fonradar

Bağkur Ölüm Aylığı, Ve Geriye Dönük Borçlanma.

Merhaba,Rahmetli Babamın ölümden sonra Anneme ölüm aylığı bağlanması konusu hakkında Bilgilerinize ihtiyacım var.
Vergi Mükellefiyet süresi işe başlama Tarihi : 01/09/1990 , Terk tarihi: 16/01/2002
Bağkur tescil tarihi : 04/10/2000
Bağkur hizmeti: 1 yıl 3 ay 12 gün
Ölüm tarihi : 16/01/2002
Askerlik Süresi : 20 ay
Annemin Ölüm aylığı alabilmesi için ne yapılabilir,ilginize şimdiden teşekkür ederim.

Bagkur prim borçları ile ilgili af,indirim vs düzenlemeler konusunda pek bilgim yok ama,
iş başlangıç tarihi olan 1990 ile bagkur başlangıç tarihi olan 2000 yılı arası icin zaten bir prim borcu dogmuş aslında, bagkurdan herhangi bir bildirim gelmedi mi hiç?
Bagkur o 10 yıllık prim borcunu tahsil etmek isteyecektir oncelikle,gecikme faizleriyle sanırım.ve bu borc ta halihazırda bekleyen bir borç , sizin aylik talebiniz olmasa da karşınıza cikabilir durumda.

Yanlış mı düşünüyorum.

Aslında 3 tam yılı doldurmak yada 1080 günü doldurup anneme ölüm aylığının bağlanmasını sağlamak,askerliğide borçlanarak tabii. ama 13 gün eksik kalıyor bu süreyi nasıl borçlanırız...

Yurtdışı borçlanması, askerlik borçlanması, tutuklu olunan günlerle ilgili borçlanma vb... Ancak varsa bunlar borçlanılarak prim günü kazanılabilir. Siz askerliğide borçlansanız sanıyorum 13 gün eksik gününüz kalıyor. (Aslında bana göre 18 gün eksiğiniz var. Zannediyorum 13 günü bulurken 1 yılı 365 gün saydınız. Halbuki sigortada yıl 360 gün, ay 30 gündür) Bu eksik günleri kazanıp, 1080 günü tamamlayarak ölüm aylığına hak kazanabileceğiniz borçlanmaların haricinde başka bir yol yöntem bilmiyorum ne yazık ki.

1 Eylül 1990 ile 4 Ekim 2000 arasında ki dönem için SGK nın babanıza prim borcu çıkarıp çıkarmadığı konusu ancak kurumdan sorgulanarak öğrenebilir. Çünkü çıkarmamış olma ihtimali de var. Büyük ihtimal de babanız o dönemde bildirmediği için kurum sonradan prim borcu çıkarmamıştır.

1990 yılında geçirdiği bir trafik kazasından dolayı 40-45 gün cezaevinde tutuklu kaldı aslında,vergi mükellefiyeti vardı o dönemde,ama bagkur u yoktu, kalan 18 gün eksiğimizide buradan tamamlayabilirmiyiz,tabi 20 ayda askerlik borçlanması yaparak..

Tutukluluk sürelerinin borçlanılması konusunda bazı kriterler var.
-Tutuklu olunmada önce fiilen sigortalı olunması
-Kişinin yargılama sonucu beraat etmesi.
-4 C memurları ile 4 B Bağkurluları tutuklu olsalar dahi tutukluluk sürelerinde primleri ödenebileceği düşünülerek sosyal güvenlik açısından tutukluk durumunun o kişileri mağdur etmeyeceği düşünülmüş olacak ki sadece 4 A ssklılar tutuklu geçen günleri borçlanabilmektedir. Yani devlet şunu diyor. Kardeşim sen patronsun, kendi işin var, sen tutuklansanda senin dükkanı elemanların işletebilir, para kazanmaya devam edersin. Sen tutukluyken primini de elemanın yatırabilir. Dolayısıyla ben sana borçlanma hakkı vermem. Ama ssk lıya veririm. Çünkü işçi tutuklanınca gerçektende tutukluluk günlerinde primi yatmayacağı için devlet borçlanma hakkı tanımakta..

Sizin sorunuzu ben böyle değerlendiriyorum.

1-Fiilen sigortalı değilmiş o dönemde.
2-Sigortalı olmuş olsaydı bile Bağ-Kurlu olduğu için borçlanamayacağını düşünmekteyim.

Askerlik borçlanması ise 5510 sayılı yasayla 2008 yılından itibaren ilk kez bağ-kurlulara getirilmiş bir haktı...

Yanlışım varsa arkadaşlar düzeltsin.

yazdıklarınız doğru ,sgk ya gittim bağkurluları kapsamıyormuş,18 gün eksiğimiz var, ama maalasef borçlanamıyoruz, 2000 yılından öncesi içinde borçlanamıyoruz.. yeni çıkan Yasa ile 30 Nisan 2008'den önce 5 yıla kadar Bağ-Kur prim borcu olanların borçları otomatik olarak silinecekmiş..18 gün eksikle mağdur bir insana maaş bağlamayan devlet,bizden aldıkları vergilerle binlerce insanın 5 yıla kadar olan borçlarını silebiliyor!

yazdıklarınız doğru ,sgk ya gittim bağkurluları kapsamıyormuş,18 gün eksiğimiz var, ama maalasef borçlanamıyoruz, 2000 yılından öncesi içinde borçlanamıyoruz.. yeni çıkan Yasa ile 30 Nisan 2008'den önce 5 yıla kadar Bağ-Kur prim borcu olanların borçları otomatik olarak silinecekmiş..18 gün eksikle mağdur bir insana maaş bağlamayan devlet,bizden aldıkları vergilerle binlerce insanın 5 yıla kadar olan borçlarını silebiliyor!
Konuyu bağladıgınız yer çok ilginç ,
eksik güne rağmen devlet maaş bağlasaydı da aynı şeyi yapmış olacaktı devlet oysa! bizlerden aldıkları vergilerle maaş almaya hak kazanamayanlara maaş bağlamış olacaktı.
Keser kendimize doğru yonttuğu sürece sorun yok mantığı , karşı taraf için derin oyuklar oluştursada !! Üzücü, ama millet olarak böyleyiz.
Doğru bulmadığımız ama yapılan bir uygulamaya yapıldıgı için küfürler ederiz, aynı uygulamadan bizde yararlandıysak allah razı olsun deriz, yararlanamadıysak.... tu kaka :)

Konuyu bağladıgınız yer çok ilginç ,
eksik güne rağmen devlet maaş bağlasaydı da aynı şeyi yapmış olacaktı devlet oysa! bizlerden aldıkları vergilerle maaş almaya hak kazanamayanlara maaş bağlamış olacaktı.
Keser kendimize doğru yonttuğu sürece sorun yok mantığı , karşı taraf için derin oyuklar oluştursada !! Üzücü, ama millet olarak böyleyiz.
Doğru bulmadığımız ama yapılan bir uygulamaya yapıldıgı için küfürler ederiz, aynı uygulamadan bizde yararlandıysak allah razı olsun deriz, yararlanamadıysak.... tu kaka :)

Benim durumum biraz sitemdi aslında.. 5 yıllık borcu niye siliyor diye tepki vermiyorum,benim tepkim 18 gün için borçlandırma yapmamasına..bu yüzdende benim annem gibi mağdur olan birçok insanın hakkının verilmesiydi istediğim, kimse mağdur olmasın..