Bağımsız Denetimde YMM-SMMM Ayrımında Çözüm Önerileri

Önder68

Katkı Sunan Üye
Merhaba Arkadaşlar
Çeşitli başlıklar altında aslında bu konuyu tartıştık. Bir süre sonra tartışmalarımız şu aşamaya geldi. Eğer ttk'da da ymm-smmm ayrımı yapılırsa ymmlere pozitif ayrımcılık yapılırsa smmmler devre dışı bırakılırsa biz niye lisanslama sınavlarına giriyoruz niye bağımsız denetim için çırpınıyoruz Smmmler devre dışı bırakıldığında yada göstermelik bir durumda bağımsız denetim hakkı verildiğinde boşa kürek çekmiş gibi olacağız? Onca emeklerle alınan lisans belgemiz bir işe yaramayacak mı?
Bu sorulara yanıt bulmak için önce sorunu ortaya somut olarak koyalım Gerçi daha önce örneklerle açıklamıştık olsun bir defa daha açıklayalım Daha sonra çözüm önerileri ve bizim neler yapabileceğimizi bir şeyler yaparsak değer mi bunu tartışalım
Bu başlığını düşünen duyarlı forumdaş Ebrulim ve bu konuda fikir beyan eden Arzuk Şahin Çolak Maviefe Hamdi Levent ve Sartre arkadaşlara teşekkür ederim Bu arkadaşlardan ve ayırım yapmadan tüm forumdaşlarımızdan görüş bekliyoruz Unutmayın ki hayal etmekle istemekle düşünmekle başlar her şey çaba ve emek göstermekle bir seviyeye gelir ve alınteri ile de olgunlaşan meyveler toplanır Tarlada izi olmayanın hasatta hakkı olmaz diye düşünüyorum

Hamdi Levent arkadaşın aşağıdaki önerilerinden başlayalım istiyorum
benim düşünceme göre taslak metin oluştururken metni üç bölümde değerlendirmemiz gerekiyor
1-mevcut sorunu net olarak tanımlamak (hem bizim açımızdan hem de diğer kurumlar açısından )
2-kurumların uygulamaları gündemdeki kanun ve yönetmeliklerin birbirleri ile çelişen noktaların tespiti
3-anlaşılabilecek zeminin tespiti yani diğer kurumların çekincesine sebep olan faktörlerin bertaraf edilmesini sağlayacak öneride bulunmamız gerekiyor

Paylaışm her zaman gereklidir Saygılarımla

Ynt: Bağımsız Denetimde YMM-SMMM Ayrımında Çözüm Önerileri

Yapacağımızda basit Önder bey Ogün Güneş Mavi efe Hamdi Levent Sartre Misnas gibi bu konuda aramızdaki tecrübeli kişiler oturup bir metin hazırlayacaklar bunu ister forumda yayınlayalım isterseniz e-posta olarak odalara turmoba atalım yada faks çekelim Sonucunda fikir beyan ediyoruz Smmmleride 3568den gelen denetim hakkı var diyelim bu kadar Dernek kurmaya odaları gerek yok İster 10 kişi ister 20 kişi fikrimizi ortaya koyalım diyorum Önder beyin de dediği gibi hakaret olmadıktan sonra fikir beyan edilebilir Ne kaybımız olur? Benim fikrim bu Özellikle Önder bey ve Sartre beyden görüş bekliyorum
Syg

Merhaba Şahin Çolak arkadaş görüşlerin için telşekkürler fakat bence yukarıdaki Hamdi Levent arkadaşın sıralamasını takip etmekte fayda var diye düşünüyorum Paylaşım her zaman gereklidir Saygılarımla

Binlerce meslek mensubunu direkt olarak etkileyen VUK mükerrer 355. madde tüm itirazlara rağmen eksisinden de sağlam ve kararlı bir şekilde değiştirildi.

Bu değişim sürecinde odalar, birlik ve tüm meslek mensubları yoğun itirazlar yaptılar. Forumlarda bildiriler , metınler yayınlandı, millet vekillerine maıl atıldı itirazlar mümkün olduğu kadar sesli dile getirilmeye çalışıldı. İlgili maddenin Yeni haliyle Dava açma şansı da kalmadı meslektaşların. Maliye idaresinin Muhasebecilere verdiği sert bir cevaptır bu tüm indirimler ve teşviklere rağmen kayıtdışı ile mücadele ve matrahlarda artma olmamasına karşılık... Meslek mensuplarının bu cevabı iyi anlayıp özeleştiri yapmalarının zamanı geldi de geçiyor. Yoksa hem mükellefin gözünde gereksiz hem de devletin gözünde güvenilmez bir adam olmaya aday olacak.

