Bağımsız denetim lisans eğitimi veya sınavı son durumu nedir?

ugur6666

Katkı Sunan Üye
bağımsız denetim lisans eğitimi veya sınavı son durumu nedir? türmob dan habermi bekliyoruz

Ynt: bağımsız denetim lisans eğitimi veya sınavı son durumu nedir?

ugur6666 ' Alıntı:
bağımsız denetim lisans eğitimi veya sınavı son durumu nedir? türmob dan habermi bekliyoruz

turmob yayınladığı tebliği geri çekti. Ondan sonra bu konuda somut bir gelişme olmadı.

Ynt: Bağımsız denetim lisans eğitimi veya sınavı son durumu nedir?

şu an spk da yapmıyor sınavı değilmi ?

Son sınav Kasım 2010 da yapıldı. Ama spk nın bağımsız denetim sınavı devam eder diye düşünüyorum. Bağımsız denetimle ilgili hususlar netleşinceye kadar

sessiz bir bekleyiş ilginç durum.. bu iş kesin Türmob un olacak bence..

sınavlar yapılmıcakmı veya yapılcaksa ne zaman yapmayı planlıyor spk acaba, türmobdan dolayıgeri adım atmış olamzaar herhalde

Türmob başkanının ve bağımsız denetimi düzenlyecek olan profesörlerin katılımıye kocaeli de bir sunum gerçekleşti.Ben bu sunumun tam ortasındayken acil bir işim nedeniyle malesef ayrılmak zorunda kaldım.Ancak daha sonra arkadaşlarıma sorduğumda şöyle bir sonuç çıakrdım.Yaz sonuna kadar bağımsız denetim eğitmini verecek olanlara eğitim verilecek ve eylül gibi eğitimler başlayacak.Bu eğitimler 2-3 ay kadar sürecek ve eğitim sonunda sınavsız sertifika verilecek ve bağımısz denetim ünvanı alınacak.Lisans mezunu bağımsız denetçiler böylelike denetim şirketi kurarak faaliyete başlayabilecekler.Ufrs ile ilgili ise standartlar 2 yada 3 paket olarak sunulacak .Küçükler için ayrı daha basit ve sade,orta ve büyük ölçekliler için ayrı bir paket olacak.Bildiklerim bunlar sadece.....

merihs12 ' Alıntı:
Bu eğitimler 2-3 ay kadar sürecek ve eğitim sonunda sınavsız sertifika verilecek ve bağımısz denetim ünvanı alınacak.Lisans mezunu bağımsız denetçiler böylelike denetim şirketi kurarak faaliyete başlayabilecekler.

Değerli Meslektaşlar
Görüldüğü üzere Turmob sonunda sınavsız eğitim konumuna gelmiş görünüyor Bu da SPK'yı maalesef haklı çıkarıyor SPK yada diğer kamu kurumları veya herhangi bir otorite çıkıp ta Turmob popilizm uğruna kaliteyi düşürdü derlerse 1- kim ne cevap verecek? 2-Sınavsız ve kalite kontrolsuz bir denetimin sakıncaları daha sonra ortaya çıkmayacak mı? Nice sorunlar olmayacak mı?

Saygılarımla

Bahsedilen konu sanırım KOBİ TFRS ler için yapılan hazırlık olabilir.Hatta mali müşavirlere ve eğitimcilere ,eğitimcinin eğitimi ne katılmak istiyorsanız CV nizi yollayın şeklinde mail atıldı oda tarafından.Daha sonra alınan eğitimi camiaya kurslarla aktarmak üzere eğitim düzenlenecekti.
Her zaman eğitim olsun, sınavda olsun sorun değil.Ama SMMM müessesesinin içi boşaltılmış olduğundan maalesef sonradan yapılan katkılar buna çözüm olmuyor.

[
Görüldüğü üzere Turmob sonunda sınavsız eğitim konumuna gelmiş görünüyor Bu da SPK'yı maalesef haklı çıkarıyor SPK yada diğer kamu kurumları veya herhangi bir otorite çıkıp ta Turmob popilizm uğruna kaliteyi düşürdü derlerse 1- kim ne cevap verecek? 2-Sınavsız ve kalite kontrolsuz bir denetimin sakıncaları daha sonra ortaya çıkmayacak mı? Nice sorunlar olmayacak mı?

