Bağımsız Denetim Yönetmeliği Taslağı" Hakkında, "Durum ve Talepler''

halilaklan

Katkı Sunan Üye
Değerli meslektaşım,

Bilindiği gibi Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu, hazırlamış olduğu "Bağımsız Denetim Yönetmeliği Taslağı"nı görüşe açmıştır.
Açıklanan taslak yönetmelik incelendiğinde taleplerimizin başında gelen;
"3568 sayılı yasaya göre ruhsat almış meslek mensupları arasında ayrımcılık yapılmamalıdır,
- Sınav yapılmamalıdır,
- Yapılan en son değişiklikler dikkate alınarak TÜRMOB tarafından hazırlanan ve titizlikle yürütülen "Bağımsız Denetim Eğitimleri" yeterli görülmelidir.
şeklindeki, savunduğumuz temel konuların hiç birinin dikkate alınmadığı gibi, yönetmelik taslağında mesleğin tek yasal çatı örgütü olan TÜRMOB tamamen yok sayılmıştır.

Yasal hakları olduğu halde geçiş hükümleri içinde, son derece donanımlı yetişen genç meslek mensuplarına yer verilmemiştir.Ayrıca, yönetmelik taslağı henüz kamuoyu ile paylaşılmadan, başta TÜRMOB, üniversiteler, ilgili diğer kurum ve kişilerin görüşleri alınmadan, Sakarya üniversitesi ile eğitim protokolü yapılmasını ve meslek mensuplarının bu üniversiteye yönlendirilmesini de etik bulmuyoruz.

TÜRMOB başkanlar kurulunun yaptığı 24 Temmuz 2012 tarihli toplantıda bu aşamada, denetim konusunda akredite edilmemiş bir üniversite tarafından düzenlenen eğitim programına başvurmak için, meslek mensuplarımızın aceleci olmamaları konusunda görüş birliğine varılmıştır.

Daha önce olduğu gibi bu aşamada da, talep ve düşüncelerimizi Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu başta olmak üzere ilgili kurumlara ileteceğiz.Bu konuda yapılacak olan düzenlemeler yakından takip edilmekte olup, gelişmelere göre gerekli bilgilendirmeler yapılacaktır.

Bu aşamada başarıyla sürdürdüğümüz bağımsız denetim eğitimleri devam edecektir.

:)
Bu filmi Daha önce izlemiştik.....

Ynt: Bağımsız Denetim Yönetmeliği Taslağı" Hakkında, "Durum ve Talepler''

KGK'nin seneryosu da hiç iyi olmamış, hele filmin sonu çok acıklı.

Arkadaşlar benim durumumda olan var mı? Varsa yada bilgi sahibi arkadaşlardan rica ederim..

Temmuz ayında SMMM Yeterlilik sınavına girdim, muhtemelen tek dersten aralık ayındaki sınava kaldım. Şuan Eylül ayında yapılacak SPK sınavına hazırlanıyorum, 2 dersim kalmıştı. Onlarıda verirsem SPK lisansını almaya hak kazanıyorum. Ruhsatı ise muhtemelen aralık ayındaki sınavdan sonra alacağım...

Bağımsız denetçi olabilmek için benim durumumda olanlara da muafiyet olacak mı?

Merhabalar,
Ben sizin durumunuzda değilim fakat yine kazanılmış hak mantığından hareket edecek olursak eğer spk'dan 2sınavı geçersen spk'yı cebine koymuş olacaksın. aralıkta tüm yeterlilik sınavlarını vermiş olursan martta smmm belgeni alırsan otomatik olarak bağımsız denetçilik ünvanını da kazanmış olursun. benim kişisel yorumum. Sonuçta smmm olmak bağımsız denetçilik sınavlarına girmenin bir ön şartı değil, smmm olmak sadece belgeyi alabilmenin bir şartı.

alpetri ' Alıntı:
Merhabalar,
Ben sizin durumunuzda değilim fakat yine kazanılmış hak mantığından hareket edecek olursak eğer spk'dan 2sınavı geçersen spk'yı cebine koymuş olacaksın. aralıkta tüm yeterlilik sınavlarını vermiş olursan martta smmm belgeni alırsan otomatik olarak bağımsız denetçilik ünvanını da kazanmış olursun. benim kişisel yorumum. Sonuçta smmm olmak bağımsız denetçilik sınavlarına girmenin bir ön şartı değil, smmm olmak sadece belgeyi alabilmenin bir şartı.

Teşekkür ederim... Benim içimden geçende aynı. Umarım öyle olur..

Saygılar, selamlar...