Duyuru, bildiri, faks gibi metinlerin etkisi olabilse idi yukarıda bahsettiğim kanun değişikliğinde olurdu. Üstelik Tüm meslek mensubu, oda ve birlik' in desteğini almışken. Biz burada konuları tespit edip, ayırt edip değerlendirerek gerekli bilinci ediniyoruz. 3568 sayılı kanuna aykırı çıkan yönetmeliklerle ilgili olarak duyuru veya bildiri gibi metinler yazmaktansa, idari işlemler nedeniyle menfaatleri ihlal edilenler ya da kişisel hakları zarar görenlerin yasal süresi içinde IYUK hükümlerine göre iptal davası açmalarını tavsiye ederim. Şimdiye kadar yürürlüğe giren uygulamalar için bu süre geçmiştir bundan sonra olabilecek tebliğ düzenlemeleri için geçerlidir bu söylediğim. Böylece Meslek mensubunun idare gözünde değeri de artmış olur. ' yahu bu adamlar hukuk da biliyormuş sadece devlete boş beyan vermek için çalışmıyorlarmış' düşüncesi oluşur. Somut rakamlar ortada iken vermeden bir şey de alınmaz.

Konuyla ilgili ne kadar yazsam azdır.. ancak burada durayım.. mevzuata yönelik bilinçlenme çerçevesi içinde yorumlarımla yine burada olacağım. Herkese iyi pazarlar dilerim.

Sn Sartre yine beni hayal kırıklığına uğrattınız Diyorsunuz ki kısaca zararı olan mahkemeye versin dava açsın. İyi ama Önder bey de söyledi Şimdi bağımsız denetim yapan smmmler belli bir seviyeye gelmişler Aralarında bir iki ilgili kişi var OInlarda yeterli değil Dava süreci yıpratıcı bir süreç Şimdiye kadar yapılmamış Odalar ve derneklere bıraklımış Onlarda şimdiye kadar çözememiş Bizim gibi genç kuşak sınavlarla uğraşıyor Geri kalanı zaten habersiz. Türmobta çoğunluk ymmm. İstanbulda bağımsız denetim derneği çoğunluk yabancı ortaklı şirket ve ymmler var Yani kısacası smmm bağımsız denetim alanında sahipsiz. Önder beyle konuştum Dediki bağımsız denetim komisyonları oda dermnek uğraştık olmadı dedi Ben bir şekilde ekmeğimi kazanıyorum dedi Ben de vicdanen genç kuşaklar hiç olmazsa durumu bilsinler diye onlara ulaşmaya çalışıyorum fakat şahsi beklentim yok dedi Durum bu yani. Şimdi dava açalım diyorsunuz açılsaydı açılırdı şimdiye kadar zaten. Bir de iptal davası süreleri var. Bir de ymmler sempozyumda geleceğe yönelik ymmler bağımsız denetimde yetkilidir diyor da biz bir kaç arkadaş birleşip bizde genç smmmler olarak sınavlara giriyoruz bizde bağımsız denetimde varız diyemiyoruzAnalamıyorum Zarar görenler dava açsın demek sorumluluktan kaçmaktır bence Sn Sartre şimdiye kadar yaptığımız gibi sınav kitaplarına kafamızı sokalımbaşka strese girmeyelim oh ne rahat ortalığı karıştırmayalım bu şekilde devam etsin yarın ne olur biliyormöusunuz işletme defterlerine mahkum olursunuz yada bağımlı bir şirkette çalışırsınız Bu işleri küçümsemiyorum sonuçta ekmek meselesi fakat biz denetimde de varolmak istiyoruz

Merhaba Arkadaşlar
Sarte arkadaş zarar görenler dava açılsın diyor Şahin arkadaşta şimdiye kadar olmamış bir sonuca varılmamış biz daha somut şeyler yapalım diyorHerhalde bir yazı yada bildiri yayınlayalım demek istiyor Ben de diyorum ki geçen yazımı tekrarlıyorum Hamdi Levent arkadaş Hamdi Levent arkadaşın aşağıdaki önerilerinden başlayalım istiyorum
1-mevcut sorunu net olarak tanımlamak (hem bizim açımızdan hem de diğer kurumlar açısından )
ın yolunu izleyelim diyorum
Yukarıdaki 1. maddeden başlayalım ondan sonra sırayla gittikten sonra sonuca varabiliriz diye düşünüyorum Somut sonuç çıksın yada çıkmasın en azından sonuca ulaşmaya çalışalım diyorum
Paylaşım her zaman gereklidir Saygılarımla

