fonradar

Bağkur emeklisinin çalışmaya devam etmesi

FUNDA

Katkı Sunan Üye
Merhabalar

Bir anonim şirketin yönetim kurulu üyeleri bağkur emeklisidir. Şirket yönetim kurulunda bu üyelerden bazılarına maaş bağlanmasına karar verilmiştir.

Bu durumda sosyal güvenlik kurumuna bilgi vermek gerekli midir? ve bu üyelerin maaşlarından yapılacak kesinti ne kadardır?

şimdiden teşekkür ederim, iyilikler

Ynt: Bağkur emeklisinin çalışmaya devam etmesi

emekli maaşından %15 kesinti yapılması için sgk ya başvurması gerekmektedir.

bağkur başvurusu için gerekli evraklar neler bilen varsa söyleyebilirmi lütfen?

Bağkur başvurusu da neye başvuru.....

yeni işyeri açılışı yapıldı şahıs adına.bağkura kayıt olması gerek.evraklar ne gerekiyor??

Evrak hazırlamaya gerek yok. Sistem açıyor artık. Ancak takip etmekte yarar var

FUNDA ' Alıntı:
Merhabalar

Bir anonim şirketin yönetim kurulu üyeleri bağkur emeklisidir. Şirket yönetim kurulunda bu üyelerden bazılarına maaş bağlanmasına karar verilmiştir.

Bu durumda sosyal güvenlik kurumuna bilgi vermek gerekli midir? ve bu üyelerin maaşlarından yapılacak kesinti ne kadardır?

Arkadaşlar bu durumu tartışmaya açmak istiyorum.
Bilindiği üzere 1479 sayılı yasanın mülga 24.maddesiyle anonim şirketlerinin kurucu ortakları ve yönetim kurulu üyeleri bağ-kur yani 4/b liolmak zorundaydı. 5510 sayılı yasayla yönetim kurulu üyesi olmayan kurucu ortakların ve ortak olmayan yönetim kurulu üyelerinin 4/b sigorta zorunluluğu kaldırıldı. Bu arada 6111 sayılı yasaylada sigorta çakışmasında 4/a - 4/b de 4/a geçerli dendi.

1) Yukarıda bahsedilen yönetim üyeleri şirkete ortak mı? eğer ortaksa zaten yönetim kuruluna seçildiği an 4/b sigortalılığı başlamış oldu ve dolayısıyla emekli maaşından sgdp primi kesilmeye başlanmalıydı.

2) Eğer yönetim üyesi şirket ortağı değilse 4/b zorunluluğu yok bu durumda dışarıdan atanmış bu arkadaşlara bir bedel ödenecekse bu ücret olur ve kapsamı 4/a dır. İlgili yasada yönetim kuruluna ödenen ücretlerinin eğer yönetim kurulu üyesi 4/a kapsamında sigortalıysa prime tabidir denmektedir. 6111 sayılı yasaya göre 4/a kapsamında çalışmaya başlayan emeklilerin maaşından kesinti yapılmayacak ama 4/a kapsamanında sigorta girişleri yapılarak SGDP primi tahakkuk ettirlmek suretiyle ödenecektir.

Konu hakkında görüşlerinizi bekliyorum

Ayrıca şimdi bu yönetim kurulu üyelerinin durumu hakkında bilgi vermenizi rica ediyorum.

bahsedilen yönetim kurulu başkan ve üyeleri , aynı zamanda şirket ortaklarıdır evet. Maaşlarından hali hazırda bir kesinti yapılıp yapılmadığının bilgisini alamadığımdan uygulamanın nasıl olduğunu öğrenmek istedim. Bende şirket ortaklıklarının devam etmesi dolayısıyla zaten sgdp kesiliyor olması gerektiğini düşünüyorum. Bugüne kadar kendilerine maaş yada başka isimler altında herhangi bir ödeme yapılmıyordu ( kar payı hariç ). Fakat bu yıl itibariyle aylık ödeme talebinde bulundular. Bunun maaşlarını ne gibi etkileyeceği ve ne gibi işlemler yapılması gerektiği konusunda bilgi sahibi değilim. Bunları öğrenmek isterim. teşekkürler

FUNDA ' Alıntı:
Merhabalar

Bağkur emeklisi ise yapacak birşey yoktur. Bağkur kendisi zaten kesinti yapıyor.
SSK emeklisi ise bildirim yapılması gerekiyordu.
Torba yasa ile bunlara da af getirildi.

öğrenmek istediğim şirket ortaklıkları devam ettiği için bağkur emekli maaşlarından hali hazırda zaten bir kesinti yapılıyor mudur? yani bu durumda maaş ödenmesine başlanması halinde ayrıca bir kesinti yapılmayacak mıdır?

Evet şahıslar bağ-kur emeklisi olduklarından dolayı otomatikman maaş kesintisi yapılmaktadır. Emin olmak için bağ-kur ile temas kurup tc kimlik numaralarından emekli maaşlarında sgdp kesintisi olup olmadığını teyit edin. Bildiğiniz gibi birçok kişinin kesintisi yapılmamış ve haberleri dahi yok. Bu durmda 6111 sayılı yasa ile işlem yapmaktalar.

herkese çok teşekkür ederim, iyilikler