Bağımlı Mali Müşavir Olarak Şirketin Beyannamesinin Verilme Şekli

Arkadaşlar merhaba,

uzun yıllardır SMMM ofisinde çalıştım.konuyla alakalı tecrübesizliğim yok ama ince detaylı bir sorum var ki bu beni ikileme koydu. Sorum

Bağımlı mali müşavir olarak şirket bünyesine yeni girdim. burda hem muhasebe süreçlerini hemde beyanname onaylama işlemlerini yapıyorum. Şirket tüzel kişiliği altında şifre talep edip aldık (vuk 15 nolu sirküde İşletmede bağımlı mali müşaviri olan şirketler kendi şifreleriyle verebilirler) . beyannamelerini bu şifre üzerinden gönderiyoruz. beyannamenin son kısmında olan düzenleyen kısmında kendi t.c. mi ve ad soyadımı yazıyorum. Fakat bur da ikilemde olduğum konu şirketin bilgilerini mi yazmak doğru yoksa benim mi.

yardımlarınızı bekliyorum.

E beyanname sistemine girdiğinizde kimin ismi gözüküyor sizin mi şirketin mi. Sizin gözüküyorsa dolduran kısmına kendi adınız şirketinse şirketin bilgilerini giriniz.

Evet E beyanname sisteminde şirketin bilgileri yazıyor. yani şirketin kendi şifresi. yanlız bu şifreyi hadlerden dolayı almadı. ben buraya mali müşavir olarak girdiğimden eski smmm ile ilişiği bitirdiler. Artık ben bağımlı olarak hem muhasebesini hemde mali müşavirliğini yapacağımdan dolayı vuk 15 seri nolu sirkisüne göre şifreyi aldık. Bu durumda bağımlı mali müşavirin beyannamelerde isminin geçmesine hiç gerek yokmu yani. ilerde sıkıntı olmazmı

" Vuk 15 Seri nolu sirküler" kontrol ettiniz mi?
Siz bağımlı olduğunuzdan dolayı kendi adınıza beyanname verme yetkiniz yok. İlgili yetki çalıştığınız şirkete aittir. Tam tasdik sözleşmesini düşünürseniz. Normalde YMM'lerin beyanname yetkileri yok ama şirket ile sözleşme imzaladığından dolayı Tam tastik kapsamında şirketler beyanname verebilmektedir.