Ebru hanım siz de takip etmişsindir bu konu diğer başlıklar altında defalarca konuşuldu YMMlre kendi düzenledikleri seminerde bağımsız denetimin kendileri tarafından yapılması gerektiğini vurgulamışlar Hatta bu bir intenet sitesinde sonuçlar başlıklı kısmında özellikle vurgulanıyor. Sadece bu değil Önder bey yakın zamanlarda ymmmlere bağımsız denetimde öncelik verilen yönetmelik örneklerini bir çok defa örnekleriyle ortaya koydu. Sartre bey diyor ki zarar görenler dava etsin. Şimdiye kadar odalar dernekler çözmemeiş dava da açılmış bilmiyorum Ya arkadaşlar dernek kurmak dava aşmak bizim şu anda boyumuzu aşar. Olayı dallandırıp budaklandırmaya gerek yok. Yapılacak şey basit. Fikirlerimizi ortaya koyan bir yazı metni. Bağımsız denetim smmmlerin de hakkı ndenleri de şu şu şu denecek 3568de hakkımız var denecek Arkadaşlar bu işi yokuşa sürecekse doğrudan söylesinler yok dernek kur yok dava aç bunlar şimödiye kadar yapılmamaış zaten Ypacağımız basit bir yazı odalara turmaba gönderemezsek bile forumda bil eyayınlasak deriz ki genç arkadaşlar olarak fikir bu İşte bu kadar

Sartre bey kusura bakmayın biraz yüklendim size fakat bu eleştiriler mesleki yani kişisel değil Saygılar

Merhaba Arkadaşlar
Bir kaç günlüğüne şehir dışına çıkıyorum Bu konuda yani metin konusunda arkadaşlar görüşlerini belirtirlerse ben de daha sonra görüşlerimi paylaşırım Bir de sıralamayı gerçekleştirdikten sadece metin forumda mı yayınlanacak yoksa bir kuruma yada siteye mi gönderilecek? Gönderilecekse nereye ve hangi isimle yani tek tek herkse kendi açık ismiyle mi faks mı e-posta mı yoksa rumuz mu yoksa toplu olarak mı? Bunlar detaylar fakat konunun özü şekillendikten sonra bunların da belirlenmesi gerekiyor Bir de foruma bundan önce ağırlıklı görüş bildirenlerden görüş bekliyoruz
Not: Sartre arkadaşın da farklı görüşlerini de dikkate alalım diyorum Fakat çoğunluk metin yazmaya karar verirse ki şu anda öyle gözüküyor O zaman çoğunluğunkararı uygulamak gerekir diye düşünüyorum Tabi ki daha önce yukarıdaki sıralama ve koşulları uygulamak gerekir derim
Paylaşım her zaman gereklidir Saygılarımla

Arkadaşlar Önder bey şehir dışına çıkacakmış metin yada bildiri sonraya kaldı. Şimdi bu fikir topluluğu bir kişiye kaldıysa demekki forumdaşlar bu fikir topluluğuna yeterince değer vermiyorlar. Tamam Önder beyin foruma katkısı büyük. Kendisi fiilen bağımsız denetimde sorumlu ortak başdenetçilik yapıyor. Fikirlerini bizlerle paylaşıyor. Saygı duyuyoruz. Fakat Allahaşkına başkası yok mu? Yoksa o zaman biz boşuna bildiri yada metin için boşa zamanımızı ayırmayaylım. Bu konuda Önder beyin dışında Sarte bey var. O da zarar görenler dava açsın diyor. Dava açılsa açanlar zaten bize sormazlar. Sartre bey bence yapıcı değil hatta belki de kendisi ymm olabilir. Çünkü basit bir fikir yazısı dahi tahammülü yok. Bence genç arkadaşlar yarın hak kayıpları olacaksa şikayet etmeliler. 10-15 kişi bir araya gelip basit bir fikir yazısı yazamayan topluluk, şikayet etmeye hakkı yoktur. Önder bey de boşuna zamanını vermesin Herkes işine baksın bir de Ebru hanım çok çaba gösteriyorsunuz fakat potansiyel yok bu forumda artık siz de çaba göstermeyin bence Sayın Ogün Güneş siz de bağımsız denetim bölümü açtınız fakat bağımsız denetim daha Türkiye'de oturmamış Genç arkadaşlar siz de sınavlara girin çıkın başka konularla ilgilenmeyin. Sınavdan sonra ya bağımlı olarak çalırsınız ya da işletme defterine mahkum olursunuz ya da bağımsız denetim lisans belgesini duvar süsü olarak asarsınız Neyse fkirlerimiz bazılarına yanlış gelebilir Ancak ne yazıkki gerçek bu Herkese iyiçalışmalar

