Bağkur Basamak Yükselmesi Prim Farkı Hesaplaması

Mayıs/2005 tarihinde şirkte kurarak zorunlu bağkurlu oldum. Haziran/2006 tarihinde bağkur giriş beyannamemi ve beyannamede önceki çalıştığım SSK ve özel kurumları beyan ederek bildirdim. Beyannamede bildirmiş olmama rağmen ve 15.12.2008 tarihinde tekrar hizmet birleştirmesi için dilekçeme vermiş olmama rağmen Haziran 2009 tarihine kadar 13 yıllık hizmet birleştirmem yapılmadı.
07/2008 tarihinde 5510 sayılı yasa kapsamında taksitlendirme talebinde bulundum. 4ncü basamakdan 12 ay taksitle toplam 8411 tl toplam borç üzerinden 35 aylık dönemi kapsayan borcumun 03/2008 tarihini de kapsayan taksitlendirmemi ve bu tarihten sonraki 4ncü basamakdan prim aslı borçlarımı düzenli olarak ödedim ve borcumu 02.06.2009 tarihinde sıfırladım. Kurumdan aldığım ekstremde de görülmektedir. 2009 Haziran aynın sonunda hizmet birleştirmem yapıldı ve 13ncü basamakdan basamk yükseltilmesi farkı 2.352tl talep edildi ve derhal yatırdım. Şimdi benden hala basamak yükseltilmesi farkı hem taksitlendirme kapsamında talep ediliyor hemde 4.000 tl civarında prim aslı borcu faizi ile birlikte talep ediliyor.
Benim sizden ricam aşağıdaki sorularıma yardımcı olmanızdır.
1)mayıs/2005 tarihinden 03/2008 tarihine kadar ki bu taksitlendirme kapsamı borçlarım 13ncü basamakdan mı hesaplanmalı,
2)Ben beyannamede önceki çalıştırığım kurumları bildirdiğim halde hizmet birleştirmesinin yapılmamasından kim sorumludur.
3)mayıs/2005 tarihinden itibaren hesaplamalarda bağkur un ilgili dönemdeki ''bağkur prim ve kesenek tutarları'' tablosundaki tutarlar mı hesaplamaya alınmalı yoksa en son tarihteki 01.07.2008-31.12.2008 tarihleri arası bağkur prim ve kesenekleri tablosundaki tutar olan 344tl olarak mı tamamı hesaplanır.Ben beyannamede haziran/2006 da önceki çalıştığım kurumları bildirdiğim için ilgili dönem tutarları üzerinden alınması gerektiğini düşünüyorum
3)ben taksitlendirme borcumu ve prim aslı ödemelerimi ayrı ayrı dekontlarla yapmıştım. Prim aslı için yatırdığım tutarı taksitlendirme tutarına sayabilrilermi yoksa basamak intifakı için farkı ayrı ayrı mı hesaplanmalı
4)Benden prim aslı borcu için faiz istemeye hakları varmı
Gerçekten mağdur durumdayım ve yardımcı olursanız genelge numaralarıda vermeniz yeterli olacaktır
5)mayıs /2005 tarihinde ki bağkur girişimi haziran /2006 tarihinde yaptım. Bu konuda bana ceza uygulanırmı
saygılarımla,
sibel saraç ???

Ynt: bağkur basamak yükselmesi prim farkı hesaplaması

Sorularımın en azından bazılarını bilen arkadaş varsa cevap veren olursa çok sevinirim