Bagkur Kaydı Silinenler Torba Yasasından Faydalana Bilir mi?

Bir yakınım, 1982 tarihinde şöförler odasına kaydını yaptırarak bağkurlu ollur 1999 yılında rahatsızlığı dolayısı ile dolmuş hattını başkasına devrediyor kendiside 2002 yılında vefat etmiştir. 2005 yılına gelindiğinde yönetim kurulu kararı ile odadan terkinine karar verilmiştir. bu arada 28.01.1994 ile 07.12.1999 yılları arasında vergi dairesinden vergi mükellifi olarak görünmektedir. 6 yıl ffili çalışma süresi, 1 yılda askerlik borçlanması ile birlikte toplam 1300 günü bulunmaktadır. Şimdi, vefat edenin geride kalan ailesi torba yasadan faydalanmak ve yetim aylığı almak için müracatta bulunmuşlardır. Ancak kurum 2008yılında cıkan kanun kapsamında kendilerine, bağkur kaydının silindiği gerekçesi ile yetim aylığına bağlanamayacağını bildirmişlerdir. Başvuru yapan yakınları son derece yardıma muhtaç ve mağdur durumdalar...

Bağkur kaydının bu şekilde silinmesi mümkünmüdür? bu durumda yetim aylığına bağlanabilmek için ne yapılabilir? yada kazanılmış haklarının korunabilmesi ve geri alınabilmesi için ne yapabilirz?

Şimdiden çok teşekkür ederim

Ynt: Bagkur Kaydı Silinenler Torba Yasasından Faydalana Bilir mi?

Bağkur kaydı silinmesi diye bir uygulama yok, kaydın dondurulması var.
6111 sayılı kanun ile bağkur tescili yapılmış daha sonra dondurulmuş kişiler bu süreleri tekrar kazanabilir.
(yalnız sizin durumda Şöförler odasında kayıttan sözediyorsunuz. bu aynı şey değil. Bağkura ayrıca kayıt yapılmış mı onu öğrenmeniz gerekli)