''İsmmo 31 Temmuzda Denetim eğitimlerine devam ediyoruz diyor, ''
Hadi buyrun burdan yakın...... :)

Denetim eğitimi iyidir devam etsinler arkada güzel bir yer bulun derim ben anlayan anladı.. :)

Arkadaşlar,taslak böyle geçecek.KGK geçiş sürecinde SAUSEM in verdiği belgeyi onaylayacak.SAUSEMde zor olmayan bir sınav yapacak.bu geçiş dönemi.2013'e en az 7.000 belgeli ile girilmiş olucak.SAUSEM i aradım, yıl sonuna kadar en az 2 sınav yapacaklarını söylediler.Onlarda belge vermek için ellerindne geleni yapacakalr yani.ilk günde başvuru sayısı 2.000 i geçtiği söyleniyoır. bu arada başvuran ve eğitime katılan belgesini alır.böyle olunca ne ymm ler ne de smmm ler bir şey diyebilecek.

"3568 sayılı yasaya göre ruhsat almış meslek mensupları arasında ayrımcılık yapılmamalıdır,
- Sınav yapılmamalıdır,
- Yapılan en son değişiklikler dikkate alınarak TÜRMOB tarafından hazırlanan ve titizlikle yürütülen "Bağımsız Denetim Eğitimleri" yeterli görülmelidir.

Sayın HALİLAKLAN, yazdıklarınızdan aldığım yukarıdaki cümleleriniz hakkında sorularım var.
"3568 sayılı yasaya göre ruhsat almış meslek mensupları arasında ayrımcılık yapılmamalıdır,"
7 dersten ve yazılı şeklinde yapılmakta olan SMMM sınavları yapılmakta iken, fakülte mezuniyeti şartı da aramadan SM lere geçiş sınavı adı altında basit test sınavlar yapmak ayrımcılık değil de nedir?
Birliğimiz büro sahibi eski üyelerden şunu isteyemez miydi? "Açıköğretimden fakültenizi bitirin. Odamızda bir lisans için bir sınav yapılır. O da SMMM sınavıdır."
Ayrıca soruyorum size; ülkemizde lise mezunu avukat var mıdır?
Sınav yapılmamalıdır,
TTK yeni. Bağımsız Denetim ister YMM ister SMMM olsun hemen hemen tüm meslek mensupları için yeni. Böyle iken siz sınavdan başka bir ölçme metodu biliyor musunuz? Birliğimiz, mesleğe başlamak isteyen stajyer adaylarını niçin çan eğrili bir sınava tabi tutuyor?
İlginize şimdiden teşekkürler...

MErsoy ' Alıntı:
...Birliğimiz büro sahibi eski üyelerden şunu isteyemez miydi? "Açıköğretimden fakültenizi bitirin. ...
TÜRMOB isteyemezdi. Çünkü onlar önlerine konan kanunu uygulamak zorundalar. Mevcut hükümet kanunu çıkarırken düşünüp ilgili kanuna yazdığınız maddeyi eklemeliydi!

Evrensel hukuk normlarına bağlı, kamu nezdinde adalet duygusu zedelenmemiş hiç bir ülkede bu keşmekeş ve kargaşa yaşanmaz.Adeta leş üstüne üşüşen akbabalardan ne farkı var.Türmob dururken KGK ya neden ihtiyaç duyulur.Yıllarca SPK ile denetim konusunda mahkemelerde hak arayan türmob spk dan bu yetkiyi alamadan bir de KGK icat edildi.Güçlünün hukuku olduğu sürece zayıflara hayat hakkı yok.Meslektaşların burada birbirlerini tenkit etmeleri de yaşadığımız mesleki dramlara tüy diken cinsten.Mesleki dayanışma refleksi göstermeden, mesleğimize yapılan saldırılara cevap veremeyiz.

türmob bu süreçte en ufak bir varlık gösteremedi ve son ana kadar bir gol atamassa yüzyılın en başarısız kurumu olarak tarihe geçecektir. İnsanlar mazeret olarak hep siyaseti ve politik oyunları gösteriyor ama ben buna inanmıyorum. Türmob sadece internet sitesinde sirküleri yayınlayan ,ilan veren bir örgüttür. Mesleğe son dönemde bizleri mutlu edecek en ufak bir adım dahi atamamıştır. Bağımsız denetim kadar çok ciddi ve tüm meslektaşları yakından ilgilendiren bir süreçte sesimizi duyuramamıştır. Biz herşey bizim istediğimiz gibi olsun demiyoruz,ama herşey aleyhimize olduğu zaman da sorarlar siz hala neden o koltuklarda yaşlanıyosunuz diye?

emekli astsubaylar derneği daha iyi çalışıyor

Ben türmob'un eksikleri olmasına rağmen bu süreçte görevini yaptığına inanmaktayım..En azından bağımsız denetçi olacak kişilerin ymmm ve smmm olması noktasında bir tekel oluşturulmştur doğrusuda budur diye düşünmekteyim,,ancak benim şahsi fikrim bağımız denetim işini bu süreçte ve özelikle sınavsız smmm olanlar ve sm den smmm olan lisans eğitimleri olmadan alanları kapsayan 10 yıllık smmm ler bağımsız denetim yapsın işi türmob ve ymmm derneklerinin bu işe objektif bakmadıklarının bir göstergesidir...bunun dışında ben türmob un bu işle ilgili iyi bir kulis yaptıgını ve bazende bu konuda ileri gittigini düşünmekteyim..tıpkı 3 günlük kursa 10 yıllıklara denetçi yetkisi verdirmeyi düşündüğü gibi..

ne gorev yapması basit usulleri ble odalara kaptırdı orda bile kulıs yapamadı..

