fonradar

Bağkur Borcu Ssk Pri̇mi̇

Merhaba

2001 den beri ssk primlerini odeyen duzenli calisan biriyim. 2009 Mayis'ta işsiz kaldigim bir donem sigorta acentesi olarak sahis sirketi kurup bagkura kaydim acildi. 2010 Mayisindan beri de ssk li olarak calismaktayim ve ssk primlerim ödeniyor ama sirketi ve bagkuru kapatmayi (bu islerden anlamadigim icin) ihmal ettim ve su an 2009 dan beri bagkurun acik oldugunu ve ciddi prim borcum oldugunu ogrendim.

- SSK primlerinin ödendigi donemler icin(2010 Mayis bugune kadar) bagkur borcundan muaf oluyorum sanirim dogru mu?
- 2001 den beri Odenmis ssk primlerini bu borctan dusup sifirlamak mumkun mu? Ben bagkurdan emekli olmak ya da hizmet almak istemiyorum.

Yardim rica ederim.

Son düzenleme:
Öncelikle bağlı bulunduğunuz vergi dairesine giderek kapanış işlemlerini gerçekleştirmeli ve mükellefiyetinizi durdurmalısınız. Daha sonra 1479 sayılı bağkur sigortalılık belgesini vergi dairesine onaylatacaksınız. Bu belgeye birde üst yazı ekleyerek SGK'ya verecek ve bağkurunuzu geriye dönük olarak durduracaksınız.

Zaten 2010 mayıs döneminde sigortalı olarak bir yerde çalışmaya başladığınız için bu tarihten itibaren bağkurunuzun durdurulması lazım. Bunun içinde işe giriş bildirgeniz ile birlikte SGK'ya bir dilekçe vermeniz gerekiyor.

Cok tesekkurler ilk isim kapanis isini yapmak.

Peki geriye donuk olarak durdurmak derken bagkur borcundan hic mi sorumlu olmuyorum anlami cikiyor? Bir de ust yazi derken neyi ifade etmeliyim yazmaliyim acaba.

Dunden beri internette taramadigim yazi kalmadi bilgisiz sekilde sgkya gitmek istemiyorum. Tekrar tesekkurler.

Vergi dairesinde mükellefiyetiniz hangi tarihte sonlandırırsanız o tarihe kapanış olacak bağkur.Onu kastettim geriye dönük derken.

Zaten anlattığınıza göre sadece 1 yıl işsiz kalıp acentelik işi yapmışsınız. 2010 dan beri 4/a sigortalısınız. Ancak 2009 mayıs 2010 mayıs arası dönemde mükellefiyetinizin olduğu tarihlerde bağkur primi çıkacak mecburen.

Üst yazı derken bir dilekçe yazılacak. Şu tarihten itibaren mükellefiyetimi kapatmış bulunmaktayım. Bağkurumun durdurulmasını talep ediyorum diye yazıp altına tc kimlik isim soyisim imza yaparsınız. Ekinede vergi dairesine onaylatacağınız 1479 sayılı bağkur sigortalılık belgesini koyarsınız. Yanlız bu işlemleri mükellefiyetinizi kapattırdıktan sonra yapmanız gerekiyor.