zirve

Bağımsız Denetim Standarları Tebliğ Taslağı Hakkında görüşleriniz...

muhasebe-ci

Katkı Sunan Üye
Üyelik
5 Şub 2007
Mesajlar
285
Konum
Ankara
Yayımlandığı tarihten sonra denetçi olarak denetim yapacaklara temel düzey lisansı gibi bir şart getirmiş. Hayırlı olsun. Bide buna mı uğraşacaz?????
 
Üyelik
29 Ara 2012
Mesajlar
33
Konum
izmir
Yayımlandığı tarihten sonra denetçi olarak denetim yapacaklara temel düzey lisansı gibi bir şart getirmiş. Hayırlı olsun. Bide buna mı uğraşacaz?????

Bir ülkede hak,hukuk yoksa çok fazla söze gerek yok .SPK denen kurum kendi verdiği denetim Lisansını tanımıyor diyor ki; ben sana denetim yapma
hakkı verdim ama olmadı bu kusura bakma, ben seni bir de temel düzey denen sınava sokayım. Ya kardeşim bağımsız denetim lisansı almış adama sen nasıl git temel düzey al gel dersin böyle bir sacmalık nasıl olur anlamak mümkün değil, bu tebliği hazırlayan arkadaşları tebrik ediyorum bu kadar emek vermiş zaman para harcamış insanlar şimdi tekrar sınava girecek.yazıklar olsun
 
Üyelik
25 Tem 2012
Mesajlar
175
Konum
Ankara
Net olarak bu görüş belirtilmiyor.

Kanımca 15 yıllıklara muafiyet sağlandığı için esas olarak bunlara temel düzey sınavını şart koşacaklar. Bence yapmaları çok yerinden. Ancak hali hazırda daha önce Bağımsız Denetim Lisansını almış ve 3 yıl çalışma zorunluluğunu yerine getirmiş olup ayrıca Kamu Gözetim kurumundan yetkilendirilmiş olanlara denetçi olacak diye düşünüyorum. 3 yıl çalışma şartını sağlamayanlarda bu şartı gerçekleştirildiği tarihten itibaren bu hakkı elde edeceklerdir.

Anayasamızda kanunların geriye yürüyememezlik ilkesi gereği kazanılmış haklarımız elimizden alınamayacağı açıktır. Bağımsız denetim Lisansı gibi zor kazanılmış bir hakkı tarihi tekrar yaşayıp almanın da bir mantığı olamaz.
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
221
Konum
Ankara
Türmobun ve Tüm meslek odalarının ortak olarak Bağımsız denetim yönetmeliğine karşı açmış oldukları davayı gözardı etmeyelim. Cumhurbaşkanına kadar iletilmiş bir durum. Sabır ve kararlılıkla Meslek örgütümüzün arkasında duralım. Bireysel olarak verilecek bir mücadeleye imkan yok.
 
Üyelik
15 Haz 2011
Mesajlar
35
Konum
istanbul
Sayın Altınyaka,

Tam olarak bu yorumu hangi maddeden çıkardınız?

Geçici Madde 7'ye göre SPK'ya tabi olacak şirketlerde denetim yapacak kişilerden 31.12.2012 Tarihi itibari ile SPK lisansı olanlar ve almaya hak kazananlardan Kamu Gözetim Kurumu tarafından yetkilendirme şartı istenmeyeceğini anlıyorum.


Geçici Madde 8'e göre 11.04 2013 tarihi itibari ile SPK'dan denetim yetkisi almış şirketlerde çalışanlar veya daha önce 2 yıl çalışmış kişilerde * Temel Düzey Lisansı ve Yılda bir defa bağımsız denetimde fiilen yer almış olması şartı aranmayacağını anlıyorum.

Lütfen yanlış anladığım yerler var ise düzeltin beni.

* SPK Lisansı olup Denetim Şirketlerinde çalışmayanlardan halen Temel Düzey Lisansı şartı aranacağı yorumunu çıkardım ben kendimce, bu konuda sizinde görüşlerinizi rica ediyorum.

Saygılar.


MADDE 3 – Aynı Tebliğin İkinci Kısmının 4’üncü maddesi aşağıdaki gibi
değiştirilmiştir.
“(1) Yönetici ve bağımsız denetçilerin;
a) Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu tarafından
“sermaye piyasasında bağımsız denetim yapmak üzere bağımsız denetçi” olarak
yetkilendirilmiş olması,
b) Sermaye piyasasında bağımsız denetime yetkili bir kuruluşta çalışabilmeleri
için Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu tarafından
yetkilendirildikleri tarihi takiben, her yıl en az bir olmak üzere iki yılda en az iki
bağımsız denetim çalışmasında fiilen yer almış olması,
c) Sermaye piyasasında temel düzey lisansına sahip olması,

MADDE 9 - Aynı Tebliğe aşağıdaki Geçici 7 madde eklenmiştir.
“(1) 31.12.2013 tarihine kadar Sermaye Piyasasında Bağımsız Denetim
Lisansına sahip olan yönetici ve bağımsız denetçiler, aynı Tebliğin İkinci Kısmının
4’üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde yer alan şartı sağlamış sayılırlar.”


