Bağımsız Denetim Merkezi lisans eğitimi ve sınav ilanı, Yeni dönem başlamıştır.!

hanmiroğlu

Katkı Sunan Üye
BAĞIMSIZ DENETİM LİSANS EĞİTİM VE SINAV İLANI
3568 sayılı ?Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanunu? ve ilgili mevzuat uyarınca 01.11.2010 tarih ve 27746 sayılı R.G?de yayımlanan ?TÜRMOB Bağımsız Denetim Merkezi K...urulmasına İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğ? hükümlerine göre kurulan TÜRMOB Bağımsız Denetim Merkezi tarafından ?Bağımsız Denetim Lisans Eğitimi? kapsamında A Grubu dersler için eğitim düzenlenecek ve ardından sınav yapılacaktır.

A. BAĞIMSIZ DENETİM LİSANS EĞİTİMİ

1. ZORUNLU EĞİTİM PROGRAMI
- Bağımsız Denetim Lisans Eğitimi A Grubu dersler için düzenlenecektir.
A Grubu dersler ve eğitim ders saatleri aşağıda gösterilmiştir:
1) Finansal Muhasebe ve Raporlama Standartları 28 saat
2) Denetim Güvence Standartları 16 saat
3) İç Denetim Standartları 8 saat
4) İç Kontrol Sistemi 8 saat

TOPLAM 60 saat

- Sınavlar öncesi TÜRMOB Bağımsız Denetim Merkezi tarafından açılan bu eğitimlere katılmak ?TÜRMOB Bağımsız Denetim Merkezi Kurulmasına İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğ? hükümleri uyarınca zorunludur.

2. ZORUNLU EĞİTİM BAŞVURULARI

- Eğitim başvurularının en geç 14 Ocak 2011 tarihine kadar TÜRMOB Bağımsız Denetim Merkezine yapılması gerekmektedir.
- Eğitime SMMM ya da YMM ruhsatına sahip, 3568 sayılı Kanunun 5/A-a maddesi kapsamında lisans seviyesinde mezun tüm meslek mensupları katılabilir.
- Eğitimi tamamlayan meslek mensupları A Grubu sınavlara girme hakkı kazanacaklardır.

3. EĞİTİME BAŞVURU İÇİN İSTENEN BELGELER

1) Başvuru dilekçesi,
2) Adayın aktif olarak kullandığı e-mail adresi,
3) Nüfus cüzdanı örneği ve T.C kimlik numarası,
4) 3 adet (4.5 x 6) boyutunda renkli fotoğraf,
5) İkametgah belgesi (son 6 ay içinde alınmış),
6) Cumhuriyet savcılığından resmi kuruma verilmek üzere alınacak adli sicil belgesi, (son 6 ay içinde alınmış) adli sicil kaydı olanlardan mahkeme kararı fotokopisi,
7) SMMM veya YMM ruhsat fotokopisi belgesi (bağlı bulunduğu oda tarafından onaylı),
8) 3568 sayılı Kanunun 5/A-a maddesi kapsamında lisans seviyesinde diploma örneği (onaylı).

B. BAĞIMSIZ DENETİM LİSANS SINAVLARI

1. SINAVA BAŞVURU ŞARTLARI:
,
Meslek mensupları aşağıdaki şartları taşımaları halinde sınava başvuruda bulunabilirler:
a) SMMM ya da YMM ruhsatına sahip olmak,
b) 3568 sayılı Kanunun 5/A-a maddesi kapsamında lisans seviyesinde mezun olmak,
c) A Grubu dersler zorunlu eğitimini tamamlamış olmak.

2. SINAV KONULARI:
Bu dönem sınavlar A Grubu derslerden gerçekleştirilecektir.

3. SINAVLAR:

- Sınavlar klasik usulde yazılı olarak yapılacaktır.
- Sınavda başarılı olabilmek için A Grubu sınavların her bir sınav konusundan (dersten) 100 üzerinden en az 50 puan almak ve A Grubu dersler için sınav ortalamasının en az 65 puan olması gerekmektedir.
- A Grubu derslerin sınavı Mart-Nisan 2011 aylarında Ankara, İstanbul ve İzmir?de yapılacaktır. Sınav programı eğitimi tamamlayanlara bildirilecektir.