Sayın arkadaşım Önder Bey
Bende 6.Türkiye Muhasebe formuna katıldım. Konu TTk ve Bağımsız denetim
Ünal hocadan tutun Korkut Hocaya ya kadar hatta Zafer Sayar Hocaya kadar bir çok hoca ordaydı. Yapılan anlatımlarda Eğitimlerin başlayacağı ve bu eğitimlerin üç ayaktan oluşacağı bunların Yeni TTK, Muhasebe standartları ve Bağımsız Dentim olacağını söyledi. Eğitimlerin internet ortamında yapılacağını söyledi. Bu eğitimlere lisans mezunu herkesin katılabileceğini söyledi. Ama zafer hocada sınav mutlaka yapılacak dedi. Nasılmı yapılacak onu tartışıyorlar. Klasik sınavdan bilgisayar ortamında bir sınav hazırlığı yaptıklarını belirttiler.
Düşünün Yeni Türk Ticaret kanunun çıkması bir yılan hikayesi ve hikayenin sonucu ise sınavsız kalitesiz herkese denetçi ünvanı ve bunun sonucunda nasıl bugün işletme bilançolarımız anlamsız gerçek dışıysa ortalıkta binlerce anlamsız gerçek dışı denetim raporları. Bu bana biraz hayal geliyor. Bu ülke TTK nu çıkartarak bence ekonomide bir devrime hazırlık yaptı. Bu emeklerin boşa çıkacağını zannetmiyorum. Yaşarsak göreceğiz çok sıkıntı çekeceğiz ama sonucunda iyi eğitimden geçmiş sınavlarında başarılı olmuş siz denetçilerin sayesinde Şirketler kendilerini Yeni TTK uyum sağlayacaklar. Bu şirketler dünya piyasasında yerlerini alıpcaklar. Eğer ki bizler bağımsız denetimde yeterli eğitimi almazsak ülke dışından binlerce denetçi gelip bu boşluğu doldurup tekrar yıllarca bizleri sömürecekler. Bu gün Türk Ticaret kanununda Bağımsız denetim müessessi gelmiştir. Hep birlikte bu müesseseyi büyütmek bizlerin elinde . Gelecek artık iyi görülüyor. Selamlar

Merhaba İbrahim Seçkiner Arkadaş

Sınavdan bahsediliyor Fakat gerek İstanbul SMMM gerekse YMM odalarından son olarak Turmob'dan gelen açıklamalar böyle değil Eğer sınav olsaydı niye önceki tebliğ geri çekildi ? Sınavı büyük bir çoğunluk meslektaşımız istemiyor Bu yüzden kalite popilzme feda ediliyor
İbrahim arkadaşım ben yaklaşık 16-17 yılından beri hasbelkader çeşitli kademelerde sermaye piyasası bağımsız denetiminin içindeyim Eğer şu aşamada doğru bildiklerimizi söylemesek sorumluluğumuzu yerine getirmemiş oluruz Yoksa her meslektaş bir şekilde faaliyetini sürdürüyor Burada şahıslar önemli değil Şimdi kısacası ben şunu söylemek istiyorum Bağımsız denetim bir uzmanlık alanı ve sınav + kalite kontrol olmazsa beklenen kalite ve gelir sağlanamayacak gibi gözüküyor Şimdiki durumda sadece eğitim olup ta sınav ve kalite kontrol olmazsa dağ fare doğuracak görüşündeyim SM den SMMM ye geçiş SMMM den de denetçi olmaya geçerse o zaman ortada uzmanlık kalmaz SPK Halka açık şirketler için sınavını sürdürür Ancak Ticaret kanununda sınav olmaz Bu da gerçek verimi düşürür
Saygılarımla

Tamamen görüşleriniğz doğrudur. Sınav olmazsa kalite olmaz.Selamlar

Anlamadığım bişey var,

Yıllardır SMMM sınavı var, binlercede mali müşavir arkadaş ,büro sahibi.Ama denetim yapan mali müşavirlik bürosu ben tanımıyorum.Şu ana kadar mali müşavir denetim yapmayacak diye bir kuralda yoktu,aksine sorumlu ortak olmak için şarttı.

