bir ciro ve varlık sınırını aşan şirketlerin Tam tasdik kapsamında yeminli mali müşavirle çalışması gerekiyor. Öncelikle bunlar içinmi yeminliyle çalışıyor belirleyin. Daha sonra patronlarınıza yeminli mali müşavir dahi olsa beyannamelerin bir smmm tarafından onaylanması gerektiğini kanunlarla anlatın. Sonrası ya kısmet.

Sn.Atakan
Firmamız kurumlar vergisi sıralamasında baya ileride. Tabi bu konuşlandığımız ilde geçerli. Kdv iadesi sorunumuz yok. Devamlı ödenecek kdv çıkıyor. Şirketimiz ciro olarak 10 milyon gibi. Ama yinede yeminli ile çalışma olayını anlayamıyorum. Şirkette meslek mensubu var ise yeminliye gerek olur mu onu çözemiyorum. Etrafımızdaki onlarca limited veya AŞ. statüsündeki şirketler bırakın YMM ile çalışmayı, muhasebelerini bile dışarıdan serbest muhasebeci statüsündeki mali müşavirlere tutturuyorlar. Patronların YMM ile ne için çalıştıklarının bilincinde olduklarını sanmıyorum. Şirketimiz 2-3 sene öncesine kadar holding bünyesindeydi. Zaten var olan YMM sözleşmesini bölündükten sonrada devam ettirdiler.
Neyse bu kadar bilgiden sonra, YMM ile belli bir sınırdan bahsetmişsiniz. Tam tasdik kapsamındaki denetimlerin sınırı nedir ? Bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler...

champell59 ' Alıntı:
Neyse bu kadar bilgiden sonra, YMM ile belli bir sınırdan bahsetmişsiniz. Tam tasdik kapsamındaki denetimlerin sınırı nedir ? Bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler...
Cironuzun 10 milyon civarında olduğunu söylediniz, yeminliyle çalışma sebebiniz budur işte. Tam hatırlamıyorum ama bir işletmenin cirosu 9 milyon civarındaysa tam tasdik kapsamında yeminliyle çalışması zorunludur. Vergi dairesi tam tasdik raporu ister.

Tamam, o zaman bi araştıralım o sınırı ?
Görüşleriniz için teşekkürler...

[color=beige]
champell59 ' Alıntı:
Sn.Atakan
Firmamız kurumlar vergisi sıralamasında baya ileride. Tabi bu konuşlandığımız ilde geçerli. Kdv iadesi sorunumuz yok. Devamlı ödenecek kdv çıkıyor. Şirketimiz ciro olarak 10 milyon gibi. Ama yinede yeminli ile çalışma olayını anlayamıyorum. Şirkette meslek mensubu var ise yeminliye gerek olur mu onu çözemiyorum. Etrafımızdaki onlarca limited veya AŞ. statüsündeki şirketler bırakın YMM ile çalışmayı, muhasebelerini bile dışarıdan serbest muhasebeci statüsündeki mali müşavirlere tutturuyorlar. Patronların YMM ile ne için çalıştıklarının bilincinde olduklarını sanmıyorum. Şirketimiz 2-3 sene öncesine kadar holding bünyesindeydi. Zaten var olan YMM sözleşmesini bölündükten sonrada devam ettirdiler.
[/color]

Kdv iadesi ile devreden kdv kastedilmiyor. ihracat yapıyorsanız veya teşvikli çalışıyorsanız raporsuz kdv iadesi alamazsınız. Ayrıca Ymm tam tastik kapsamında olan bir şirket kolay kolay inceleme geçirmez. Şirketin Ymm ile çalışmak istemesi mantıklı çünkü cirosu yüksek risk faktörü büyük.

YMM tam tasdik için belli bir ciro büyüklüğü şartı artık yok.
Ayrıca, YMM tam tasdik firmalarda gayet güzel inceleniyor. Tam tasdik kapsamındaki firmalarda da suistimaller olabiliyor ve bunu maliyede biliyor. Zaten son değişikliklerle incelenmeyen firma kalmayacağı deklare ediliyor.
O açıdan sadece KDV iadesi gibi özel raporlarda ki gereklilikden baska bir avantajı ya da şartlılığı kalmadı firmalar açısından YMM ile çalışmanın.
Ama işverenler bunu ne kadar biliyor?? Onu da bilmiyorum...