Meslek odaları kapılarına asmışlar defter şu kadara tastik edilir şu kadara tutulur diye bunlar bildiğiniz basiretsiz bir kurum ki kendi üyeleri bile hem SMMM si hem YMM si hiçbir şekilde kuruma güvenmiyor eğitimlere kayıt yaptırıyor artık kurum olarak bundandamı utanmazlar

TURMOB'un görevini yaptığına dair en büyük kanıt.
Y O R U M S U Z

YMM ODALARI KATILMADI
TÜRMOB 67?nci Başkanlar Kurulu Toplantısı?nın devamında, toplantıya katılan Oda başkanları ve temsilcileri tek tek söz alarak, konuşma yaptılar. YMM Odaları?nın Başkanlar Kurulu Toplantısı?na katılmamalarını eleştiren Ankara SMMMO Başkanı Mehmet Koç, ?Hiç kimse kendisini meslek örgütünün üstünde görmemelidir. Meslek örgütünü bu şekilde protesto etmeye kimsenin hakkı yoktur. Bir sorun varsa bir araya gelinir ve tartışılır. Başkanlar kurulu toplantıları bunun için yapılıyor? dedi. Koç konuşmasının devamında, Kamu Gözetim Kurumu?nun açmış olduğu eğitimlere meslek mensuplarının başvurmamaları için, başkanları hep birlikte tavır koymaya davet etti.

ibrahimseckiner ' Alıntı:
TURMOB'un görevini yaptığına dair en büyük kanıt.
Y O R U M S U Z

YMM ODALARI KATILMADI
TÜRMOB 67?nci Başkanlar Kurulu Toplantısı?nın devamında, toplantıya katılan Oda başkanları ve temsilcileri tek tek söz alarak, konuşma yaptılar. YMM Odaları?nın Başkanlar Kurulu Toplantısı?na katılmamalarını eleştiren Ankara SMMMO Başkanı Mehmet Koç, ?Hiç kimse kendisini meslek örgütünün üstünde görmemelidir. Meslek örgütünü bu şekilde protesto etmeye kimsenin hakkı yoktur. Bir sorun varsa bir araya gelinir ve tartışılır. Başkanlar kurulu toplantıları bunun için yapılıyor? dedi. Koç konuşmasının devamında, Kamu Gözetim Kurumu?nun açmış olduğu eğitimlere meslek mensuplarının başvurmamaları için, başkanları hep birlikte tavır koymaya davet etti.

oda ve birlik tüm smmm ve ymm lere aynı şartlar altında bağımsız denetimi savunuyorsa tabiki ortak tavır evet . ancak oda birliğinin derdi başk tüm smmm leri değil kendılerınce kıdemlı ve smmm ve ymm ler için söz sahibi olamadıkları için çırpınıyorlar dolayısıyla hal böyleykken tortak tavıra hayır diyeceğiz halep ordaysa arşın burda..kgk ne gelirse evet

benim yukarıdaki yazımda vurgulamak istediğim nokta Turmob kendi bünyesinde barındırmış olduğu 8 adet ymm odasına söz geçiremiyor ve onların bağımsız denetim sürecinde kendi başlarına hareket etmelerine engel olamıyor. Durum böyleyken hala bu kurumdan bizlerin beklentilerini karşılamasını beklemek pek mantıklı görülmüyor. Başkanlar kurulu toplantısı yapılıyor ve katılanlar smmo başkanları ve katılmayan ymm odaları hakkında tek bir açıklama bile yok ve üstelik 1,5 yıl önce kendi çıkarmış olduğu tebliıde sınavı savunan turmob bugün herkese sınavsız verilsin diyor. Onların amacınon bizlerin haklarını savunmak olduğunu zannetmiyorum.

kesinlikle hemfikiriz birliğin derdi üzüm yemek değil bağcıyı dövmek hal böyleyken çok başlılık ve yeni oluşumlara gebe olan bır durumda buldular kendılerını yötim başluk kadırmaz eğer sevk ve ıdarede sıkıntı olursa krizi yönetebilecek yöneticiler muhtmeledirki çıkacaktır önumuzdekı gunlerde hep birlikte göreceğiz turmobmu kalıyor birlikmi.. meslek mensubları ıle birlik ve yönetim arasında tahmın edılenden bile çok büyük farklılıklar mevcut sonuç itibariyle birlik meslektaşların uygulama ve görüşleri doğrultusunda hareket etmek zorunda mevcut krizin ve kgk turmobu tanımaması turmobum uyelerıyle olan kopukluğundan kaynaklandı hep bırlıkte süreç ne getırecek bekleyıp göreceğiz dokuzun bırı olmuş bır turmob var karşımızda açık ve net ne bekleyebılırzkı.