fonradar

Bağımsız denetimde Ymm/Smm ayrımına son verilmelidir.!

BAĞIMSIZ DENETİMDE YMM/SMMM AYIMINA SON VERİLMELİDİR!

Denetim yetkisi, SMMM ve YMM meslek mensuplarına 3568 sayılı meslek Yasamızla verilmiştir. Bu anlamda yasal hiçbir ayırım yoktur.

Ayrıca, Sermaye Piyasasında Bağımsız Denetim Standartları Hakkında Tebliğ ile de bağımsız denetim yetkisi, ?denetçi? yetkisi almış YMM ve SMMM meslek mensuplarına tanınmıştır.

Burada da hiçbir ayırım yoktur.

Ayrıca, hatırlatmak gerekir ki, yapılan iş (denetim) de aynıdır.

Oysa, kimi kuruluşların bağımsız denetimine ilişkin çıkarılan yasa, ya da yasaya karşın çıkarılan yönetmeliklerle bağımsız denetim işleri, yalnızca YMM?lere verilebilmekte ya da verilmektedir.

YMM hâkimiyetindeki TÜRMOB?un bu konuda genellikle sessiz kaldığı görülmektedir!

SMMM?ler ve SMMM bağımsız denetim kuruluşları olarak bu haksızlığa tepki göstermek gerekmektedir. Bu tutum, tam bir ayrımcılıktır, haksızlıktır. Daha da önemlisi, aynı meslek örgütü çatısı altında toplanmış olan bu iki meslek grubunu karşı karşıya getirir bir tutum sergilenmektedir.

Bu karşıtlık ve haksızlık, TÜRMOB ve oda yönetimlerimizin duyarsızlığından ve bürokrasideki YMM hâkimiyetinden kaynaklanmaktadır.

Özellikle SMMM oda yönetimleri, artık ?gaflet uygusundan? uyanmalıdırlar!

TÜRMOB yönetimiyle ?iyi geçinmek? elbette gerekli. Orası bizim en büyük meslek örgütümüz. Ancak, SMMM oda yönetimlerimiz, dokuz kişiden beşi (ve genel başkanı) YMM?lerden oluşan ve temsilde tam bir adaletsizliğin Yasayla var edildiği TÜRMOB yönetimlerinin bu ve benzer konulardaki çabalarının daha çok kimden yana seyrettiğini, tarihe bakarak geleceğimiz konusunda duyarlı olmalılar!
04.04.2010

SMMM Gökhan DEDE
Sorumlu Ortak Baş Denetçi

Konu başlığı ve içeriğinde Büyük Harf kullanmak yasaktır.!
Lütfen Forum Kuralları' na uyunuz.!

Ynt: Bağımsız denetimde Ymm/Smm ayrımına son verilmelidir.!

+1

Ynt: Bağımsız denetimde Ymm/Smm ayrımına son verilmelidir.!

Ymm'ler Danışmanlık hizmeti adı altında defterlerimizi alıyor hem tam tastik hem danışmanlık diye defterlerini tutuyorlar. Bırakın denetimi bize ait olan işleri bizden alıyorlar

Müşterimizin işleri büyüyüp Tam tastik veya kdv iadesi gibi ihtiyaçları olduğunda çekiniyoruz artık.

Bence Denetimden önce bu işe bir dur demek lazım Ymm'ler defter tutuyor bunuda herkes biliyor ama kimse sesini çıkarmıyor.