Bağımsız Denetim Şirketi Kurulması

30 yıllık tecrübeden sonra smmm iken bağımsız denetçi sertifikamı aldım.bölgemde denetim faaliyeti yapmak istiyorum.
şirket kurarken karşılaşacağım sorunlar nelerdir acaba? ünvan sorunu baş denetçi gibi yaşayacakmıyım.şirketi sorunsuz kurabilecekmiyim.uzmanından cevap beklerim

Hayırlı olsun. Denetçi belgenizin kapsama alanının tüm dünya olduğunu burada ifade etmek isterim. Bu arada 30 yıllık bir muhasebeci mantığını reddetmeniz gerekir diyeceğim ama "kelin ilacı olsa önce kendi başına çalar" misali aynı kabusu bende yaşıyorum ne yazık ki. Son TDS taslakları yayınlanıyor.Özellikle 315 nolu taslağı arkasından da kks1 taslağını incelemenizi öneririm.

Şirket kuruluşu için notere ana sözleşmeyi onaylatıyorsunuz, bakanlıktan izin alıyorsunuz ve sonra genel kurul ve tescil, en sona KGK'ya yetkilendirme için başvuru ve denetime hazırsınız. Burada en zorlayıcı konu KGK'ya başvuru sırasında yönetmelikte belirtilen ve yetkilendirme başvurusunda istenen kalite politikaları ve denetim rehberi hazırlanması. Biz şirketi kurarken emekli bir hocamızdan destek aldık, bize çok zaman kazandırdı. Yönetmeliğe göre unvan sorunu yok sorumlu denetçi sıfatıyla imza atabiliyorsunuz, yönetim kurulunda iseniz başdenetçi konumunda olursunuz.