fonradar

Bağkur Aylık Bağlama Oranı Eski Sigortalılar İçin % ?

Yuksekkaya

Katkı Sunan Üye
Değerli Meslektaşlarım,
Lüzumu üzere takıldığımız Bağkur aylık bağlama oranı emeklliğini bağkurdan elde eden bir bağkur sigortalısı için Md.36 yeni şekli % 65
eski şekli % 70 olarak görülmektedir.
25 tam yıl bağkur sigorta primi ödeyen ve emekliliği hak eden bir sigortalının bugün emekli olsa aylık bağlama oranı neşekilde uygulanır.
Basit bir örnekle olayı irdeleyerek açıklanmasına ihtiyaç vardır.Örneğin
17. basamakta ne maaaşı hak ederin açıklaması gibi.
İlgilenenlere teşekkürler.

aşağıda yazılı ama ben o kadar uğraştım bu yazılan şeylere göre bir hesap yapamadım varsa kendine güvenen yaparım diyen çıksın yapsın
sadece ben değil 2 tane matematik öğretmeni ve bir üniversite son sınıf öğrencisi de uğraştı ama nafile

Bağ-Kur Yaşlılık Aylığının Hesaplanması

Tam Aylık:1479 Sayılı Kanuna Göre|2926 Tarım Kanununa Göre

1479 Sayılı Kanuna Göre;
Yaşlılık aylığı sigortalının, sigortalılık süresi içinde aylar itibariyle prim ödediği gelir basamaklarının, bu basamaklardaki prim ödeme süreleri de dikkate alınarak, aylık başlangıç tarihinde yürürlükte bulunan gelir tablosu üzerinden hesaplanacak ağırlıklı ortalamanın aylık bağlama oranı ile çarpılması suretiyle hesaplanır. Aylık bağlama oranı, sigortalının toplam sigortalılık süresinin ilk on tam yılının her bir yılı için %3.5, takip eden on beş tam yılın her bir yılı için %2 ve yirmi beş yıldan fazla her bir tam yıl için %1.5 oranlarının toplamıdır.

Hesaplanan yaşlılık aylığı, ayrıca Gelir tablosunun son olarak değiştirildiği ay ile aylık başlangıç tarihi arasında geçen her ay için D.İ.E. tarafından açıklanan TÜFE değişim oranları kadar arttırılır. Bu Kanuna göre bağlanan yaşlılık, malüllük ve ölüm aylıkları D.İ.E. tarafından açıklanan TÜFE değişim oranları kadar arttırılır.

2926 Sayılı Kanuna Göre;
Sigortalı bulunduğu basamakta en az 1 tam yıl prim ödemişse bu basamaktan, 1 tam yıldan az prim ödemişse bir önceki basamağın göstergesinin katsayısı ile çarpımının %70'i oranında, yaşlılık aylığı bağlanır.

Sigortalının kadın ise 58, erkek ise 60 yaşlarından sonra sigortalı olarak geçen her tam yıl için %1, 25 tam yıldan fazla prim ödenen her tam yıl için %1 ilave edilir.

25 tam yıldan eksik prim ödenen her yıl için %70 oranı %1 eksiltilerek hesaplanır.