4. DİĞER BİLGİLER

- Gerçeğe aykırı beyanda bulundukları anlaşılanların sınavı kazanmış dahi olsalar, bağımsız denetim lisans belgeleri iptal edilecektir.
- Belgeleri eksik olanların başvuruları dikkate alınmayacaktır.
- Sınav yeri ve programı e-mail yoluyla ve ayrıca TÜRMOB Bağımsız Denetim Merkezinin www.tbdm.org.tr adresi ile TÜRMOB?un www.turmob.org.tr adresi aracılığı ile duyurulacaktır.
- Sınav sırasında fotoğraflı nüfus cüzdanını veya sürücü belgesini ya da SMMM/YMM kimlik kartlarını gösteremeyenler sınava alınmayacaktır.
- Sınav listelerinde yer almayanlar sınava alınmayacaktır.
- Başvuru belgeleri geri verilmeyecektir.

Adres: TÜRMOB Bağımsız Denetim Merkezi
Gençlik Cad. No: 107 Anıttepe /ANKARA
Tel : (312) 232 50 60
Faks : (312) 232 50 73
Web : www.tbdm.org.tr

: www.turmob.org.tr
Kamuya ve ilgililere önemle duyurulur

Ynt: Bağımsız denetim Merkezi lisans eğitimi ve sınav ilanı,Yeni dönem başlamıştır.

keşke 3568 çıktığında yani 89'da bu uygulama başlamış olsa idi birçok şey olgunlaşacaktı ama yine buna da şükür şunu untmayalım arkadaşlar şu anki mevzuaatta mali denetim yapmaya kanunla yetkili kılınmış tek meslek grubuyuz bunun değerini bilmek ona göre hareket etmek gerek ve geç de olsa bu adımı atma cesaretini de gösteren yönetimi kutlamak ve destek olmak gerek hayırlısı olsun 8)

Ynt: Bağımsız denetim Merkezi lisans eğitimi ve sınav ilanı,Yeni dönem başlamıştır.

tabii yeni ttk meclis gündemine daha gelmedi ama oradaki denetçi tanımında değişikliğe gidilmeli ymm smmm ünvanının yanında türmob bağımsız denetim lisansı olması gerektiği.. ::)

sayın hanmiroğlu
ilk defa sınava gireceğim.
Sizce spk sınavına mı başvurmalıyım? Yoksa türmob bağımsız denetim sınavına mı? dava konusu olması lisanslama da bize sorun yaratır mı?teşekkürler..

Arkadaşlar,bu zorunlu eğitimler odalarda mı yoksa internet üzerinden mi yapılacak bilgisi olan varmı acaba.

cengiz türk ' Alıntı:
Arkadaşlar,bu zorunlu eğitimler odalarda mı yoksa internet üzerinden mi yapılacak bilgisi olan varmı acaba.

Büyük odalar da eğitimler yüzyüze verilecek .Sınavlar Ankara ,İzmir ve İstanbulda..
83 bin meslek mensubunda potansiyel 60 bini bu sınavlara girebilir.
Bakalım sınavlara talep beklenildiği kadar olacak mı

izmirsmmm ' Alıntı:
sayın hanmiroğlu
ilk defa sınava gireceğim.
Sizce spk sınavına mı başvurmalıyım? Yoksa türmob bağımsız denetim sınavına mı? dava konusu olması lisanslama da bize sorun yaratır mı?teşekkürler..

Siz karar verin. Spk ya bağlı şirketleri de denetlemek de istiyorsanız ,spk lisansı da almanız gerekir.
kolay gelsin. Dava danıştay 8. dairede sonuç belli değil.

Merhaba arkadaşlar;

Bağımsız denetim sınav ilanının yazdığı sitenin linkini verebilir misiniz... TURMOB un sitesinde göremedim.

duyurunun kaynağına nasıl ulaşabiliriz.tbdm şitesine ulaşılamıyor.

Türmob' un istediği evraklar bile gözümü korkuttu, smmm belgesini ne yapacakki anlamadım, bilmiyorlarmı kimin smmm olup olmadığını.Ücret belirtmemişler, ne kadar para istiyorlar şimdi bu eğitimler için...