MADDE 10 - Aynı Tebliğe aşağıdaki Geçici 8 madde eklenmiştir.
“(1) 11.04.2013 tarihi itibariyle sermaye piyasasında bağımsız denetimle
yetkilendirilmiş olan kuruluşlarda çalışan veya daha önce 2 yıl süreyle çalışıp ayrılmış
olan denetçiler için İkinci Kısmın 4’üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) ve (c)
bendleri uygulanmaz.”
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
221
Konum
Ankara
Biz önce eğitim sonra iş demekle yanlış yapmışız. Lisansı aldık. ancak bu seferde, Biz SMMM lere "serbest büro faaliyeti yürütemezler" engeli getiriliyor. Bağımsız denetim faaliyeti staj amaçlı başvurularımızı bile, denetim firmaları kabul etmiyor.
 
Üyelik
15 Şub 2011
Mesajlar
202
Konum
BURSA
-Temel düzey lisansına sahip olmak gerekecekmiş.

Maddedeki saçmalığa bakın.

a) Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu tarafından
“sermaye piyasasında bağımsız denetim yapmak üzere bağımsız denetçi” olarak
yetkilendirilmiş olması,

Et kokarsa tuzlanır da tuz kokarsa ????
a maddesine ihtiyacın yok ki SPK, neden bu maddeyi koyuyorsun?????

KGK'da aynısını diyecek.

Bu maddeyi koyuyor isen neyin yeniden lisansını dağıtacaksın?
a maddesinin anlaşılamayan bir yanı filan mı var?
sermaye piyasasında bağımsız denetim yapacakları yetkilendiren KGK ise sorun bitmiştir. SPK ise a maddesini yazmazsın olur biter.

Bağımsız denetimden nemalanan şirketlerin çok yoğun baskılarının sonuçlarını görüyoruz. Piyasaya yeni aktörlerin girmelerini engellemeye çalışıyorlar.Yok yeniden sınav,yok 2 yıllık bağımsız denetim şirketinde çalışma.
Hangi şirket iki yıllığına bağımsız denetci'yi alıyormuş? ben en az 40 şirketi aradım bir tanesi kabul etmiyor.Kim kabul eder ki? Mantığı yok ki.
 
Üyelik
5 Eyl 2012
Mesajlar
52
Konum
9804009
-Temel düzey lisansına sahip olmak gerekecekmiş.

Maddedeki saçmalığa bakın.

a) Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu tarafından
“sermaye piyasasında bağımsız denetim yapmak üzere bağımsız denetçi” olarak
yetkilendirilmiş olması,

Et kokarsa tuzlanır da tuz kokarsa ????
a maddesine ihtiyacın yok ki SPK, neden bu maddeyi koyuyorsun?????

KGK'da aynısını diyecek.

Bu maddeyi koyuyor isen neyin yeniden lisansını dağıtacaksın?
a maddesinin anlaşılamayan bir yanı filan mı var?
sermaye piyasasında bağımsız denetim yapacakları yetkilendiren KGK ise sorun bitmiştir. SPK ise a maddesini yazmazsın olur biter.

Bağımsız denetimden nemalanan şirketlerin çok yoğun baskılarının sonuçlarını görüyoruz. Piyasaya yeni aktörlerin girmelerini engellemeye çalışıyorlar.Yok yeniden sınav,yok 2 yıllık bağımsız denetim şirketinde çalışma.
Hangi şirket iki yıllığına bağımsız denetci'yi alıyormuş? ben en az 40 şirketi aradım bir tanesi kabul etmiyor.Kim kabul eder ki? Mantığı yok ki.



Sayın gökhanu spk denetim şirketlerini boşuna aramışsınız anlaşılan.kgk dan yetkilendirildikten sonra kendi başınıza bağımsız denetim yapabilirsiniz.kendi müşterilerinize veya başka firmalara bu denetim de yeterli oluyor bildiğim kadarıyla.bağımsız denetimde yer almış diyor spk firmaların da bağımsız denetim yapmış demiyor taslak
 
Üyelik
15 Şub 2011
Mesajlar
202
Konum
BURSA
Sayın gökhanu spk denetim şirketlerini boşuna aramışsınız anlaşılan.kgk dan yetkilendirildikten sonra kendi başınıza bağımsız denetim yapabilirsiniz.kendi müşterilerinize veya başka firmalara bu denetim de yeterli oluyor bildiğim kadarıyla.bağımsız denetimde yer almış diyor spk firmaların da bağımsız denetim yapmış demiyor taslak


Bu maddedeki kurul, SPK ne yazık ki ;

ç) Sorumlu ortak baş denetçilerin, en az iki yıl Kurulun listesinde yer alan
bağımsız denetim kuruluşlarında sermaye piyasası kurumları ve halka açık anonim ortaklıkların bağımsız denetiminde fiilen denetçi, kıdemli denetçi veya baş denetçi unvanı ile faaliyet göstermeleri,


Neticede bu bir taslak olup,itirazların yoğunluğuna göre yeniden şekillenmesi muhtemeldir.


 

Benzer konular

Üst