fonradar

Bağımsız Denetçilerin Yetkilendirilmesine İlişkin Duyuru

Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumundan;

Bağımsız Denetçilerin yetkilendirilmesi ile ilgili eğitim ve sınav koşullarına ilişkin belirlemeler önümüzdeki günlerde kamuoyuna duyurulacaktır.

Ynt: Bağımsız Denetçilerin Yetkilendirilmesine İlişkin Duyuru

Alıntı: "Bugün itibariyle yaklaşık 12 bin kişi istanbul odasından başvurmuş . Diğer odalardan 7600 kişi ,izmir odasından 1150 kişi başvurmuş .15 'ine kadar bu sayı 30 bin kişiyi bulacaktır."

İnşallah güzel bir sınav olur da TURMOB'a başvuranların ciddiyet ve kalitelerini anlarız.

Kaynak neresi acaba?
Duyuruları nereden takip edebiliriz.

Sınav kaçınılmaz gibi gözüküyor.
Türmob?un vereceği eğitimler sınava başvuru için zorunlu bir aşama olabilir.
Panelde Türmob Başkanı Nail Sanlı verilecek eğitimlerin KGMDSK tarafından da referans olarak kabul edilmesi için uğraşacağız demişti.

Nail Sanlı'nın "verilecek eğitimlerin KGMDSK tarafından da referans olarak kabul edilmesi" ifadesi herhalde sınava basamak olarak eğitim değildir. Muhtemelen bu eğitimi alanlara doğrudan lisans verilmesini kastediyor. Eğitime 30 bin başvuru oluşundan ve işin e-eğitime dönme eğilimi bizim şimdiye kadarki karşı çıkışımızın ne kadar haklı olduğunu ortaya koydu.

Eğitim sınavın zorunlu bir basamağı değil doğal bir basamağı olmalıdır. Eğer eğitim gerekli ise yapsınlar en kaliteli sınavı, kaliteli eğitim alanlar belli olsun öyle değil mi? :) Bakalım benim evde oturup kendi başıma çalıştığım mı daha kıymetli tonlarca para ile verilen eğitimler mi görelim.

Haşa eğitime karşı değiliz ancak eğitim adı altında lisans peşkeşine karşıyız. Ayak bastı TURMOB coştu paralarına karşıyız. Ben geldim 4 gün eğitiminizde uyudum lisans lütfen diyenlere dağıtalım lisansları zihniyetine karşıyız.

Saygılarımla,

Yemişim birliğide vereceği eğitimide. epi topu 8-10 günde kime neyi öğretecekler devlet adam gibi bir sınav yapsında gerisi teferruat birliğe ve odalara kalsa 8-10 gün eğitim alan herkese belge verilecek şu işe adam gibi birileri el koysun ve sonuçta başarı oranı düşük olan zor bir sınav olsunda bari şu işten birileri ekmek yesin bari bu işin cılkı çıkmasın.

Benim anlamadığım birşey var.

Bu denetim lisansını Kamu gözetimi kurulu vermeyecek mi?
Ve bu, kurulla ilgili çıkan KHK da açıkça belli değilmi?

Şimdi Türmob bu denetim işinin neresinde? Hangi kanunda veya mevzuatta türmobun eğitim verebileceği ve bu eğitimlerin Kamu Gözetimi kurulunca kabul edileceği yazıyor.

Hatta ek olarak şunuda ekliyorum
Bugün sünnet yarın deniz mantalitesiyle hiçde sayısı azımsanmayacak kadar olan ilkokul mezunu bir kesime SMMM belgesi dağıtan bir kurumu devlet nasıl ciddiye alsın. Benim bu işten tek korkum bu işin kaymağını gene YMM lere yedirmeleri olacaktır ki YMM ler sınavdan muaf tutulur ve bu iş YMM tekeline geçerse elimizde tuttuğumuz bir kaç sağlam şirkette YMM lerin taşeron bürolarına gidecektir o yüzde sınav şart ama herkese şart.
Birlik zaten kendi kendine gelin güvey olmuş durumda bizim oda başkanı tutturmuş efendim eğitim yapıcaz bir sınav yapıcaz ve eğitime gelip sınavı geçenede belge vericez yani Türkçesi bildiğiniz ikinci Özel SMMM vakası yaratacağız diyorlar inşallah adam gibi bir sınav yapıp herkesi sınava tabi tutarlarsa bu işten ekmek yenir yok birliğin dediği olursa dahada alçalamaz dediğimiz meslek daha nasıl alçalır hep beraber görürüz.

