fonradar

Bağımsız Denetçi Adaylarınının ve Denetçilerin İrtibat Noktası

Önder68

Katkı Sunan Üye
Merhaba arkadaşlar bağımsız denetimle ilgili görüşlerimi mevzuat bilgilerim dahilde şimdiye kadar sizlerle paylaşmaya çalışıyorum Fakat tesbit ettiğim birkaç konu var
1- Bağımsız denetimin ayrı bir başlık altında takip edilmesi
Bağımsız denetim konusu artık smmm mevzuatına sığmıyor ve genel kanı ayrı bir üst başlık altında olması gerektiği Aksi halde smmm mevzuatı sorunları içinde kaanatimce kaybolup gidebilir ilgi azabilir hak ettiği yeri bulamayabilir
2-Denetçi ve denetim şirketleryle iletişim
Eğer bağımsız denetim ayrı bir başlık olursa bağımsız denetim şirketleri ve çalışmak isteyen arkadaşlar tarafından takip edilip, denetçilere şirket şirketlere de denetçi bulunabilir Fakat Sn. Ogün Güneş eleman ve iş konusunun yasaklandığını söyledi Saygı duyuyoruz fakat bildiği üzere sınav muafiyetlerinin bittiği nisan 2010a yaklaşıyoruz Bu sahada hareketlenme olacaktır Bence sağlam bir iletişime ihtiyaç var Özellikle Sn. Admin ve Moderatör Sn.Ogün Güneş'ten (bağımsız denetimle ilgilendiğini bildiğim için) bir formül bekliyorum
3-Denetim mevzuatı
Eğer fiilen çalışan denetçileri de foruma dahil edebilirsek forumda sınav ağırlıklı değil denetimde karşılılaşılan sorunlar ve mevzuat araştırması yapılabilir Hatta mevzuat araştırmasında her ay bir arkadaşımızı görevlendirebiliriz
4-SPK lisanslama sınavına gelince Forumu sınav ağlama duvarı değil Bu sınavı nasıl veririz şekline dönüştürmek gerekiyor bence Gerçi akıllıva tavsiyeler oluyor fakat son zamanlarda kusura bakmayın forum ağlama duvarına dönüştü Sınavın zorluğunu paylaşıyorum Çalışırken sınav vermek zor bunu da biliyorum fakat geleceğe ve önümüze bakmak gerekiyor
5- Eğer bu maddeler fazla kapsamlı ve yorucu sakıncalı geliyorsa bu demektirki bu forumu bir sohbet forumu olarak görüyoruz demektir. Halbuki bu forumun sohbet forumu değil bilgi forumu olduğunu düşünüyordum. Bir de madem mesleki bilgi paylaşımı ve kendimizi bağımsız denetim konusunda geliştirmek istiyoruz Kişsel atışmalardan sıyrılalım ve mevzuata dayalı somut bilgiler sunulalım
Bir de son olarak bayan arkadaşlarımızın üzerine fazla gidildiğini hissetim Bu görüşümde yanılabilirim Fakat geçenlerde bir bayan arkadaşa kişisel mesajından sonra başlık kitlendi Bir bayan arkadaşta forumdan üyeliğini sildirdi Ogün Güneşe bunları ilettim Yani arkadaşlar eğer mesleki bilgi paylaşımı yapacaksak bağımsız denetimde kendimizi seviyeli şekilde geliştireceksek ben varım Yoksa forumda gelişme istenmiyorsa sohbet forumu olarak kullanılacaksa kusura bakmayın ben yokum size işlerinizde başarılar dilerim Zaten buradan hiçbir çıkar ve menfaat beklemiyorum sadece smmlerinde bağımsız denetimde varolmalarını haklarını korumalarını ve çoğalmalarını istiyorum aksi taktirde benim yeterince mesleki faaliyetlerim var onlarla ilgilenirim
Paylaşım her zaman gereklidir Fakat duyarlı ve seviyeli yapıldığında Tüm meslektaşlarıma kolaylıklar dilerim
Saygılarımla İyiçalışmalar

Ynt: Bağımszı denetçi adaylarınının ve denetçilerin buluşma noktası

Eğer bağımsız denetim ayrı bir başlık olursa bağımksız denetim şirketleri ve çalışmak isteyen arkadaşlar tarafından takip edilip, denetçilere şirket şirketlere de denetçi bulunabilir Fakat Sn. Ogün Güneş eleman ve iş konusunun yasaklandığını söyledi Saygı duyuyuruz fakat bildiği üzere sınav muafiyetlerinin bittiği nisan 2010a yaklaşıyoruz Bu sahada hareketlenme olacaktır Bence sağlam bir iletişime ihtiyaç var Özellikle Sn. Admin ve Moderatör Sn.Ogün Güneş'ten (bağımsız denetimle ilgilendiğini bildiğim için) bir formül bekliyorum

Kesinlikle katiliyorum.