spk.anadolu.edu.tr adresindeki sınav başvuru butonu aktiftir sn arkadaşlar..

Merhaba Arkadaşlar
Öncellikle bildiri konusunda kısaca fikrimi açıklayayım Ebru arkadaşımızın fikirlerine katılıyorum ve bağımsız denetimde tecrübesi olsun veya olmasın önemli ve samimi buluyorum Şahin arkadaşı da heyecanlı buluyorum Mesleki hayatımın bana öğrettiği en büyük katkı sabırdır Benim düşüncem eğer fikirlerinizde haklıysanız er geç bir gün karşılığını alırsınız diye düşünüyorum Tabi sabır göstermek oturmak değil çaba göstermektir. Neyse uzatmayayım Bildiri konusunda da bir kaç arkadaşımız fikirlerine katılıyorum Bir metin hazırlanabilir Bence kanuni olarak da dikkat edilirse bir hakarette içermez ise sakıncası olmaz Fakat metin için gerekli çoğunluğa ulaşmadığımız inancındayım Bence bu metinden sonuç alamaz yada zayıf kalırsak sonraki çabalar içinde kötü örnek oluşturur Bu yüzden bence bu aşamada gelişmeleri takip edip, bu konularda düşünce üretelim bu forumda bir gün fikirlerimizin kartopu gibi büyüyeceğine inanıyorum Daha sonraki süreçte hak kaybına inandığımız bütün konularda fikirlerimizi ortaya koyabiliriz diye düşünüyorum Paylaşım her zaman gereklidir Saygılarımla

arkadaşlar ben siteye daha önce üye olmuştum fakat böyle bi içeriği olduğunun farkına varmamıştım bende bağımsız denetim sınavına giriyorum yazılarınızı okuyorum ve çok değerli buluyorum bende sizinle bu mücadelede varım diyorum çünkü bende bağımsız denetim yapmak isteyenlerdenim. forumdaki desteğe gelince bence bunu destekleyecek çok arkadaşımız vardır ama siteden haberi olmayanlar bir hayli fazladır sanırım zira bağımsız denetim ile ilgilenmeyi düşünen arkadaşlar nerdne bilgi alacağın ı bile bilmiyorlar bu siteyi bulsalardı böyle bi dertleri olmazdı sanırm önder68, maviefe ve diğer sayamadıklarım paylaştıklarınız bilgiler için çok teşekkür ederim. bilgi paylaştıkça artar, bilgilerini esirgemeyenlerden Allah razı olsun, artık bende yol arkadaşınızım kabul ederseniz

Ebrulimm ' Alıntı:
Güncelleme amaçlı yazıyorum,ayrıca biz arkadaşlar sizi merak ettik Önder bey,birkaç gündür sesiniz soluğunuz çıkmıyor,paylaşımlarınızın bizleri çok mutlu ettiğini bilmenizi isteriz.Umarız yoğunluktan dolayı vakit ayıramıyorsunzdur aksi bir durum yoktur,yoksa bu başlık sizsiz ilerlemiyor gördüğünüz üzere....Burda sizi takip eden sessiz bir çoğunluk var gibi sanki:)

Sevgi ve saygılarımla

Ebrulimm sana kesinlikle katılıyorum. Ben de Önder Bey'i takibeden sessiz çoğunluktan biriyim. İyi Çalışmalar

Ebrulimm sana kesinlikle katılıyorum. Ben de Önder Bey'i takip eden sessiz çoğunluktan biriyim. İyi Çalışmalar

Online Üyeler
635 Ziyaretçi, 31 Üye
Son 30 dakika içinde aktif olan üyeler:

Sessiz çoğunluk.

