resim

Bağkur kaydı devam eden şirket müdürünün ssk lı olması ?

Üyelik
8 Haz 2005
Mesajlar
1
A ünvanlı limited şirkette şirket ortağı olarak bağkura kaydı olan kişi ortağı olmadığı bir başka şirkete müdür olarak dışarıdan atanacak.
Bu kişinin ssk lı olması gerekiyor fakat diğer yandan şirket ortaklığı devam ettiği için bağkur kaydınıda sildiremiyor. Ne yapılması gerekir ?

a) SSKya girişi verilmesine gerek yoktur bağkur ile sigortalılığı devam eder ve şirket müdürlüğü için belirlenen ücreti bir bordro ile alır ve sadece gelir vergisi stopajı kesintisi yapılır.

b) SSKya girişi verilir ve normal bir işçi statüsünde bütün sigorta işlemleri yapılır fakat gün sayımı alınırken bağkur ile çakıştığından sigorta günleri sayılmaz.

c) SSKya girişi verilir ve normal bir işçi statüsünde bütün sigorta işlemleri yapılır fakat gün sayımı alınırken bağkur ile çakıştığından bağkur o günlere ait ödemiş olduğu bağkur primlerini iade eder.
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
192
sayın ....,
bir kişinin tek sosyal güvenliği olur. bu yüzden bağkuru kesintiye uğrayana kadar devam edecektir. bu yüzden illa ssklı olması isteniyorsa şirket ortaklığını birine devrederek ssklı olur bilahare şirket ortaklığını devralır. bu biraz pahalı bir işlem ama sağlamdır.
 

Benzer konular

Üst