Ynt: Bağımsız Denetim Merkezi lisans eğitimi ve sınav ilanı, Yeni dönem başlamıştır.!

istenen evraklar,

1-Başvuru Dilekçesi www.tbdm.org.tr
2-E-Mail adresi
3 -Nüfus cüzdanı Örneği T.C Kimlik no Bulunan
4- 3 Adet 4,5*6 Foto
5-İkametgah Belgesi Son 6 Ay
6-Adli Sicil Belgesi Son 6 Ay
7-Smmm Ruhsat Fotokopisi Bağlı bulunduğun Odadan Onaylı
Not:Aidat Borcu olanlara Onaylı örneği vermem diyen oda çıkar mı:D
8-Lisans Seviyesinde Diploma Örneği Onaylı

Eğitim ve Sınavlar Ücretsizdir.
125 tl spk sınavı olduğuna göre Türmob sınavı ücretli yapsaydı çoğu kişi türmob sınavına başvurmazdı.

Ynt: Bağımsız Denetim Merkezi lisans eğitimi ve sınav ilanı, Yeni dönem başlamıştır.!

Eğitim ve Sınavların ücretsiz olması beni şaşırttı inanın.Belge vermesi aşamasında bombayı patlatabilirler. :)

ZİNDAN ' Alıntı:
Eğitim ve Sınavların ücretsiz olması beni şaşırttı inanın.Belge vermesi aşamasında bombayı patlatabilirler. :)

Şu an için ücretsiz
Türmob bu yapar mı, Yapar..
Talebe de bağlı. Spk lisansına karşı Türmob lisansının meslek mensupları tarafından kabul görüp görmeyeceği de önemli bir konu.

hanmiroğlu arkadaş bu ilan turmob danmı alıntı yoksa tbdm sirtesinden mi ?Kaynağı nedir?tbdm sitesine hiç giriş yapan var mı?
hanmiroğlu ' Alıntı:
ZİNDAN ' Alıntı:

Şu an için ücretsiz
Türmob bu yapar mı, Yapar..
Talebe de bağlı. Spk lisansına karşı Türmob lisansının meslek mensupları tarafından kabul görüp görmeyeceği de önemli bir konu.

büyük odalar derken acaba ankara,istanbul ,izmir mi
anadoluda mali müşavirlik yapan kişi bu eğitime gidemeyecekmi eğitime gidecez diye işimizi gücümüzü bırakıp gurbete mi gidecez bu eğitimleri herkez bağlı olduğu odada yapsalar olmuyormu nasıl bir iştir bu yahu anlamadım gitti

hıghpower ' Alıntı:
sayın hanmiroğlu,
Bu ilanı tbdmden mi aldınız? Ya da nerde bu ilanın aslı?Site açılmıyor. Sınav ilan ediyorlar sitesi yok .Ne biçim iş yapıyorlar.Bu türmoba da onun yapacağı sınava da güvenilmez.

Adres: TÜRMOB Bağımsız Denetim Merkezi
Gençlik Cad. No: 107 Anıttepe /ANKARA
Tel : (312) 232 50 60
Faks : (312) 232 50 73
Web : www.tbdm.org.tr
ilgili telefonlardan bilgi alabilirsiniz.Şu an için site kullanım da değil.

zeyneb ' Alıntı:
büyük odalar derken acaba ankara,istanbul ,izmir mi
anadoluda mali müşavirlik yapan kişi bu eğitime gidemeyecekmi eğitime gidecez diye işimizi gücümüzü bırakıp gurbete mi gidecez bu eğitimleri herkez bağlı olduğu odada yapsalar olmuyormu nasıl bir iştir bu yahu anlamadım gitti

Evet.
Şu an için belirsizlikler var.Hem ymm ler Hem de spk yönergeyi dava etti.Küçük odalarda eğitim verilmeyecek.
Haklısınız, Belki talebe bağlı olarak zamanla olabilir.Online uzaktan eğitim şekline de dönebilir.

.

dosya 5,000 lisans 10,000 TL tutaları herhngi bir yere yer alıyormu, bu rakamlar gerçeklikten çok uzak. zira yeni TTK yürürlüğe girdiğinde bu ücretleri karşılayıp denetim lisansı almış denetim yapacak meslek mensubu bulunamaz durum gelecek.

14/01/2010 tarihine kadar yapılacak bşvuru ve şartlar metnindeücret ve/veya harç tan bahsedilmemektedir.

aksi belge veya bilgisi olanlar ltf. paylaşsın.

Saygılarımla;