Merhaba Arkadaşlar
Öncellikle Ebrulimm, Eylül Duru, Esperado ve Şahin Çolak arkadaşlara benimle ilgili düşüncelerinden dolayı teşekkür ederim. Özellikle Ebrulimm forumdaşımıza samimi mesleki duyarlılığı için teşekkür ederim. Bir süre aranızda değildim doğru. Bir şehirdışı olayım oldu. Ondan sonra yine bağımsız denetim konusunda farklı platformlarda girişimlerimiz oldu. Neyse uzatmayayım. Arkadaşlar genelde önemli gelişmeler olmadığı sürece yaz ayları genelde bir şekilde işlerin yürümesine rağmen rehavetin arttığı aylardır. O yüzden yazışmaların azalmasını doğal karşılıyorum. Yine önemli gelişmeler olunca bu forumdan ben ve diğer forumdaşlar edindikleri bilgileri paylaşacaklardır. Mesela 12 eylülde yapılacak 2009/3 bağımsız denetim spk sınavı başvuruları bildiğim kadarıyla 27 temmuz son başvuru tarihi fakat son günlere kalınmaması en az 3 gün öncesinden başvuru yapılmasıfaydalı olacaktır kaanatindeyim. Diğer gündemde olan gelişmelere kısaca değinirsek ttk biliyorsunuz beklemede fakat ttk denetimi konusunda ayrı bir sınav yapılacağı söylentisi vardır. İzleyen günlerde bunu bekleyip göreceğiz. Kaanatimce spk lisanlama belgesi olanların ttk denetimi için sınav ve belgesinden muaf olması gündeme gelebilir yada Türmob tarafından önerilecek bir muafiyet getirelebilir Son bir gelişmede gümrük müsteşarlığının sorumlu olduğu firmaların denetiminin ymmlere verilmesi bu konuyu daha önce gündeme getirdik. Bize göre bu tür denetimler 3568 de yer alan denetim maddesine uygun olarak hem ymm hem de smmmlere verilmeliydi. Eğer uluslararası denetim standartları söz konusu ise bağımsız denetim şirketlerine verilerek bu denge yine sağlanabilirdi. Fakat bu iki yolun dışında farklı bir yol izlenmiştir. Bu da kanun yapıcının taktiri diyoruz. Farklı gerekçeler mi var bilemiyoruz Fakat yinede fikirlerimizi de mesleğimizin gelişmesi açısından söylenmesi gerektiğine inanıyoruz. Paylaşım her zaman gereklidir. Saygılarımızla
Not: Hata ve eksikler düzeltme hakkını saklı tutarak konu ile ilgili görüşlerinizi bekliyorum

Önder Beyle de ofisinde görüşmüştük ama benim kanaatim Denetimin Gerek Kanun olarak Gerekse verilen haklar olarak artık tek elde toplanması gerektiği yönünde.Tabi Bu kanunlarda TÜRMOB SMMM lerin haklarını koruyacak gerek lobi çalışması gerek kanuni hak aramaların peşini bırakmamalı.

Bugün mesleğimiz sadece belgelerin kaydını yapmakdan çok .Kamu menfaatinide göz önünde bulundurup güvenilir bir şekilde denetim yapan meslek mensupları olduğumuzu ıspatlamamız gerekiyor. Denetim işi her ne olursa olsun tabana yayılmalı ve bizde SMMM ler olarak burada var olmalıyız bu kadar yetişmiş insan gücü bir yok sayılamaz bence

Önder Bey çok önemli bir gelişmeye işaret ediyor.

"Diğer gündemde olan gelişmelere kısaca değinirsek ttk biliyorsunuz beklemede fakat ttk denetimi konusunda ayrı bir sınav yapılacağı söylentisi vardır. İzleyen günlerde bunu bekleyip göreceğiz. Kaanatimce spk lisanlama belgesi olanların ttk denetimi için sınav ve belgesinden muaf olması gündeme gelebilir yada Türmob tarafından önerilecek bir muafiyet getirelebilir."

Yani iki ihtimal var.
1)Yeni sınav yapılır.

1-a SPK lisansına muafiyet verilir.
1-b verilmez.

2) Turmob kriterleri belirler. (Burada ruhsat tarihi haricinde kullanabilecek kriter olmadığı için pek sıhhatli olmaz.)

Eğer yeni TTK 2009-2010 içerisinde çıkar ve yürürlük 2011 başında olursa, yeniden sınav ve lisanslama için yeterince zaman var demektir. Dolayısıyla dileriz 1 nci seçenek tercih edilir.
Saygılarımla,