fonradar

"Bağımsız adli muhasebe uzmanlığı"programı için İSMMMO sına tebrikler.

Sevgili meslektaşlarım.Bundan 4 yıl önce dile getirdiğim,"Vergi avukatlığı" konusu sanırım gerçekleşecek.Her nekadar İSMMMO nun şimdilik bulduğu isim "Bağımsız adli muhasebecilik".

Tabiiki bu isim benim ortaya attığım konuyu kısmen karşılar nitelikte,aslolan "Vergi mahkemelerinde adli temsilcilik"dir ki.Bu ünvan avrupa birliği ülkelerinde yaşayan meslektaşlarımız tarafından kullanılıyor.

Ergeç bizde de olacak.Tabiiki biz sahip çıkarsak.Ben Bursa da Oda başkanıma bu hususu bir türlü kabullendiremedim.Konuya inanmadı.

Ama Sayın Masum Türker ve Yahya Arıkan'a teşekkürler.

Bu tür programların her ilde yapılması bedelsiz olması ya da bedelininde bu kadar yüksek olmaması gerekir.Aksi takdir de haksız rekabet Türmob ve Odalarımız eliyle yapılmış olur ki bu da çok tehlikelidir.

Saygılarımla....

Ynt: "Bağımsız adli muhasebe uzmanlığı"programı için İSMMMO sına tebrikler.

keşke konu Bursa da ranta çevrilmeden yapıla bilse

mesela uludağ üniversitesi ile bir çok konuda iş birliği yapılmakta
üniversitede ikinci öğretim şeklinde bir eğitim programı düzenlenerek
maliyetler alt seviyeye çekilebilir ve kaliteli eğitim, eğitim yerinde
eğitmenler tarafından verilirse adli muhasebecilik daha anlamlı ve kaliteli olur
görüşündeyim.

Bugün odada okudum bu konuyla ilgili katoloğu. Eğt. ücreti 10.000 tl. :S

:)

Kim ranttan bahsediyordu acaba...

Zaten iyi şeyler hiç bir zaman bedava olmaz.

Burası Türkiye..

Saygılar

Sayın nucarlar;Mesleki anlamda çok güzel bir adım.Yapılan iş dediğiniz gibi iyi bir iş.Fakat parası olanla olmayan arasında Haksız rekabet yaratıp yaratmayacağı hususunda görüşleriniz nedir?

Saygılarımla...

Saygılarımla...

evet güzel bir adım,meslekte uzmanlaşma her zaman gereklidir fakat bunu fırsat eşitliği çerçevesinde bütün meslek mensuplarının ulaşabileceği bir düzeyde sunmak en önemlisi bence.ha bunun içinde sizin dediğiniz en mantıklısı herhangi bir devlet üniversitesinde yada bütün üniversitelerde tezsiz yüksek lisans şeklinde bir eğitim programı düzenleyip sunmak en mantıklısı olur,hem dedeman iş merkezinde komple bir katı kiralamanın mantığı ne anlayamadım akademinin özerklik mantığından mı ileri geliyor?özel üniversitelerden ne farkın kalır o zaman 10000 tl yi ver bağımsız adli muhasebeci ol veremezsen olma,10 ay oldu büromu açalı son birkaç aydır bağkuru ödeyemiyorum ha birde 1500 tlx9 ay+1000 tl peşinat vermemi mi bekliyor benden beklemiyor bu bir fırsat diyor,çağdaşlıktan demokratlıktan bahsediyor,paran yoksa hiç bişeysin diyor ben bunu anlıyorum(siyasi polemiğe girmek istemiyorum eğer konu çağdaşlık demokratlıksa elime su bile dökemezler) ve de üzülüyorum.

Tamamen arz ve talep meselesi 10,000 TL ye talep varsa 15.000 de yaparlar 20.000 de talep yoksa mecburen fiyatı aşağı çekerler.
Herkes staja başlangıçtaki külfetlerden yakınıyor ancak İSMMMO ya ne zaman gitsem millet sırada dosya açtırıyor demekki talep var ve talep oldukçada fiyatlar yükselmeye devam ediyor devam ettikçede yakınmalar çoğalıyor ancak birileri devamlı dosya açtırmaya devam ediyor bu şekilde döngü devam ediyor.