Bana göre sorun bağımlı veya bağımsız SMMM meslekdaşların, vizyon sorunudur .Şu ana kadar vizyon bakkal ,büfe ,dükkan,tekstil atölyesi,LTD. ve A.Ş.vs.. olursa zaten herşey tamam defterlerini tutup 1 kişiyle ve bir iki asgari ücretle çalışan stajerle misyon tamamlanıyordu.2 mali müşavir mükellefleri birleştirmeden gider ortağı oluyordu ancak.Zaten adamlar yıllarca çalışıp bu mükellef ve gelir seviyesine kavuşmuş,hayatta düzeni bozmazlar.Klasik ve köklü yapı bu.YMM ler biraz daha mükellef yapısı olarak ileride, ciro büyüklüğü anlamında, mantıksızca bir sınır var.Aslan payı tabi ki yurtdışı tanınmış partner lı büyüklerin.
Durum böyleyken, yıllardır SPK UFRS TMS varken SMMM likte bir değişiklik olmadı.Denetimle ilgili bilgi birikimi deneyim tecrübe yok.Hangi eğitim ve sınavla bağımsız denetim sektörüne girilecek acaba çok merak ediyorum.KOBİ seviyesinde kalır bu çırpınışlar diye tahmin ediyorum.

Merhaba aokten arkadaş
Belki biliyorsunuzdur ben biraz açıklayayım SPK'dan yetkili bağımsız denetim kuruluşlarının büyük bir bölümü ymm ağırlıklı olup smmm bağımsız denetim kuruluşları mevcuttur Hatta tamamı smmmlerden oluşmuş spk denetimi yapan bağımsız denetim kuruluşları vardır Zaten ymmlerle smmler arasında gerek 3568 gerekse spk açısından fark yoktur Hatta bu sahada nisbeten az sayıda olan smmler ymmlere göre benim gördüğüm kadarıyla daha dikkatli davranmaktadırlar Ancak dediğiniz gibi bürolardaki defter tutma ile denetim bir arada olunca bazı sakıncalar ortaya çıkmaktadır Bu yüzden spk tam zamanlılık koşulu getirmekle beraber bu koşulu daha sonra yumuşatan bir karar almıştır Ancak çırpınışlar kobi seviyesinde kalacak tespitinize katılmıyorum Şu anada borsa şirketlerini denetleyen smmm meslektaşlarımız mevcuttur Görüşüme göre bazı standartları yakaladığınızda sonuç almak mümkündür
Saygılarımla

Merhaba,
Bağımsız denetim alanında çalışan SMMM arkadaşların bürocu defter tutan SMMM lik anlayışı ile alakaları yok.Sadece belgeyi şekil şartı yerine gelsin diye alıyorlar,yapılan işleriyle de smmm eğitimlerinin ve sınavların pek ilgisi yok.Bağımsız denetim şirketi ymm veya smmm şirketi olarak kurulması gerekir,denetçi kıdemli vs olmak için bütün gereklilikleri bu .
Tabi bu tespitlerin dayanağı iş hayatında içinde bulunduğumuz iş çevresinden edindiğimiz tecrübelerdir.Şirketimize YMM elemanlarıda geliyor,4 büyüklerden birinin elemanlarıda ,YMM firmasının denetim elemanlarını ve baş denetçilerini de görüyoruz,büyük denetim firmasının baş denetçisini veya partner veya manager larıda.Aralarda farklar çok kulvarlar (denetim ve YMM veya SMMM lik)gerçekten farklı.
Sonuç olarak alınan eğitim ve sonrasında çalışılan sektöre göre kariyeriniz şekilleniyor.Sonradan ymm smmm veya bağımsız denetçi lisansını almak gerçekten fazla bir önemi olmuyor.

Ortada çok net bir durum var. Oda başkanlarının dile getirmediği ve sessiz ve haksız çoğunluğun elini ovuşturarak beklediği bir konu halinde "sınavsız lisans"

Eğer böyle bir uygulama olursa bu forumlarda yaklaşık 3-4 senedir verdiğimiz kalite mücadelesi yara alacaktır.

Ve eğer böyle bir durum olursa daha fazla mücadele vermek yerine zaten bağımlı olarak faaliyet sürdürdüğüm mesleği bırakıp başka bir alanda uzmanlaşmayı düşünüyorum.

Birlik başkanlığına geldiğinde bu forumlarda şak-şak alkışlanan icraat fukarası siyasetçilere teslim edilecekse bu meslek, SM-SMMM geçiş döneminde biz tüm SM'leri SMMM yapmaya kararlıyız açıklaması yapan oda başkanlarına teslime edilecekse bu meslek, sonra internetten sınavla mali müşavir ruhsatı üretim fabrikası haline gelen TURMOB'a teslim edilecekse bu meslek, genç arkadaşlarımıza binbir bariyerle verdikleri ruhsatı cebinde oy taşıyanlara peşkeş çekmeye hazır zihniyete teslim edilecekse bu meslek ve en nihayet "bağımsız denetim bizim kanuni hakkımızdır, ruhsatı bile hak ederek almadık ama aldık bir kere bu durumda bağımsız denetimin D'sinin düz çizgisini çekecek kadar nasipsiz de olsak, denetim bizim hakkımızdır, zaten denetim dediğin nedir ki senede bir imza atacağız parayı götüreceğiz" diyenlere teslim edilecekse bu meslek, hülasa popülizmin vıcık vıcık kalitesizliğine teslim edilecekse bu meslek, ben yokum arkadaş.