Ynt: Bağımszı denetçi adaylarınının ve denetçilerin buluşma noktası

Şimdi benim anlamadığım geçici madde ile SM den SMM ye geçenler TTK taslağına göre denetçi olabilecekmi olamayacak mı?

Ynt: Bağımszı Denetçi Adaylarınının ve Denetçilerin Buluşma Noktası

sn önder68 görüşlerinize katılıyor ve destekliyorum.
özellikle paylaşmamız gereken bir çok bilgi var.işin uygulaması yönündeki deneyimleri de paylaşabilirsek.örneğin ufrs uygulamalarında yaşanan sorunlar.örneğin denetim mizanını hazırlarken yaşadığınız sıkıntılar nelerdi?revizyon işlemlerinde neler yaşıyorsunuz?çalışma kağıtları yeterli oluyor mu dentim çalışmalarınız da?denetimde farkettiğiniz sıkıntıları ve yanlışları müşterinize ilettiğinizde tepkileri ne oluyordu?sizin uyarılarınızı dikkate almayan müşteriler için ne gibi işlemler yapıyordunuz?bu ve bunun gibi birçok konu?hepsi üzerinde tartışmalıyız gerçekten çok eksiğimiz var?bir de şunu çok merak ediyorum 89 öncesi tekdüzen hesap planı öncesi denetim firmaları denetimlerini nasıl yapıyordu?o zamandan bugüne....

benim kafama takılan bir soru da TTK tasarısında bir açıklama bulamadığım bağımsız denetim işi ile defter tutmanın aynı çatı altında yapılıp yapılamayacağı bu konu hakkında pek bi bilgi yok açıklarsanız sevinirim bi de bu sektör ne zaman açılır sizce yani tasrı ne zaman geçer başbakan ın açıkladığı paket süreci hızlandırır mı yavaşlatır mı

ama insan bazen düşünmeden de edemiyor?yanlış zamanda yanlış yerde yanlış durum da mıyız acaba?bu zaman da mali müşavirlik?60lı 70li yıllara kadar mürekkep yalamış adam fazla yoktu o zamanlar kraldı bu işler diyor eskiler.haksız da değiller hani az olan değerli olurmuş.
şimdi ise pastadan pay kapabilmek için yeni ttk ya bağladık umutlarımızı hayallerimizi....
ya da şöyle mi düşünmek lazım iş alanımız mı dar acaba?denetimsiz sahalar aslında o kadar çok ki!
sendikalar dernekler vakıflar siyasi partiler hatta apartman site yönetimleri ve bir anda sayamayacağımız kadar çok alan var belki de kanun metinlerini yazan komisyonların içinde mali müşavirlerin sayısı artarsa daha etkili olunabilir diye düşünüyorum.

Ynt: Bağımsız Denetçi Adaylarınının ve Denetçilerin İrtibat Noktası

Yeni teşvik yasası açıkladı başbakan ve ben bu noktanın TTK yasasına nasıl yansıyacağını merak ediyorum bi de bence bu teşvikleri hayata geçirmek ve de istenilen verimi elde etmek için denetim şart ve tam ortamı oluştu gibi bu konuda turmob un bir girişimi var mı bilen var mı acaba veya soruyu değişik şekilde soralım ekonomiyle ilgili bu kadar karar alınırken ekonominin can damarı olan muhasebeci ve mali muşavirlerin en üst kurumu olan turmob nerede olayın neresinde hangi reformların hayata geçmesine çaılşıyo veya bu ortamda meslek mensubunun hangi sorununa eğiliyor merak ediyorum bilen varsa lütfen cevaplasın çünki turmob dan sorularımıza cevap alamıyoruz belki bilgisi olan kişiler vardır içimizde