Tabi bu yapılan yanlışmı kesinlikle yanlış fırsat eşitliği diye bir şey var ancak bu sadece meslekte değil eğitimin kendi içindede olan birşey üniversite sınavında 1 milyon insandan sıralamaya girersiniz epi topu Bilkentte burslu okursunuz diğer tarafta sivri zekalının biri gelir sınavda 5 soru yapar taban puanı alır parayı bastırır sizinle aynı sıraya oturur parası olana fırsat eşitliği var olmayana hiç bir şey yok :mad: :mad: :mad:

Odanın başındakiler güya sosyal demokratız diyorlar ama 10.000 TL eğitim verip üyelere acımıyorlar.İstanbul Barosuna kayıtlı arkadaşlar var.Baro onlara müşteri de sağlıyor ve müşteri kazandırmayı sağlayan bir eğitim programının bedeli sadece 400 TL.BU YAPILAN BENCE RESMEN SOYGUN. YA O PARAYI VERİP O EĞİTİME KATILANLAR BU İŞDEN FAYDA SAĞLAYAMAZLARSA NE OLACAK?
Ben daha önce "Bilirkşi eğitimine" katıldım.O eğitimin broşüründe "Bu eğetime katılmayanlar odanın bilirkişi listesinde yer almayacak" yazılıydı. Sonrası hüsran.3 senedir bilirkişilik falan almadım.Peh.
Ğstelik herkese neredeyse mali müşavirlik veriliyor.Bir dilenci bile (abartmıyorum) mali müşavir olabilir. O kadar basit bir hal aldı.Her doktor,her avukat mali müşavir olurken,bir mali müşair avukatlık yapamıyor. Üstelik bu tip bir eğitim programı ile bizden 10.000 TL isteniyor.Bu para neredeyse bir özel üniversitenin eğitim masrafı.Galiba bizim oda zenginleri seviyor.Eğer bu eğitim ile bazı kişilere imtiyaz sağlanacak olursa ben şahsen konuyu yargıya götürmekten yanayım.

Birde ismmmo nun sitesine şimdi baktım biz burada bu pahalıdır fiyatlar fahiştir gibi kelamlar ederken adamlar 1. sınıf kayıtlarını doldurmuş ikinci sınıf kayıtlarını açmış :D :D :D

Demekki talep gene arzdan fazla yakında 10.000 TL yede zam gelirse şaşırmayın. Talep olduğu sürece arz fiyatı arttırır oda para kazanmanın değişik bir yolunu daha buldu aslında adamları tebrik etmek lazım.

Eğitimleri ilk etapta belki ücretsiz olarak tanıdıklara veriyorlardır.Bunu bilemeyiz.10.000 TL bu eğitim için çok yüksek.Bu eğitimi alana bu paranın geri döneceği de garanti değil.Daha öncede odamız Bilirkişi Eğitim semineri açmıştı.Boşuna gittiğimi düşünüyorum. Ayrıca diyelimki 10.000 TL verdiniz eğitimi alıp adli muhasebeciyim diye para kazanmaya başladınız.Bu durumda diğer üyeler konuyu yargıya taşır ve rahatlıkla fırsat eşitliğine aykırı diyebilirler.

Eğitimleri ilk etapta belki ücretsiz olarak tanıdıklara veriyorlardır.Bunu bilemeyiz.10.000 TL bu eğitim için çok yüksek.Bu eğitimi alana bu paranın geri döneceği de garanti değil.Daha öncede odamız Bilirkişi Eğitim semineri açmıştı.Boşuna gittiğimi düşünüyorum. Ayrıca diyelimki 10.000 TL verdiniz eğitimi alıp adli muhasebeciyim diye para kazanmaya başladınız.Bu durumda diğer üyeler konuyu yargıya taşır ve rahatlıkla fırsat eşitliğine aykırı diyebilirler.

eğitim ücretinin yüksekliği tartışılmaz ancak bu serftifikanın smmm lere ne getireceği yönünde detaylı açıklma yapmaları daha uygun olurdu. 10,000.-tl karşılığında ne gibi iş getirisinin olacağı gibi. Daha önce bilirkişilik kursuna katılan arkadaşlar verim alamamış olduklarını dile getiriyorlar.

gerçeği söylemek gerekirse arkadaşlar ben de 10.000TL olsa çalıştığım büronun yakınlarında bir büfe tutar ticaret yaparım. 0 Adet müşterim olduğu için mecburen maaşlı çalışıyorum. Mecburen patron dükkana da uğramama izin verir vermek de zorunda.