Maviefe arkadaşımıza sonuna kadar katılıyorum.
Sınavı bilgiyi ölçecek derecede zor yaparsın, geçenler bu işi yapar diğerleri çalışmaya devam eder.
Çok başvuru olması bir şeyi değiştirmez. SPK sınavı gibi zor olmalı ve bu işi bilgili, donanımlı ve gerçekten isteyen kişiler yapmalı.

Kamu gözetim kurumu (ymm'leri de sınava tabi tuttuğu )bir sınav yaparsa bu işe çok ciddi bakıldığını anlamış oluruz.
türmob başkanı forumu takip ediyormuş.Bende kulağım neden çınlıyor,diyorum.
Başkan,Uzaktan eğitimle bu iş olmaz .Son yıllar hariç %95 başarı oranıyla smmm ruhsatı dağıttınız. Sm 'leri smmm yaptınız. Aslında hepimizi sm yaptınız.
Mali Müşavirliği sıradan bir meslek olarak görülmesinin önüne geçemediniz. Lav edilen kurumların başkanları hiçbirşey yapmadınız. Kurumun üyesi bir prof 'da açıkça itiraf etti .Geldik gittik huzur hakkı aldık. Hiçbirşey yapmadık ,dedi.
Planlama yaptınız (!) eğitimler ücretsiz dediniz. Şimdide eğitim hizmeti pahalıdır. Dışardan alsanız kaç para nolacak biraz para verin , diyorsunuz. Sorun para değil düşünce yapınız.
Sınav şartı gelirse( önşart olarak türmob eğitimlerine katılın denmezse) türmob eğitimlerine katılmayı gerekli görmüyorum.

stajyerzade ' Alıntı:
Kamu gözetim kurumu (ymm'leri de sınava tabi tuttuğu )bir sınav yaparsa bu işe çok ciddi bakıldığını anlamış oluruz.
türmob başkanı forumu takip ediyormuş.Bende kulağım neden çınlıyor,diyorum.
Başkan,Uzaktan eğitimle bu iş olmaz .Son yıllar hariç %95 başarı oranıyla smmm ruhsatı dağıttınız. Sm 'leri smmm yaptınız. Aslında hepimizi sm yaptınız.
Mali Müşavirliği sıradan bir meslek olarak görülmesinin önüne geçemediniz. Lav edilen kurumların başkanları hiçbirşey yapmadınız. Kurumun üyesi bir prof 'da açıkça itiraf etti .Geldik gittik huzur hakkı aldık. Hiçbirşey yapmadık ,dedi.
Planlama yaptınız (!) eğitimler ücretsiz dediniz. Şimdide eğitim hizmeti pahalıdır. Dışardan alsanız kaç para nolacak biraz para verin , diyorsunuz. Sorun para değil düşünce yapınız.
Sınav şartı gelirse( önşart olarak türmob eğitimlerine katılın denmezse) türmob eğitimlerine katılmayı gerekli görmüyorum.

Stajyerzade arkadaşa tamamen katılıyorum. Mahsum Türker Hocanın bir seminerde YMM'lere herkes belgelerini nasıl bir sınavla aldı biz biliyoruz dedi. Bir gece de herkesi SM YAPTILAR O YETMEDİ 950 KİŞİYİ 20 DAKİKA DA ymm yaptılar. Umudum KAMU gözetim kurulunun buna son verip Ymm ve SMMM leri birlikte sınava tabi, tutması. Çünkü ymm denetimi farklı bağımsız denetim farklı. Daha düne kadar hiç bir ymm SPK'dan yetki almamışsa burda denetim yapmaması. Stajyerde arkadaşım gibi Kamu gözetim kurulunun yapacağı sınavda Turmob eğtiminin bir anlamı yoksa burdaki eğitim yalamasıyla zaman kaybetmeye kimsenin zamanı yok diye düşünüyorum. Herkese slm.lar

