Bağkur Otomatik Kayıt

gscaglar

Katkı Sunan Üye
merhaba arkadaşlar.

bağkur, vergi mükellefiyeti açılınca otomatikman kayıt açıyor diye biliyorum. ayrıca gidip başvurmaya gerek varmı.?
tşk.

1479 sayılı bağkur sigortalılık belgesi var.Bunu vergi dairesi , bağlı bulunduğunuz oda vs. onaylatarak SGK'ya vermeniz gerekiyor.O belgeye istinaden mükellefiyet başlama tarihinden itibaren bağkurunuzu başlatırlar.SGK bunu re'sen de yapıyor ama çok uzun sürer kendilerinin tespit edip yapması.

Selamlar
Resmi Gazete Tarihi: 12.05.2010 Resmi Gazete Sayısı: 27579
SOSYAL SİGORTAİŞLEMLERİ YÖNETMELİĞİ
BİRİNCİ KISIM
Genel Hükümler
BİRİNCİ BÖLÜM
Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

İlgili yönetmeliğin 11,12 ve 13.maddelerini inceleyiniz.Fakat ben riske girmemek ve işlemlerin daha hızlı sonuçlandırılmasını sağlamak adına,4/b kapsamındaki her bildirimi 15 gün içinde,gerek elden,gerek ptt kanalı ile kuruma bildirmekteyim.
Saygılar

cevaplarınız için teşekkürler.

benim kaydımla ilgili ben başvuru yaptım ayrıcada sgk dan yazı gelmişti. yazıda ; vergi mükellefiyetinizi şu tarihte başladığı anlaşılmıştır. en kısa zamanda sgk müdürlüklerine gelip gelir testinizi yaptırınız. gelir testi yaptırmazsanız en düşük prim ile bağkurun yapılacağı bildirilmişti. tabi teste gitmedim ve en düşük prim üzerinden tahakkuk yapılıyor.

yeni açılış yapılan bazı mükellefleriminkide aynı şekilde oldu.
bazı vergi daireleri hemen sgk ya bildiriyor ve bağkur kaydı otomatikmen açılıyor. bazı vergi daireleride tabi yoğunluğa bağlı olarak geç bildiriyorlarmış. sgk ya gidip sorduğumda vergi dairesi bildirim yapıyor ve bizde açıyoruz dedi.

Tahsin beyinde dediği gibi garanti olsun diye bizim başvurmamızda yarar var.

teşekkürler...

merhaba,

önceden firmasında 4/a sigortalı iken şimdi resen 4/b li olan şahıs için ayrıca her ay tahakkuk yaptırmaya gerek var mı?
prim transfer işlemi için dilekçe verdim 3 ay sürer dediler. Önceden SGK prim bildirgesi alıyodum şimdi 4/b ye geçince başka birşey yapıl mıyor değil mi?

bağkur kaydını 10gün içerisinde yaptırmayınca 1200tl ceza kesiyorlar..bilginize.(tecrübe edilmiştir)

bağkur kaydı yaptırma sorumluluğu şahıs mükellefler için vd olduğu için ceza vd kesilir.