Küstüm oynamıyorum.

Gider başka bir alanda uzmanlaşırız.

Sağlık olsun.

Merhabalar,

Ben bu tür meselelerin meslek mensuplarının biraz daha şahıslarını ilgilendirmesi gerektiğini düşünüyorum.
Tamam kabul ediyorum bir çok uygulama mesleğin genel itibariyle görünümünü, kalitesini, meslek mensubuna yaklaşımı etkiliyor.

Ancak ben artık bu tür uygulamaların düzeltilemeyeceğine kesin kanaat getirmiş bulunuyorum. Bir yerde "oy" varsa orada çoğunluğun istediği olur.

Çoğunluk neden sınavlara girmek, bir sürü ağır eğitim almak istesin ki? hele de bizim gibi okumaktan tiksinen bir ülkede bu nasıl olabilir eşyanın tabiyatına aykırı.

İşte tam bu noktada benim yaklaşımım, diğer meslek mensuplarının ne yaptığını hiç umursamadan, çözümü odalardan şurdan buradan beklemeden, kendisi harekete geçip, eğitimlerini tamamlayıp kalitesini sürekli geliştirip hizmet sunmaya başlayan meslek mensubu modelidir.

Piyasada bir çok meslek mensubu var. Hepsinin vermiş olduğu hizmet kalitesinde farklılıklar mevcut olabiliyor. Bilgisi, iletişim kabiliyeti, verdiği hizmetin özellikleri ile öne çıkmış meslek mensupları cidden mevcut. Bütün şikayet ve olumsuzlukları bir kenara bırakmış, haksız rekabeti bir kenara koymuş, devlet avantajlı meslek mensuplarını kenara ayırmış, gayet iyi hizmetler verip hakkını alanlar var.

Hemde bunları bir sihirli değneğe ihtiyacı olmadan yapanlar var.

Bu doğrultuda "kırmızı hapı yutmak" bence acı çekmektir. Bizler burada ne söylersen söyleyelim işleyişi "oy" belirleyecektir. Meslek mensuplarının genel yaklaşımını bir kenara bırakıp, bu uzun ince yolda önde yürümek isteyenler hiç bir olumsuzluğu umursamadan sürekli olarak başarının peşinde ve hedefinde yürürlerse ben örnek meslek mensupları olarak devam edebileceklerini düşünüyorum.

Zaten piyasada farkını ortaya koyanları sizlerde görüyorsunuzdur. Bu yeni süreçtede sistem aynı şekilde işleyecektir diye düşünüyorum.

saygılarımla

bence sınav olmazsa da uzun süreli eğitim olmalı 106 saatlik eğitimden bahsediliyor bence en az 200 saat teori 200 saat uygulamalı ve her yıl da en az 50 saatlik eğitim koşulu getirilirse sınava eşdeğer bir yapı oluşur tabi bu eğitimlerin de denetime tabi olması gerekir ::)

eğitimlerin denetimi de sınavla olur,

yani her halükarda bir sınavdan geçmeden bu belgeyi alan kişinin yeterliliğinin ölçülebileceğini sanmıyorum.

her nekadar birçok meslektaşımız yeterlilikte denetim dersindende sorumluyduk, konuya hakimiz desede

ben de;hukuktan da sorumluyduk derim.Bilmem anlatabildim mi?

bence sınav prosedürüne çok takılmak anlamsız uygulamalı eğitimin içine serpiştirilirse sorun olmaz daha önceden de tartışmalarda konuşulmuştu örneğin avrupa ve amerika'da yoğun eğitim şartı koşuluyor hatta verilen eğitimin karşılığı kredi ve sınavdan şu kadar puan alabilir düzeyde diye belirtiliyor bu tarz kaliteli uygulamalı eğitimle sorun çözülür ama sm'den smmm'ye geçişteki gibi bugün sünnet yarın deniz hesabı olursa hatta sınav da olsa anlamsız tümüyle eğitimin kalitesi önemli hatta kurs sonunda bitirme projesi veya tez hazırlama gibi bir şeyler de olabilir işin içine akademik boyut eklemek için ::)