Bilgi kirliliğine bir de bilgisizlik kirliliğini ekler isek yanlış yapmış olmayacağız kanaatindeyim.
3568-5786-6102 maddeli kanunlar ve 660 sayılı khk'nin seyir defterine bakıldığında cerçeveleri tahmin edebiliriz.
Kapalı ekonomilerin açık ekonomilere dönmesi ve arkasından da şeffaf ekonomilere dönmesi ile paylaşılan pastanın büyütülmesi hedeflenmektedir.Böyle bir fikrin alt türevlerini ve yansımalarını anlatmaya server'lar yetmez. (eskiden kitaplar derdik. Nostalji işte :) )
Uluslararası muhasebe standartları kurumu marifeti ile (kısa adı IASB) tüm ülkelerin finansal bilgilerine ulaşabilmek ve hertürlü analizleri yapabilmek bu bilgiler ışığında finansman gelirleri sağlayabilme üst hedefi oluşturulmuştur.
Konuya bu açıdan bakıldığında yapılmak istenenin ulusal çıkarlardan öte uluslararası çıkarlar ile örtüştüğünü daha iyi anlayabiliyoruz.
Sanayi toplumları,sanayi imalatının sıkıntılarından ve sosyal etkilerinden bıktıkları için ikinci ve üçüncü dünya ülkelerine teknik alt yapıları ile sanayilerini ihrac ederek daha kolay ve rahat kazançlar elde etme yoluna girmişlerdir.Son yirmi yılda Çin'in bu ölçüde büyümesi ve batıdaki finansal çöküşlere olağanüstü destek çıkması da bundandır.
Yıllarca ülkemizde üreten değil alıp satan kazanıyor felsefesinin ne kadar doğru olduğu ve bu fikrin artık yeni dünya görüşü olduğu ortadadır.
İşte önümüzdeki 2016 yılına kadar bu sistem kurulduğunda ,masanızındaki bilgisayardan Uganda'daki bir maden şirketinin hisselerini alıp,satabilecek,Avustralyadaki bir yün şirketinin belkide en büyük ortaklarından biri olabileceksiniz. İkinci ve üçüncü dünya ülkeleri ise sanayileşecek ve sanayileşmenin verdiği sıkıntı ve buhranlar ile uğraşacaklardır.Neticede bir taraftan çalışan toplumlar yaratılır iken içleri boşaltılacak yeni ekonomiler de oluşturulacaktır.
Bunları yazma sebebim ise meseleye bu açıdan da bakılarak yeni oluşumun ne kadar önemli olduğunu anlatabilmektir.

Eğitimlere katılıp katılmama konusunda bende sayın stajyerzade ve sayın ibrahim seçkiner arkadaşımız gibi düşünmeye başladım.En azından kamu gözetim muhasebe ve denetim standartları kurumunun yakında açıklayacağı eğitim ve sınavla ilgili duyurusunu bekleyeceğim.Umarım muafiyetsiz herkese sınav ve eğitim şartı getirirler.

Bir taraftan sizlere hak veriyorum, bir taraftan da 2005 den beri bağımsız denetim yaptığımı, 3 senedir SPK Lisansımın olduğunu, SMMM olduğumu,BDDK-SPK-EPDK ya tabi firmaların denetimde (yer alarak sorumluluk altınada girmiş oluyoruz) yer aldığımı hatırlıyorum ve diyorumki yeter artık..gene mi sınav.... Bneden çok daha tecrübelilerde vardır eminim...Şimdi dün SMMM olmuş bugunde sınava giren biri bağımsız denetim yapacak, ben bir şekilde sınavı veremediğim için yapamayacağım... Bu adaletlimi olacak????