İki şirketimiz var biri tam tastik imalatçı diğeri mali müşavirde imalat ettiğimiz ürünlerin ihracatını yapıyoruz. İmalat yaptığımız firma hiç inceleme geçirmedi iadeleri de gayet rahat alıyoruz ihraç yaptığımız firma eski mali müşavirimizin hataları yüzünden 3 kere sorunlu beyannameden inceleme geçirdik. Tam tastiktede tabiki hata oldu ama nedense hiç inceleme geçirmedik.

Anladığım kadarıyla görüşlerde antak kalınmış bir görüş söz konusu değil. Bir şirket sadece 'aman ha inceleme geçirmeyelim, onun için ayda 6 bin lira yeminliye verelim. bizi gözardı etsinler mantığıyla ymm sözleşmesi imzalamaz gibi geliyor. Biz bile o kadar işin içindeyiz. Hepimiz mali müşavir olduk veya birkaç ay içinde olacağız. Bu durumları açık ve net bi şekilde analiz edemiyoruz. Acaba bu kanun ve yönetmeliklerde olan boşluklardan mı kaynaklanıyor, yoksa bizim eğitimimizde mi eksiklikler var.
Kanunda YMM tam tasdik kapsamında incelenen şirketler vergi dairesi inceleme elemanları tarafından denetlenmiş şirket olarak kabul edilir. Fakat bu durum vergi dairesi tarafından tekrar inceleme yapılmasına mani değildir, diye bi kısım aklımda kalmış. Bu maddeden benim anladığım, yani sen şirketini ymm ye denetletirirsen ikinci planda denetlenecek şirket statüsündesin, denetlettirmessen sana her an gelebilirim. Belki bir tebliğ ile bu durum detaylandırılmıştır ama kanun maddesinden gördüğümüze göre herhangi bir sınırlama söz konusu değil. Kdv iadesinde durum tamamen farklı. Şirketimiz açısından böyle bir şey söz konusu olmasa bile, YMM raporunun gerekliliğini biliyorum.

champell59 ' Alıntı:
Anladığım kadarıyla görüşlerde antak kalınmış bir görüş söz konusu değil. Bir şirket sadece 'aman ha inceleme geçirmeyelim, onun için ayda 6 bin lira yeminliye verelim. bizi gözardı etsinler mantığıyla ymm sözleşmesi imzalamaz gibi geliyor. Biz bile o kadar işin içindeyiz. Hepimiz mali müşavir olduk veya birkaç ay içinde olacağız. Bu durumları açık ve net bi şekilde analiz edemiyoruz. Acaba bu kanun ve yönetmeliklerde olan boşluklardan mı kaynaklanıyor, yoksa bizim eğitimimizde mi eksiklikler var.
Kanunda YMM tam tasdik kapsamında incelenen şirketler vergi dairesi inceleme elemanları tarafından denetlenmiş şirket olarak kabul edilir. Fakat bu durum vergi dairesi tarafından tekrar inceleme yapılmasına mani değildir, diye bi kısım aklımda kalmış. Bu maddeden benim anladığım, yani sen şirketini ymm ye denetletirirsen ikinci planda denetlenecek şirket statüsündesin, denetlettirmessen sana her an gelebilirim. Belki bir tebliğ ile bu durum detaylandırılmıştır ama kanun maddesinden gördüğümüze göre herhangi bir sınırlama söz konusu değil. Kdv iadesinde durum tamamen farklı. Şirketimiz açısından böyle bir şey söz konusu olmasa bile, YMM raporunun gerekliliğini biliyorum.

Bunlar doğru . Bir firmada tam tasdik varsa denetlenme oranı çook çok düdşütür. Ancak 0 değildir.
6000 tl bana abartılı geldi. Ciroya göre ama o kadar tutmaamsı alzım. İndirimler var. firmada çalışan belgeli varsa , ya d aynı grupta başka şirket varsa indirim var.