Merhaba
hamdilevent ' Alıntı:
sn önder68 görüşlerinize katılıyor ve destekliyorum.
özellikle paylaşmamız gereken bir çok bilgi var.işin uygulaması yönündeki deneyimleri de paylaşabilirsek.örneğin ufrs uygulamalarında yaşanan sorunlar.örneğin denetim mizanını hazırlarken yaşadığınız sıkıntılar nelerdi?revizyon işlemlerinde neler yaşıyorsunuz?çalışma kağıtları yeterli oluyor mu dentim çalışmalarınız da?denetimde farkettiğiniz sıkıntıları ve yanlışları müşterinize ilettiğinizde tepkileri ne oluyordu?sizin uyarılarınızı dikkate almayan müşteriler için ne gibi işlemler yapıyordunuz?bu ve bunun gibi birçok konu?hepsi üzerinde tartışmalıyız gerçekten çok eksiğimiz var?bir de şunu çok merak ediyorum 89 öncesi tekdüzen hesap planı öncesi denetim firmaları denetimlerini nasıl yapıyordu?o zamandan bugüne....
Merhaba Hamdi Levent arkadaş sorularınız teknik ve kapsamlı o yüzden şimdilik yüzeysel cevaplayayım Daha sonra detaylı cevaplandırmaya gayret edeyim UFRS'de çok kabaca kalem adlarını sıralarsak Hasılat, Alacaklar, Stoklar, Borç ve yükümlülüklerde kısmen Ertelenmiş vergi varlıkları(UMS 12, paragraf 24 ve 27) Karşılıklar ve şarta bağlı olaylar Türev ürünler,
Maddi ve maddi olmayan duran varlıklar ve şerefiyedeki değer düşüklükleri koularında tamamen dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyorum Çalışma kağıtlarını sürekli güncelleştirmek durumundayız Her gün yeni bir değişiklikle karşılaşıldığından hiç bir zaman yeterli olmayacağı kaanatindeyim Denetimde müşteri firma eğer düzeltilecek bir konu ise uyarılıp düzeltilme yoluna gidilir fakat düzeltilemiyorsa şartlı ve veya olumsuz görüş verilmelidir Tabi olumsuz verildiğinde firma ile bir daha sözlşme yapılamama riski yani müşteri kaybetme riski vardır Fakat tüm samimiyetimle söyleyeyim hiç bir müşteri firmanızın yetkisinin kaldırılma tehlikesine değmez Ne kadar ücret olursa olsun bu yüzden şartlı veya olumsuz görüş hakkı neyse o verilmelidir Aksi halde kısa vadede kazanıyor gibi gözükür fakat uzun vadede kaybederiz Hamdi Levent arkadaşım fazla detaylı cevapladıramadım Bildiğim ölçüde kısaca cevaplandırmaya çalıştım Bu seviyede soru sormanıza da ayrıca sevindim Fakat bu gibi hatta daha teknik konuları da ortaya koyup konuşmalıyız bilgileri paylaşmalıyız diye düşünüyorum ve faydalı olacağına inanıyorum Paylaşım her zaman gereklidir Saygılarımla

cevabınız için çok teşekkür ederim zaten bu paylaşımdaki en büyük sorun bazen yaptığımız işin ancak %5 ini konuşabiliyoruz belki de her yeni konu açıldığında ilgimiz arttıkça bazı şeyler açığa çıktıkça mesleğimiz daha iyi yerlere gelecek diye umut ediyorum

Öncellikle Ifrs e göre bilançonun doğru hazırlanıp hazırlanmadığını teyit etmek gerekli. Ayrıca bir firmaya hem denetim hem danışmanlık yapamazsınız ( sarbanes- oxley act) olumsuz ise olumsuzdur . Müşteri ne düşünceği burda çok önemli değil müşteri defterlerini düzgün tutması gerekiyor . Yani bu hizmet muhasebe hizmeti gib değil.

Özellikle deferred tax konusunda hazırlanmış ek çalışma kağıtlarına ihtiyaç var bence ama yakında ymm odalarının sayfalarında görürsünüz bence bu tip raporları.

Amortisman tabloları için yeni çalışma kağıtları gerekli ( faydalı ömre göre)
Alacaklara ve borçlara reeskont uygulancak bunla ilgili çalışma kağıdı. v.b...

bence bir ıfrs kitabı alıp okursanız ona göre çalışma kağıtlarını sizde hazırlayabilirsiniz

ise baslarken alacagin bagimsiz denetim sirketinin buyuklugune bagli olarak 800-1500 TL arasi degisir diye dusunuyorum .