ttoraman ' Alıntı:
Bir taraftan sizlere hak veriyorum, bir taraftan da 2005 den beri bağımsız denetim yaptığımı, 3 senedir SPK Lisansımın olduğunu, SMMM olduğumu,BDDK-SPK-EPDK ya tabi firmaların denetimde (yer alarak sorumluluk altınada girmiş oluyoruz) yer aldığımı hatırlıyorum ve diyorumki yeter artık..gene mi sınav.... Bneden çok daha tecrübelilerde vardır eminim...Şimdi dün SMMM olmuş bugunde sınava giren biri bağımsız denetim yapacak, ben bir şekilde sınavı veremediğim için yapamayacağım... Bu adaletlimi olacak????

peki ne yapılabilinir bu durumda

Sevim Canyakmaz ' Alıntı:
ttoraman ' Alıntı:

peki ne yapılabilinir bu durumda

Belli bir süre fiilen BDDK,EPDK,SPK denetimi yapmış kişilere muafiyet verilebilir. Ben SMMM ve Bağımsız Denetim Lisansımı sınavla aldım. Şimdi gene sınava giricem..Gireriz problem değil ama fiilen bu işlerde çalışmış kişilerede senin şimdiye kadar aldığın belgeler geçersiz gel bir daha sınava gir demek biraz yanlış oluyor. Şimdi SMMM müessesini baştan yapılandırsalar ve yeniden sınava gireceksiniz deseler ne kadar adletli olursa bu da ona benzer bir durum. Siz 7-8 senedir SMMM lik yapacaksınız ve sonra bir anda herşey sıfırlanacak... Dün okuldan mezun olanlar ilk seferde sınavı verecek ve önünüze geçecek...

Sınav dandik değil de, gerçekten bilgiyi ölçmeye yönelik yapılırsa ve siz söylediğiniz tecrübelere sahipseniz zaten sınavın size zorluk çıkaracağını sanmıyorum, diğer taraftan sınavsız verilirse ; sizin şimdiye kadar çektiğiniz emekler boşa gidecek ve 20 yıldır sadece işletme defteri tutmuş SMMM ile aynı belgeye sahip olmuş olacaksınız.

Yukarıdaki mesajıma bakarsanız özellikle "fiilen yapmış" kısmını vurguladığımı görebilirsiniz. 20 yıldır sadece işletme defteri tutmuş SMMM muafiyet almamalı tabiki... Ayrıca problem sınavın zorluk çıkarması değil, ben zaten sınavla aldım... Neden bir daha gireyimki sınava????

Kendi açınızdan haklısınız.(Denetim alanında iyi gelir elde edilecek ve elit bir meslektaş gurubu oluşacaksa kendi çıkarımızı düşünmeyip bunu göze almak gerekir). Kamu gözetim kurumu şu an için koşulları ilan etmedi.Belkide sınav yapmayacaktır.Sınav yapmaması denetim alanı için hiç iyi olmayacaktır.

Yeni mezun bir smmm benim önüme geçerseye dayalı bir düşünce hatalıdır.Bu düşüncede olan çoğunlukla ymm'lerdir.

YMM'lerde smmm 'lere yetki vermeyin ,onlar hiçbirşey bilmiyor,demektedirler.Denetim alanın da saydığınız yeterlilikleriniz varsa kim ne lisansı alırsa alsın 'endişeniz' olmaması gerekir.

Denetim alanı yeni mezun bir kişinin lisansı alıp piyasada belirleyici bir unsur olacağı bir alan değildir.Yapılacak düzenlemeler ve ağır cezalarla kimse tecrübe olmadan bu alana girmeye cesaret edemez(Deli değilse tabi) Deneyim olmadıktan sonra tıpkı spk lisansı gibi kamu gözetim kurumu lisansı da atıl kalmaya mahkumdur.

Sınav olmaması ve türmobun düşüncesinin denetim alanına hakim olması kalitesizliği ve düşük gelirleri beraberinde getirecektir.

Eğer kamu gözetim kurumunun koşullarından işi ciddiye aldığını anlarsam spk lisansımı ve smmm ruhsatımı geri iade etmeye hazırım .Sınavına da tekrar girerim.