6,000 tl mi? Yok canım daha neler bizimki koca şirket 850 tl, ödüyoruz. Bu arada sayın nguroy yanlış hatırlamıyorsam sizin grup şirketlerden birinde çalışan ymm 2,000 tl maaş almıyormuydu. Ona söyleyinde gitsin bir tane tam tastik bulsun yeter bakın 6,000 alan varmış :)

:) :)

Saol ya söylerim. Adamın tercihi bu. Bürosu yok. Serbest çalışmıyor. Ruhsat var ama. ;D

gül-gök ' Alıntı:
6,000 tl mi? Yok canım daha neler bizimki koca şirket 850 tl, ödüyoruz. Bu arada sayın nguroy yanlış hatırlamıyorsam sizin grup şirketlerden birinde çalışan ymm 2,000 tl maaş almıyormuydu. Ona söyleyinde gitsin bir tane tam tastik bulsun yeter bakın 6,000 alan varmış :)

Sn.Gül-gök,
Yeminliye şirketimizden çıkan para 5.767,55.-TL tam olarak.
niye inanmadığınızı anlamadım ama, sizin koskoca şirket dediğiniz şirketin cirosu ne kadar ?

Niye inanmayım ama çok fazla bizim şirketin cirosu geçen sene 6-7 milyon civarıydı. Biz sadece tam tastik sözleşmesine bu parayı ödüyoruz. Tabiki kdv iadesi durumu varsa hazırlanan her rapor başına kdv'nin belirli bir yüzdesi rapor başına ödenir. Belki sizde de öyle bir şey söz konusudur. Ama sadece tam tastikse açın ymm odasının sitesine asgari ücretlere orada yapılan her işin ücreti yer alıyor. Orada tam ödenmesi geren asgari ücret yazar mesale biz denetim sözleşmesini yaparken ben araştırmıştım. Asgari ücretten anlaşmıştık. Eğer bir süistimal varsa alın elinize tarifeyi götürün patronunuza gösterin. O zaman patronunuzda ona göre davranır. Belki sizde hak ettiğinizi alırsınız. Ben de meslaktaşımın iyiliğini isterim.

gül-gök ' Alıntı:
Niye inanmayım ama çok fazla bizim şirketin cirosu geçen sene 6-7 milyon civarıydı. Biz sadece tam tastik sözleşmesine bu parayı ödüyoruz. Tabiki kdv iadesi durumu varsa hazırlanan her rapor başına kdv'nin belirli bir yüzdesi rapor başına ödenir. Belki sizde de öyle bir şey söz konusudur. Ama sadece tam tastikse açın ymm odasının sitesine asgari ücretlere orada yapılan her işin ücreti yer alıyor. Orada tam ödenmesi geren asgari ücret yazar mesale biz denetim sözleşmesini yaparken ben araştırmıştım. Asgari ücretten anlaşmıştık. Eğer bir süistimal varsa alın elinize tarifeyi götürün patronunuza gösterin. O zaman patronunuzda ona göre davranır. Belki sizde hak ettiğinizi alırsınız. Ben de meslaktaşımın iyiliğini isterim.

Sn.gül-gök
Hiç üşenmedim ve girdim ymm ücret tarifesine.
Ücret tarifesinde firmanın yaptığı net satışlara göre bir tarife hazırlanmış ve aynen şöyle

16.116.700.-TL kadar %02
sonraki 14.651.000.-TL si %01,5
sonraki 29.303.000.-TL si %01
sonraki 43.954.700.-TL si %005

bu hesaba göre bizim şirketin 72.000.000.-TL lik satışından 6.000.-civarında ödememiz çok normal. Hatta hesapladım, 8.951.-TL ye tekabül ediyor.Yanlız ben az önce 10 milyon kar yerine 10 milyon ciro dediysem söylemden kaynaklanan yanlış anlaşılma olabilir. bu durumda affola.

Tamam çok güzel hesaplamışsın ama hesaplama tam bu şekilde yapılmıyor yanlış hatırlamıyorsan bunun bir indirimi var bu şekilde hesaplandığında bizimkide 3076,80 tl çıkıyor fakat %25 indirim yapıldı. Hatta indirim sonrasında tekrar indirim yapıldı. (asgari ücret ne ise o rakamdan hesaplandı.) Ve denetim sözleşmesine aylık 1000 tl. yazılarak el sıkışıldı sanırım sanayi indirimi felan olması lazım üstadlar daha iyi bilirler. Sizin yaptığınız bu hesaplamadaki yüzdeler doğru ama bunların üzerinden çeşitli indirimler olması lazım. Ayrıca ymm'nin kendi insiyatifide indirimde söz konusu.

8.951.-TL - 5.767.-TL = %35 indirimli zaten :))